Tiskové zprávy
Greenpeace: Evropská komise útočí na národní zákony o GMO
Greenpeace se dnes ohradilo proti hrozbě právních kroků Evropské komise vůči členským státům EU a regionům, které usilují – zcela v souladu se zákonem – o ochranu konvenčního a ekologického zemědělství před znečištěním nežádoucími a nepotřebnými geneticky modifikovanými organismy.
Evropská komise se ve svém dnešním prohlášení chystá napadnout některé členské státy a regiony, které přijaly či navrhly zákony týkající se tzv. koexistence za účelem stanovení pravidel k ochraně konvenčního a ekologického zemědělství před kontaminací GMO. Přijetí těchto zákonných opatření je přitom plně v souladu s právem EU[1].
Konzultantka genetické kampaně Greenpeace Magdalena Klimovičová říká: „Nestačí jim schválit všechny GMO, které průmysl vyprodukuje, nyní ještě Komise zastrašuje právními kroky každou zemi či oblast, která chce chránit práva svých zemědělců a spotřebitelů nepěstovat, sklízet či konzumovat GMO. Tento dokument jen dokazuje, že Komise ignoruje vědecky prokázaná rizika spojená s uvolňováním GMO do životního prostředí.“
Podle Komise bylo do konce roku 2005 zasláno do Bruselu 20 návrhů zákonů na ochranu před kontaminací. Komise dosud vznesla připomínky k polovině z nich a odmítla ustanovení jako jsou:
- návrh na zákaz či omezení pěstování GM plodin v chráněných či ekologicky citlivých oblastech
- požadavek, aby pěstitelé GM plodin byly pojištěni proti případným škodám, které mohou způsobit kontaminací cizí produkce
- zákazy pěstování GM plodin vzhledem k obavám z kontaminace GMO-free produkce, o lidské zdraví a z negativním dopadů na životní prostředí
V posledních dvou letech Evropská komise opakovaně vydala povolení na nová GMO proti vůli většiny členských států EU, a to jen díky technice rozhodovacího procesu v EU zvaného „komitologie.“ Zároveň tím ignorovala prohlášení více než 170 evropských regionů, které jasně vyjádřily svůj odpor k pěstování GM plodin na svém území[2].
Konference věnovaná tématu koexistence, organizovaná Evropskou komisí, se uskuteční 4.- 6. dubna ve Vídni. Zemědělci, zástupci GMO-free regionů a neziskové organizace včetně Greenpeace se před místem konání účastní „Pochodu GMO-free regionů.“
Další informace:
RNDr. Magdalena Klimovičová, konsultantka genetické kampaně Greenpeace ČR,
tel.: 224 319 667, e-mail: magdalena.klimovicova@cz.greenpeace.org
Vladimíra Tejnská, tisková mluvčí Greenpeace ČR,
tel.:224 319 667, GSM: 603 443 140, e-mail: vtejnska@cz.greenpeace.org
http://www.greenpeace.cz/gmo/
Poznámky pro editory:
[1]Právním základem, ze kterého vycházejí národní a regionální pravidla, je Článek 26a evropské směrnice 2001/18, který říká, že členské státy mohou přijmout opatření k zabránění nežádoucí přítomnosti GMO v dalších výrobcích.
[2]http://www.gmofree-europe.org/
Tento článek patří do kategorie |
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk