https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/evropska-komise-zahajuje-verejnou-diskuzi-o-ochrane-evropskych-lesu-pred-dopady-zmeny-klimatu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Evropská komise: Evropská komise zahajuje veřejnou diskuzi o ochraně evropských lesů před dopady změny klimatu

3. března 2010 | Evropská komise
Evropská komise dnes schválila zelenou knihu, v níž jsou uvedeny možnosti přístupu Evropské unie k ochraně lesů a k informacím o lesních zdrojích a stavu lesů. Na základě reakcí veřejnosti, členských států, orgánů EU a dalších zúčastněných subjektů na zelenou knihu pak Komise posoudí nutnost dalších opatření na úrovni EU.

Evropský komisař pro životní prostředí Janez Potočnik uvedl: „Evropské lesy představují cenné bohatství, které je třeba chránit před škodlivými dopady změny klimatu a ubýváním biologické rozmanitosti. Vzhledem k širokému rozsahu jejich sociálních, hospodářských a ekologických funkcí jde skutečně o mnoho. Potřebujeme zjistit, jakým způsobem by mohla celoevropská opatření obohatit úsilí členských států o ochranu lesů a o to, aby informace o lesích byly spolehlivé, jednotné a aktualizované.“

Komisařka pro opatření v oblasti změny klimatu Connie Hedegaardová proh lásila: „Lesy jakožto obrovská úložiště uhlíku budou hrát významnou úlohu ve snahách udržet globální oteplování pod 2° C. Pro strategii EU v oblasti klimatu je třeba zajistit, aby lesy Evropy mohly i nadále plnit všechny své funkce. Proto velmi vítám včasné zahájení diskuze na toto téma. Podněty, které obdržíme, nám pomohou vypracovat pro klima a lesy účinnou politiku na úrovni EU.“

Obsah a cíle zelené knihy

Zelená kniha 1 stanoví hlavní problémy, s nimiž se musí evropské lesy vypořádat. Představuje stávající systémy informací o lesích a nástroje na ochranu lesa, které jsou k dispozici, a rovněž klade řadu otázek spojených s možnostmi budoucí politiky. Tato zelená kniha je součástí opatření navazujících na bílou knihu 2 o přizpůsobení se změně klimatu, kterou Komise přijala v dubnu 2009.

Vzhledem k tomu, že odpovědnost za lesnickou politiku nesou hlavně členské státy, měla by se diskuze zaměřit na to, jak změna klimatu mění podmínky lesního hospodářství a ochrany lesů v Evropě a kam by měla směřovat politika EU, aby k iniciativám členských států přispěla.

Lesy a změna klimatu

Lesy mají řadu vzájemně provázaných sociálních, hospodářských a ekologických funkcí. Přinášejí pracovní příležitosti, znamenají příjmy a suroviny pro průmysl a obnovitelné energie. Chrání půdu, lidské osady a infrastrukturu, regulují zásobování pitnou vodou a zachovávají biologickou rozmanitost. Z hlediska klimatu fungují lesy během svého růstu jako úložiště, která pohlcují oxid uhličitý (CO 2 ), hlavní skleníkový plyn, ale pokud jsou káceny, páleny nebo poškozovány bouřemi a škůdci, stávají se naopak jeho zdrojem. Na místní a regionální úrovni lesy rovněž regulují počasí.

Lesy a zalesněné oblasti pokrývají v Evropské unii přibližně 176 milionů hektarů, neboli více než 42 % půdy v EU. Za posledních 60 let se lesy neustále rozšiřují a v současné době tvoří 5 % lesní plochy na světě. Většina lesů v EU se rozrostla z hlediska objemu dřeva a schopnosti ukládat uhlík, a proto přispívá k odstraňování většího množství CO 2 z ovzduší. Poslední údaje však ukazují, že z celosvětového hlediska způsobuje ubývání lesů (většinou v rozvojových zemích) a další změny ve využívání půdy přibližně 12 až 15 % celkových emisí CO 2 .

Průměrná teplota v Evropě vzrostla v minulém století téměř o 1 °C a i ty nejoptimističtější prognózy počítají do roku 2100 s nárůstem o 2 °C. Tato rychlá změna klimatu způsobená člověkem převyšuje přirozenou schopnost ekosystémů přizpůsobit se. To zapříčiní, že celé regiony přestanou být vhodnými pro určité typy lesů a v důsledku toho dojde k posunu v rámci přirozeného rozšíření druhů stromů a ke změnám v růstu u existujícího porostu. Očekává se, že bude daleko častěji docházet k extrémním výkyvům počasí (bouřky, lesní požáry, období sucha a horka) a/nebo tyto jevy budou mít dramatičtější průběh, což bude představovat další negativní působení na lesy.

Další postup

Veřejné konzultace k zelené knize budou probíhat od 1. března do 31. července 2010 na webové stránce portálu Europa nazvané Your Voice (Váš hlas) ( http://ec.europa.eu/yourvoice ). Jako součást konzultací uspořádá Komise v Bruselu dne 3. června (v rámci Zeleného týdne) pracovní seminář a setkání zúčastněných stran. Zelená kniha se bude rovněž projednávat na konferenci organizované španělským předsednictvím 6. a 7. dubna v obci Valsain ve Španělsku.

Příspěvky k diskuzi zveřejní Komise na webové stránce Europa a k výsledkům konzultací poskytne svou vlastní zpětnou vazbu.

1 :

KOM(2010) xx. Zelená kniha: Ochrana lesů a související informace v EU – příprava lesů na změnu klimatu.

2 :

KOM(2009) 147. Přizpůsobení se změně klimatu: směřování k evropskému akčnímu rámci.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist