Lukáš Viktora "> Evropská unie zakázala obchod s volně žijícími ptáky - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/evropska-unie-zakazala-obchod-s-volne-zijicimi-ptaky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost ornitologická: Evropská unie zakázala obchod s volně žijícími ptáky

5. února 2007 | Česká společnost ornitologická
Autor: Lukáš Viktora, tel: 777 579 542
Evropská Komise oznámila, že zákaz na dovoz ptáků chycených ve volné přírodě do EU získá v průběhu tohoto roku trvalou platnost. Tento krok přichází poté, co byl v říjnu 2005 zaveden dočasný zákaz kvůli zjištění ptačí chřipky u ptáků v karanténě v Británii.

Zákaz začne platit od 1. července 2007. Dovoz malých počtů volně žijících druhů do EU pro ZOO a některé chovatele bude stále možný. Počty ptáků, s kterými se obchoduje a kteří patří na seznam Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy (CITES), tedy celosvětově nejohroženějších druhů, by měly poklesnout z 800 000 ročně na několik set. Ročně se obchodovalo také zhruba s 1 000 000 ptáků, kteří nejsou na seznamu CITES. Dovoz těchto druhů bude také zastaven. Bude rovněž uchráněno až 60% volně žijících ptáků, kteří uhynuli dříve, než byli do Evropy dopraveni.
Zpráva byla s nadšením přijata partnery BirdLife Int. po celé Evropě, z nichž mnozí bojovali proti obchodu s ptáky po 20 let. „Plně schvalujeme rozhodnutí, které učinila Stálá komise pro potravní řetězce a zdraví zvířat EU,“ říká Dr. Clairie Papazoglou, ředitelka evropské části BirdLife International. „Zákaz dovozu ptáků chycených ve volné přírodě je velmi příznivý pro ochranu ptactva, přestože nařízení bylo přijato kvůli zamezení rozšíření nemocí a ne kvůli druhové ochraně. Větší jistotu, že ochráníme právě ty druhy, které jsou ohroženy obchodem, můžeme mít teprve tehdy, pokud budou zákony připravovány na základě ochranářských kritérií.“

Rozhodnutí EU bude mít velký dopad na ilegální a neudržitelný obchod s volně žijícími ptáky, který zdecimoval mnoho druhů na celém světě. Komerční odchyt ohrožuje každý desátý celosvětově ohrožený druhu a 57% ohrožených
druhů papoušků. Někteří jako kakadu žlutolící (Cacatua sulphurea) z Východního Timoru v Indonésii jsou na pokraji vymření; jiní jako např. ara škraboškový (Cyanopsitta spixii) z Brazílie byl již ve volné přírodě vyhuben. Mezi další druhy ohrožené obchodováním s ptáky patří čížek ohnivý (Carduelis cucullata) ze Severní Ameriky, rýžovník šedý (Padda oryzivora) z Indonésie a papoušek žako (Psittacus erithacus).

V USA byl obchod s druhy CITES zastaven již v roce 1992, Evropa tak byla doposud zodpovědná za 87% obchodu s volně žijícími živočichy.

V případě Vašich dotazů kontaktujte: mgr. Lukáš Viktora, tel.: 777 579 542, e-mail: viktora@birdlife.cz
Lukáš Viktora, tel: 777 579 542
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist