Ondřej Pašek "> Evropské fondy na podporu těžby břidlicového plynu? Rozhodne zítřejší Rada EU - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/evropske-fondy-na-podporu-tezby-bridlicoveho-plynu-rozhodne-zitrejsi-rada-eu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

CEE Bankwatch Network: Evropské fondy na podporu těžby břidlicového plynu? Rozhodne zítřejší Rada EU

25. června 2012 | CEE Bankwatch Network
Autor: Ondřej Pašek, tel: 608 381 602
Ministři členských států EU budou zítra diskutovat o tom, jak využít bilionový evropský rozpočet [1] v příštím finančním období 2014-2020. Jednou z možností na stole je podpora rozvoje fosilních paliv, například nebezpečné technologie těžby břidlicového plynu, která má katastrofální dopady na životní prostředí.
Ekologické organizace z celé Evropy proto v otevřeném dopise žádají, aby ministři odmítli podporu pro fosilní paliva a potvrdili orientaci evropských fondů na úspory energie a obnovitelné zdroje. Organizace upozorňují, že pozměňovací návrhy [2] k textu nařízení Evropského fondu regionálního rozvoje (ERDF), otevřou dveře financování dalšího podílu ropy, plynu a uhlí v energetickém mixu EU.
Pozměňovací návrhy podali mj. polský europoslanec Jan Olbrycht [3] a polská vláda, Polsko je přitom známé velkým zájmem rozvíjet
nebezpečnou technologii těžby břidlicového plynu frakováním. Proti ní přitom v České republice i po celé Evropě demonstrují desítky tisíc lidí a řada zemí ji už zcela zakázala.
Otevřený dopis [4] více než 20 organizací je odpovědí na návrh textu pro vyjednávání na úterní Radě EU. Členské státy EU tam budou rozhodovat o investicích z Kohezních a strukturálních fondů v období 2014–2020 na základě návrhu Evropské komise z minulého roku. [5] Podstatná část fondů byla v návrhu Komise vyčleněna pro dosažení cílů EU - snížit spotřebu energie i emise skleníkových plynů.
Markus Trilling z organizace CEE Bankwatch Network řekl: „Nemůžeme si dovolit, aby se dotace pro fosilní paliva dostaly do návrhu zadními vrátky, nemůžeme si dovolit investice, které budou na další desítky let udržovat naši závislost na fosilních palivech.“
Ondřej Pašek, zástupce CEE Bankwatch Network v České republice, říká: „Evropský rozpočet je tu pro podporu veřejného zájmu, třeba vyšší energetické účinnosti ekonomiky, úspor energie nebo nezávislosti na fosilních palivech. Nemůžeme si dovolit financovat zisky fosilních korporací nebo nebezpečné technologie jako je těžba břidlicového plynu frakováním.“

Poznámky:
[1] Podle návrhu Evropské Komise bude pro Strukturální a kohezní fondy alokováno v letech 2014
– 2020 celkem 336 miliard Euro z celkového sedmiletého rozpočtu EU 1,025 bilionu Euro.
[2] Pozměňovací návrh, přijatý do textu pro Radu EU na zasedání výboru COREPER II dne
14.6.2012, přidal do čl. 5, investiční priority 7) podpora udržitelné dopravy a odstraňování
překážek v klíčových síťových infrastrukturách bod (e): „developing smart gas and power
distribution, storage and transmission systems.”
[3] Dopis se vztahuje k Radě EU, kde hlasují ministři členských států, nikoli europoslanci.
Europoslanec Jan Olbrycht nicméně podal pozměňovací návrhy k návhu Komise v podobném znění
jako prosazovala polská vláda na jednání skupiny COREPER II dne 14. 6. 2012.
[4] Text otevřeného dopisu: http://bankwatch.org/sites/default/files/Letter-June-GAC.pdf
[5] Více informací o loňském návrhu příštího rozpočtu EU Evropské komise:
http://bankwatch.org/checklist-eu-cohesion-policy
Ondřej Pašek, tel: 608 381 602
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist