https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/evropske-velkochovy-vyhani-domorodce-a-nici-prirodu-za-oceanem
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí Duha: Evropské velkochovy vyhání domorodce a ničí přírodu. Za oceánem

23. října 2009 | Hnutí Duha
Evropské, tedy i české biopotraviny mohou zásadním způsobem ochránit děti a přírodu v Latinské Americe. Celosvětová organizace Přátelé Země, jejímž českým zástupcem je Hnutí DUHA, proto připravila premiéru nového dvanáctiminutového filmu, který odhaluje skryté, ale velmi tvrdé dopady evropských velkochovů na jihoamerickém kontinentu.

Většina sóji, která se v Evropě používá jako krmivo v průmyslovém zemědělství, pochází z Jižní Ameriky. Průlomový film s názvem „Vražedná pole: bitva za zásobení farem s intenzivním chovem zvířat“ ukazuje, jak obrovské sójové plantáže vyhání tamní obyvatele z domovů, ničí životní prostředí lidí i zvířat a významně přispívají ke globálním změnám klimatu. Film i s českými titulky je možné shlédnout na http://www.feedingfactoryfarms.org/index.php?id=56 [1].

Hnutí DUHA k problematice dopadů používání sóji ke krmení hospodářských zvířat vypracovalo podrobnou studii s názvem „Co mají společného vlk hřivnatý, děti v brazilském slumu a kuře ze supermarketu?“ Řešením je změna zemědělských dotací tak, aby stát přestal subvencovat průmyslové velkochovy a raději posílil podporu ekofarmářů. Ti totiž smějí jihoamerickou sóju zkrmovat jen výjimečně, pokud nemají jiný zdroj, a navíc jen do objemu 5% všech krmiv.

Dokument je ke stažení na http://www.hnutiduha.cz/publikace/studie_soja_www.pdf

Sója, která se pěstuje hlavně pro krmení drůbeže a prasat v Evropě, nyní zabírá téměř 11 milion hektarů jihoamerické půdy - tato plocha odpovídá například ploše veškeré orné půdy v Německu. Tisíce lidí jsou vyháněny ze své půdy, aby udělali prostor sójovým plantážím. Ztrácejí tak možnost pěstovat potraviny pro vlastní obživu. Místo původních přírodních společenstev vznikají nestabilní monokultury, které rychle vyčerpávají půdu.

Jan Kotěra z Hnutí DUHA řekl:
„Spotřeba masa, mléka a vajec v Evropě má masivní dopady v rozvojových zemích. Sojové plantáže se v těchto zemích rozšiřují, aby splnily požadavky evropských trhů - na úkor lesů, venkovských komunit a klimatu. Řešení přitom vůbec není složité. Stát by měl přestat subvencovat průmyslové velkochovy a raději posílit podporu pro ekologické zemědělce.“

Kontakt:
Jan Kotěra, telefon 775 107 906, email jan.kotera@hnutiduha.cz
Vratislav Vozník, telefon 607 258 508, email vratislav.voznik@hnutiduha.cz

Poznámky:

[1] Tento film vyrobili Přátelé Země Evropa, Food and Water Watch a European Coordination of Via Campesina.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist