Tiskové oddělení MŽP "> Evropští experti na povodňovou ochranu jednali v Praze - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/evropsti-experti-na-povodnovou-ochranu-jednali-v-praze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Evropští experti na povodňovou ochranu jednali v Praze

21. října 2022 | MŽP ČR
Autor: Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 835, 267 122 534
V Praze dnes skončilo pravidelné jednání pracovní skupiny Povodně. Představitelé členských i kandidátských zemí EU, Norska, Evropské komise a dalších institucí včetně neziskových organizací diskutovali o aktuálních otázkách spojených s ochranou před povodněmi a implementací evropské povodňové směrnice.

Letos v říjnu uplyne 15 let od schválení povodňové směrnice EU, jejímž cílem je snížení povodňových rizik a dopadů povodní na společnost. Povodně jsou jedním z projevů změny klimatu, který má dopady na hospodářství, životní prostředí i společnost. Proto je nutné se ochranou před nimi stále intenzivně zabývat.

Zásadním bodem pražského jednání pracovní skupiny byla diskuze o stavu zpracování a přijímání plánů pro zvládání povodňových rizik a také plán práce pracovní skupiny pro příští tři roky. Účastníci se dále seznámili s aktivitami Evropské komise v oblasti ochrany před katastrofami. Byla představena prezentace o proběhlých přívalových povodních v Řecku v září 2022.

Ještě před začátkem samotného jednání proběhl workshop zaměřený na sdílení zkušeností z proběhlé první aktualizace plánů pro zvládání povodňových rizik. Zástupci členských zemí prezentovali své zkušenosti získané během uplynulého šestiletého plánovacího období 2015 - 2021, které mohou ostatním sloužit jako inspirace.

V diskuzi řešili, co v reálném životě proti povodním funguje, jaká jsou vhodná řešení pro postupné fáze plánovacího období přes předběžné vyhodnocení povodňových rizik a způsob jeho aktualizace, přípravu a prezentaci map povodňového nebezpečí a povodňových rizik, až po vlastní návrh protipovodňových opatření jako součásti plánů pro zvládání povodňových rizik. Upozornili také, jaké překážky hrozí a čemu je dobré se vyhnout. Na výsledky workshopu naváže další setkání v příštím roce.

Součástí jednání byla také exkurze do terénu. Účastníci se seznámili se systémem mobilní povodňové ochrany Prahy včetně praktických ukázek na cvičném polygonu v Dubči.
Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 835, 267 122 534

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist