https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/evropsti-zpracovatele-elektroodpadu-se-neobejdou-bez-prahy-ridi-jejich-certifikaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

WEEELABEX: Evropští zpracovatelé elektroodpadu se neobejdou bez Prahy. Řídí jejich certifikaci

24. června 2016 | WEEELABEX
Autor: Petr Novotný, tel: 602 207 133
Celkem 138 certifikátů osvědčujících kvalitu používaných technologií a dodržování všech platných norem získala za poslední tři roky zařízení pro zpracování elektroodpadu po celé Evropské unii. Po jejich důkladném prověření ze strany WEEELABEX Lead auditorů jim je udělila Česká centrála WEEELABEX Organisation, která začala fungovat v dubnu 2013.
„Ve většině zemí zatím tyto certifikáty představují ‚jen‘ určitou konkurenční výhodu, z důvodů dobrovolnosti, avšak postupně se prosazuje legislativa, podle které budou pro zpracovatele certifikáty povinné,“ říká výkonný ředitel WEEELABEX Organisation Petr Novotný.
Zákon nařizuje certifikaci, podle WEEELABEX certifikačního schématu dosud jen zpracovatelům v Nizozemsku. Legislativa je ale už schválena také ve Francii, Itálii, Irsku, Slovinsku a vlámské části Belgie. V jednotlivých zemích nabude účinnosti postupně během letošního a příštího roku.
V České republice se příslušný zákon teprve připravuje. Certifikace je tedy zatím dobrovolná. „Představuje ale důležité vodítko při výběru našich partnerů, kteří musejí vždy splňovat nejpřísnější kritéria,“ upozorňuje Roman Tvrzník, předseda představenstva největšího českého kolektivního systému pro sběr a zpracování vysloužilých spotřebičů.
ELEKTROWIN je jedním z 32 evropských kolektivních systémů z 13 států, které jsou do WEEELABEX Organisation zapojeny.
V České republice zatím získali tři zpracovatelé celkem čtyři certifikáty. „Certifikuje se samostatně pro každou skupinu elektrozařízení, tedy zvlášť například pro chlazení, zvlášť pro ostatní velké spotřebiče a podobně,“ vysvětluje zdánlivý nesoulad mezi čísly Petr Novotný.
V současnosti v Evropě působí 68 WEEELABEX Certifikovaných auditorů, kteří jsou oprávněni provádět audity, na jejichž základě WEEELABEX uděluje a obnovuje certifikáty. Jednou ročně se všichni setkávají v Praze, aby si vyměnili nové zkušenosti a poznatky.
V uplynulých dnech pražské pracoviště získalo akreditaci podle norem ČSN EN ISO/IEC 17065 a ČSN EN ISO/IEC 17024. První z nich stanoví požadavky na orgány certifikující produkty, procesy a služby, druhá je určena pro organizace provádějící certifikaci osob.
Akreditace těchto procesů podporuje důvěru trhu v tyto služby, především pak v jejich nezávislost, nestrannost a odbornou způsobilost. Další výhodou je i skutečnost, že se s ohledem na platná pravidla zamezí potřebě vícenásobné certifikace a celý systém se tady stane jednodušší, pružnější a efektivnější. Český institut pro akreditaci, o.p.s. realizoval posuzování v této oblasti jako první v Evropě.
Petr Novotný, tel: 602 207 133 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist