Filip Trdla "> Expertní skupina zhodnotila funkčnost podzemní těsnicí stěny v dolu Turów - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/expertni-skupina-zhodnotila-funkcnost-podzemni-tesnici-steny-v-dolu-turow
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Expertní skupina zhodnotila funkčnost podzemní těsnicí stěny v dolu Turów

2. srpna 2023 | Liberecký kraj
Autor: Filip Trdla, tel: 485 226 307, 770 134 419
V souladu s česko-polskou mezivládní dohodou předložila polská strana na konci letošního června vyhodnocení funkčnosti podzemní stěny po dvanáctiměsíčním monitoringu hladin podzemních vod v dolu Turów.

„Výsledky jsou mírně optimistické, jestli těsnicí stěna funguje správně a v čase bude mít rostoucí vliv na podzemní vody na území České republiky, ukáže nový hydrogeologický model, který bude hotový za méně než rok. Data k ověření modelu bude mít česká strana k dispozici,“ uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství.

U všech čtyř monitorovaných vrtů (HPp-23/56, HS-350, HPp-27/51 bis a HPp-29/49,5), které byly v uzavřené dohodě (čl. 3 odst. 6) vymezeny pro kontrolu funkčnosti podzemní těsnicí stěny, došlo k nárustu hladiny podzemní vody, a to o 0,63 - 4,17 m za období duben 2022 až červen 2023.

Dle závěrů české expertní skupiny prokázaly provedené hydrodynamické testy, že podzemní těsnicí stěna splňuje míru nepropustnosti uvedenou v čl. 3 odst. 7 mezivládní dohody a podzemní stěnu lze tedy považovat za funkční. Růst hladiny podzemní vody byl zjištěn i ve třech vrtech umístěných ve vzdálenosti cca 400–850 metrů na nátokové straně těsnicí stěny, směrem od dolu na jih k české hranici. Na vzdálenějších vrtech v zatěsněném středním kolektoru na polském a českém území se však pozitivní vliv podzemní stěny zatím neprojevil a hladiny podzemní vody zde i nadále klesají.

Zda a v jakém časovém horizontu se projeví pozitivní vliv těsnicí stěny i v tomto širším okolí bude nutné prokázat hydrogeologickým modelem a pokračujícím monitoringem hladin podzemních vod. Zpracovaný hydrogeologický model musí Polsko české straně předložit ve lhůtě do dvou let od doby výstavby podzemní těsnicí stěny do 30. června 2024.

Na základě uzavřené dohody nadále probíhá monitoring ve společné česko-polské síti a ČGS data pravidelně vyhodnocuje ve stávajícím rozsahu. Na základě modelu a pokračujícího monitoringu bude posouzeno, zda podzemní stěna je dostačujícím opatřením, nebo zda je třeba použít ustanovení čl. 8, odst. 8 uzavřené dohody a požadovat prodloužení, prohloubení nebo zatěsnění podzemní stěny tak, aby její účinnost byla zvýšena.
Filip Trdla, tel: 485 226 307, 770 134 419

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist