Filip Šebek "> Farmáři v Etiopii se s podporou ČRA učí čelit dopadům klimatické změny - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/farmari-v-etiopii-se-s-podporou-cra-uci-celit-dopadum-klimaticke-zmeny
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká rozvojová agentura: Farmáři v Etiopii se s podporou ČRA učí čelit dopadům klimatické změny

Nepředvídatelné srážky, sucha a úbytek úrodné půdy. Drobným zemědělcům v Etiopii komplikují život nejen klimatické změny, ale i tradiční a zastaralé zemědělské metody. Projekt organizace Člověk v tísni, podpořený Českou rozvojovou agenturou, pomáhá místním farmářům přizpůsobit se novým podmínkám a zajistit si obživu.

Tradiční zemědělské postupy mají v Etiopii negativní dopad na půdu a její úrodnost – a klimatická změna situaci ještě zhoršuje. Nepředvídatelné srážky a rostoucí teploty ohrožují živobytí drobných zemědělců, kteří jsou na půdě existenčně závislí. V reakci na tuto výzvu podporuje Česká rozvojová agentura v hornatém regionu Sidama projekt organizace Člověk v tísni. Ten farmářům poskytuje vybavení a učí je šetrné, klimaticky odolné zemědělské postupy a technologie.

Etiopie, druhá nejlidnatější země Afriky, patří mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky kontinentu, ale zároveň zůstává jednou z nejchudších. Miliony lidí jsou zde závislé na potravinové pomoci – nejen kvůli klimatickým výkyvům, ale také kvůli nízké míře mechanizace a nerozvinutému zemědělství.

Česká zahraniční rozvojová spolupráce se v Etiopii proto dlouhodobě zaměřuje na rozvoj venkova a zemědělství. Pro období 2024–2030 byly v rámci nového Programu zahraniční rozvojové spolupráce ČR s Etiopií stanoveny tři hlavní tematické priority: inkluzivní sociální rozvoj, demokratická správa věcí veřejných, a právě zemědělství a rozvoj venkova. Podpora zahrnuje mimo jiné adaptaci zemědělských systémů na změny klimatu, obnovu lesů a mokřadů, zajištění pracovních příležitostí, odborné vzdělávání v oblasti vody, sanitace a hygieny (WASH) a posilování kapacit vodárenských podniků.

Region Sidama patří k oblastem, které klimatická změna a degradace půdy zasáhly nejvíce. O tom ví své i farmář Ato Tafese Shalemo. „Dříve jsem se podíval na svou půdu a byl jsem zklamaný. Půda byla unavená a já také. Při každé sklizni jsem měl problém uživit rodinu. Byl to koloběh zoufalství,“ vzpomíná.

Farmáři v projektu obdrželi potřebné vybavení a díky praktickým školením i individuálním konzultacím se naučili nové, k přírodě šetrné metody hospodaření. Tafese se tak například dozvěděl, že některé plodiny může kromě estetické hodnoty využít i jako potravinu.

„Naučili jsme se, že pokud budeme pěstovat plodiny jako avokádo a rajčata pro vlastní spotřebu, pomůže to zabránit nedostatku jídla. Teď už nezasadím jen tak nějaký strom – dbám na to, aby z něj měl naše hospodářství užitek,“ říká Tafese.

Zavedení organického kompostu pomohlo oživit půdu, nové techniky na zadržení vody přinesly větší stabilitu během období sucha a diverzifikace plodin otevřela dveře novým příležitostem. „Moje půda je teď plná života,“ říká Tafese s hrdostí. „Úroda bez problému uživí moji rodinu, mohu prodávat přebytky na trhu, šetřit a plánovat budoucnost svých dětí. Poprvé mám pocit, že mi půda všechno to trápení vrací.“

Tafeseho proměna inspirovala i další. Farmáři v jeho okolí začali spolupracovat na rekultivaci znehodnocené půdy a společně zavedli udržitelné postupy při hospodaření s povodím. „Naší vesnici se daří,“ říká Tafese s vděčností. „Tato pomoc nezměnila jen moji farmu, ale stmelila nás jako komunitu. Nyní si navzájem pomáháme, sdílíme zdroje a čelíme výzvám společně. Není to jen můj úspěch – je to náš úspěch.“

Jeho příběh dokazuje, že pozitivní změna je možná, pokud mají lidé přístup ke správným nástrojům, technologiím a podpoře. „Teď mám nejen potřebné znalosti, ale i naději,“ uzavírá Tafese. „Člověk v tísni nás naučil, jak se postavit na vlastní nohy. Ukázali nám, že změna je možná – bez ohledu na to, jak těžká se ze začátku zdá.“

„Je důležité podporovat úsilí venkovských obyvatel o ochranu vody a půdy, aby se vytvořila společnost odolná vůči dopadům klimatické změny,“ dodává Mihireteab Samuel z Člověka v tísni. „Pro úspěšnou obnovu zasažených oblastí je klíčové posilovat komunitní struktury, například výbory pro správu povodí, a poskytovat jim potřebné materiály i znalosti.“

Tato pomoc je možná díky finanční podpoře České rozvojové agentury, která společně s organizací Člověk v tísni přispívá ke zlepšení zemědělských podmínek v regionu Sidama a podporuje udržitelný rozvoj, jenž může přinést naději i budoucím generacím.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist