Jakub Kašpar "> Finance mohou být klíčem ve vyjednáváních o klimatu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/finance-mohou-byt-klicem-ve-vyjednavanich-o-klimatu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Finance mohou být klíčem ve vyjednáváních o klimatu

7. prosince 2007 | MŽP ČR
Autor: Jakub Kašpar, tel: 267 122 040, 724 175 927
V rámci jedné z doprovodných akci na konferenci OSN o změnách klimatu prezentoval sekretariát Rámcové úmluvy OSN o klimatických změnách (UNFCCC) odhad budoucích výdajů v oblasti změny klimatu. Celkové výdaje na opatření v rámci ochrany světového klimatu by se měly okolo roku 2030 pohybovat na úrovni 0,3 – 0,5 % světového HDP.

Konkrétně roční výdaje na adaptace v rozvojových zemích budou představovat cca 40 - 50 miliard dolarů. Současné příjmy adaptačního fondu však činní pouze 36 milionů USD. K tomuto rozdílu sekretariát UNFCCC dodává, že současné financování oficiální rozvojové pomoci je z tohoto pohledu zřetelně nedostatečné a bude třeba současný model nahradit jiným. I proto vydal sekretariát UNFCCC publikaci „Investment and Financial Flows to Address Climate Change”, která se touto problematikou podrobně zabývá (viz druhý v seznamu níže uvedených odkazů).

Podle většiny delegátů klimatické konference na Bali bude vyřešení finančních otázek jedním z hlavních aspektů postkjótské spolupráce ekonomicky rozvinutých zemí se státy rozvojovými, kterým z Kjótského protokolu nevyplývají žádné redukční závazky. „Pokud se podaří sblížit názory těchto dvou bloků zejména na financování adaptací a transferu technologií, dá se předpokládat větší ochota rozvojových států nést případné břemeno vlastních závazků po roce 2012,“ říká člen české delegace a ředitel odboru změny klimatu MŽP Pavel Zámyslický.

Nejednalo by se však s největší pravděpodobností o přísné národní emisní limity, jako v případě ekonomicky vyspělých zemí, ale spíše o sektorové cíle pro nejvýznamnější emitenty, jako např. energetiku a dopravu. Tyto cíle by měly stimulovat k postupnému zpomalení a posléze zastavení prudkého růstu emisí rozvíjejících se ekonomik, na druhou stranu by však měly umožnit ekonomický rozvoj a řešení ostatních klíčových problémů rozvojového světa (chudoba, nedostatek vody a potravin, atd.).

Při těchto úvahách se samozřejmě rozlišuje mezi jednotlivými státy z pohledu jejich ekonomické vyspělosti. Předpokládá se, že jiné požadavky budou diskutovány s Čínou, Brazílií nebo Jihoafrickou republikou a jiné zase se s Keňou, Etiopií či Pákistánem.


Další informace:
http://unfccc.int/meetings/cop_13/items/4049.php
http://unfccc.int/cooperation_and_support/financial_mechanism/items/4053.php
http://ec.europa.eu/environment/climat/home_en.htm
http://ec.europa.eu/news/energy/071127_1_en.htm
http://www.eu2007.pt/NR/rdonlyres/1CAB3779-074F-44D8-937F-C76ADEECD612/0/96899.pdf
http://www.ipcc.ch
http://www.env.cz/klima
Jakub Kašpar, tel: 267 122 040, 724 175 927
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist