https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/flying-over-natura-2000-zaciname
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Český rozhlas - Flying over Natura 2000: Flying over Natura 2000: Začínáme

Dlouhé roky jsme sledovali tah čápů černých z České republiky do Afriky. Mnozí si jistě dobře pamatujete Kristýnu a možná i další čápy s "batůžky". Pak jsme sice střední Evropu opustili, ale čápům jsme zůstali věrni - již čtvrtou sezńou pokračuje Nová odysea, při které mapujeme migraci čápů černých v Asii. A právě nyní začíná další projekt: Flying over Natura 2000. Devatenáct čápů černých z osmi evropských zemí - od Španělska po Estonsko - má na zádech malé satelitní vysílače. Někteří se již vydali na cestu a zjevně nás čeká velmi zajímavý podzim.

Celoevropský projekt, který v ČR zahájíme tiskovou besedou v úterý 13. září, si klade za cíl prostřednictvím čápů černých informovat o síti chráněných území soustavy Natura 2000. Je to tedy podobné, jako když Africká odysea informovala nejen o čápech, ale také o životě v místech, kam nás zavedli. Ale zcela upřímně, nás, kteří se na realizaci projektu podílíme, přece jen nejvíc vzrušuje tajemství kudy a kam čápi poletí. Zejména ti z Pobaltí nám mohou přichystat lecjaké překvapení. Vlastně - o první už se postarali.

Projekt Flying over Natura 2000 je koordinován z Bruselu a ze stejného města je i financován. Jeho praktickou realizaci však mají na starost dva týmy: západoevropský, vedený Gérardem Jadoulem, a tým zaštítěný Českým rozhlasem, který má na starost střední a východní Evropu. Slova "tým zaštítěný Českým rozhlasem" je přitom možné nahradit termínem "tým Africké a Nové odyseje". Většinu práce na označování čápů v ČR, Maďarsku či Lotyšsku, stejně jako na přípravě nezbytného softwaru či vyhodnocování dat pro všechny evropské čápy odvedli a odvádějí lidé, kteří byli už u sledování Kristýny. Jsou to především Magdaléna Dittlová, František Pojer, Martin Straka nebo Luboš Peške.

Přehled všech sledovaných čápů najdete na zvláštní stránce. V ČR jsme označili celkem tři dospělé hnízdící jedince. Ve skutečnosti však do zimovišť poletí s "batůžky" na zádech čtyři čeští čápi. Čtvrtý, Claude, byl označen ve Francii. V západní Evropě byli totiž odchytáváni vesměs nehnízdí ptáci a mezi ně se "připletl" i jedinec, který byl jako mládě okroužkován v roce 2001 na Mostecku.

K práci uplynulých měsíců se jistě v příštích dnech nebo týdnech vrátím, ale nyní k tomu, kteří čápi již vyletěli:
Eliška (ČR) - opustila hnízdiště již v červenci a po pobytu v Německu se nyní zdržuje ve Francii; do Afriky jistě poletí přes Gibraltar.
Dalibor (ČR) - jeho vysílač bohužel funguje velmi špatně...
Tomáš (ČR) - v minulých dnech se rozletěl k jihovýchodu; patrně poletí přes Bospor.
Mathilda (Belgie) - rozletěla se jako první západoevropský pták; nyní je ve Španělsku.
Jaak (Estonsko) - připravil nám zatím největší překvapení; vyletěl v červenci a již dlouho se zdržuje v jižním Rusku. Do Afriky pravděpodobně poletí po pontické cestě, nedá se však zcela vyloučit, že by mohl zimovat v Asii.
Tooni (Estonsko) - vyletěl v srpnu, nyní je na Ukrajině.
Maija (Lotyšsko) - na cestu se také vydala v srpnu, nyní je na západní Ukrajině.
Varis (Lotyšsko) - hnízdiště opustil v srpnu a zatím zůstává v Rumunsku.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist