Jiří Šafránek "> Fotografie hmyzu střední Moravy. Adolf Goebel - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/fotografie-hmyzu-stredni-moravy-adolf-goebel
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Moravský ornitologický spolek: Fotografie hmyzu střední Moravy. Adolf Goebel

16. července 2004 | Moravský ornitologický spolek
Autor: Jiří Šafránek, tel: 606 324 763, 581 203 150
O autorovi:
*18.3.1954 v Opavě. Od dětství ho přitahovala zoologie, nad kterou později zvítězila chemie, kterou vystudoval na VŠCHT v Praze (1978 - Ing.) a Univerzitě v Pardubicích (2000 - Ph.D.) a která je jeho povoláním. Příroda, především terénní ornitologie, však zůstala trvalou láskou. Je dlouholetým členem Moravského ornitologického spolku. V roce 2002 se vybavil běžnou amatérskou videokamerou a začal svá pozorování filmovat. Protože tato kamera dokáže pracovat i jako fotoaparát, vznikla také řada fotografií. Vystavené fotografie byly pořízeny víceméně náhodně při ornitologických výpravách.

O výstavě:
Vystavené fotografie byly pořízeny v období od dubna 2002 do června 2004 výhradně na území Olomouckého a Zlínského kraje. Ve scénáři výstavy je jich zakomponováno 65 a přibližují 46 druhů hmyzu. Protože výstava je určena pro nejširší veřejnost, je u fotografií vesměs uvedeno, o jaký druh se jedná a je zařazena i celá řada vysvětlujících textů. Fotografie jsou uspořádány do několika volně propojených celků.

Úvodní blok přibližuje motýlice, šidélka a vážky, které nám obvykle v přírodě vzhledem ke své hbitosti a neposednosti mnoho času na obdiv svých tvarů a lesklých barev nedávají. Ploštice, které představuje další blok, se velké oblibě netěší. Přesto ani jim nechybí neobvyklost a elegance tvarů a mnohdy i velmi pestré zbarvení, které je varováním pro nepřátele, že je žádné chutné sousto nečeká.
Třetí blok je věnován broukům. Mimo běžné zástupce představuje i druhy, na které narazíme jen na málo místech a vzácně. Takovými jsou například střevlík hrbolatý nebo majka obecná.
Pro veřejnost bude nepochybně nejpřitažlivější závěrečný a nejrozsáhlejší blok věnovaný motýlům. Čtyřicet fotografií jich zachycuje bezmála třicet druhů. K vidění je otakárek fenyklový, kovově lesklý batolec červený i většina našich baboček, ale také perleťovci, okáči, ohniváčci, vřetenušky, soumračníci, bělásci, žluťásci, modrásci i někteří překvapivě elegantní noční motýli.

Výstava připravená ve spolupráci s Moravským ornitologickým spolkem potrvá až do 30. listopadu 2004 a bude přístupna společně s expozicí Moravské ornitologické stanice Muzea Komenského v Přerově (Bezručova ulice) ve všední dny (mimo pondělí) od 8.00 do 16,00, v sobotu a neděli od 9,00 do 17,00 hod.
Jiří Šafránek, tel: 606 324 763, 581 203 150
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist