Jan Piňos "> Fotopasti zachytily nejvzácnější okamžiky v životě rysů v Beskydech i na Šumavě. O sledování i ochranu šelem pečují celoročně Rysí a Vlčí hlídky. Semináře pro nové zájemce začínají v září - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/fotopasti-zachytily-nejvzacnejsi-okamziky-v-zivote-rysu-v-beskydech-i-na-sumave-o-sledovani-i-ochranu-selem-pecuji
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Fotopasti zachytily nejvzácnější okamžiky v životě rysů v Beskydech i na Šumavě. O sledování i ochranu šelem pečují celoročně Rysí a Vlčí hlídky. Semináře pro nové zájemce začínají v září

1. srpna 2018 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Fotopasti zachytily nejvzácnější okamžiky v životě rysů: www.youtube.com/watch?v=0v-j6CAIUXc. Na prvním záběru rysice Elisa z Pošumaví vyráží s pár týdnů starými mláďaty na první vycházky. Druhý záběr je velmi ojedinělý - je na něm rysice, která přenáší čerstvě narozené mládě. Konkrétně jde o zasloužilou matku - rysici Dražu z Beskyd. Osud rysích koťat je velmi křehký - polovina mláďat nepřežije první rok života a další těžké období nastane při osamostatňování ve věku jednoho roku. Dospělosti se dožije jen malá část narozeného potomstva.

Ojedinělé záběry mohou vznikat zejména díky intenzivní práci Rysích a Vlčích hlídek, které nezahálí ani v létě a umísťují a kontrolují fotopasti v terénu. Letos tak dobrovolníci například potvrdili přítomnost vlků v Lužických horách, zdokumentovali nová vlčata na Broumovsku a nalezli několik nelegálních masitých újedí v lokalitách s potvrzeným výskytem vlků.

Pro nové zájemce už nyní spouští organizátor hlídek - Hnutí DUHA Olomouc - přihlašování na devět celovíkendových seminářů zaměřených právě na téma ochrana a monitoring rysů, vlků a medvědů v české krajině. První z nich se uskuteční druhý zářijový víkend ve Stráži pod Ralskem [1].

Na semináři získají noví dobrovolníci potřebné informace o tom, jak hlídky probíhají, jak je organizován monitoring výskytu velkých šelem i dalších chráněných druhů, jak velké šelmy žijí, čím jsou užitečné a další zajímavosti z jejich ekologie a biologie. Naučí se poznávat pobytové znaky zvířat (nejen velkých šelem) přímo v terénu a budou mít možnost diskutovat o problematice ochrany šelem a přírody s předními odborníky v tomto oboru.

Systematický monitoring území [2] výskytu velkých šelem slouží k získání podkladů pro odhad početnosti šelem či jejich chování a zvyků. Výsledky z uplynulé sezóny jsou k dispozici na www.selmy.cz/vysledky.

Miroslav Kutal, expert na velké šelmy z Hnutí DUHA Olomouc a akademický pracovník Mendelovy univerzity v Brně, řekl:
"Záběry z fotopastí z Beskyd jsou velmi cenné hned ze dvou důvodů. Jednak zachycují rysici Dražu, kterou sledujeme už od roku 2010, kdy jsme ji nafotili v masivu Lysé hory jako mládě. Z dlouhodobého fotomonitoringu tak víme, že osmiletá rysice se minimálně šestým rokem stala matkou. Další zajímavostí je mládě, zatím neschopné vlastní chůze - záběry byly pořízeny 10. června, maximálně několik týdnů po porodu. Rysice zřejmě přenášela svého potomka do nového úkrytu. V tomto období jsou rysí koťata velmi zranitelná. Doufáme, že je mládě v pořádku a dobrovolníci Rysích a Vlčích hlídek nám pomohou i v následující sezóně odhalit další osudy našich šelem."

Josefa Volfová, koordinátorka Rysích hlídek na Šumavě a v Pošumaví, řekla:
"Do České republiky zasahují dvě rysí populace - česko-bavorsko-rakouská a karpatská. Osud rysů u nás je velmi křehký, žije u nás i zhruba jen 80 - 90 rysů, minimálně pět vlčích smeček, ojediněle ale pravidelně se objevuje medvěd či kočka divoká. Všechny tyto druhy si zaslouží naši pozornost, respekt a ochranu. Dobrovolníci Vlčích a Rysích hlídek pomáhají zjišťovat aktuální informace o jejich výskytu, každodenním chování či ohrožení. Za jejich práci jim patří obrovský dík."

Tuto a další tiskové zprávy najdete na http://www.selmy.cz/tiskove-zpravy/ a www.hnutiduha.cz/aktualne.


Kontakty:
Miroslav Kutal, expert na velké šelmy Hnutí DUHA Olomouc a akademický pracovník Mendelovy univerzity v Brně, 728 832 889, miroslav.kutal@hnutiduha.cz
Josefa Volfová, koordinátorka Rysích hlídek, 775 734 434, josefa.volfova@hnutiduha.cz
Jiří Beneš, koordinátor Vlčích hlídek, 606 078 021, jiri.benes@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] Termíny a místa konání seminářů hlídek:
7.-9. září Stráž pod Ralskem
21.-23. září Teplice nad Metují
19.-21. října Mařenice
26.-28. října Vejprty
9.-11. listopadu Třeštík
16.-18. listopadu Hojsova Stráž
23.-25. listopadu Huslenky
30.11.-2.12. Michlova Huť u Vimperka
7.-9. prosince Lipová - lázně
Přihlášky na semináře jsou k dispozici na http://www.selmy.cz/hlidky/aktualni-uvodni-seminare/

[2] Dobrovolníci Vlčích a Rysích hlídek, tzv. hlídkaři, při pravidelném procházení terénu vyhledávají pobytové znaky (stopy, trus, srst aj.) velkých šelem i dalších chráněných druhů. Dokumentují nalezené stopy, odebírají vzorky pro analýzy DNA či potravy a na vytipovaná místa umisťují fotopasti pro dlouhodobé sledování pohybu velkých šelem.

Víkendové semináře jsou součástí projektu Soužití s velkými šelmami v České republice, který je spolufinancován Evropskou unií - Fondem soudržnosti v rámci Operačního programu Životní prostředí. Akce dále finančně podpořili: Karlovarský kraj, Liberecký kraj, Olomoucký kraj, Královéhradecký kraj, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Ministerstvo vnitra ČR.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist