Milan Trachta "> FSC ČR s Janou Plodkovou a ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem pomáhali obnově lesa - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/fsc-cr-s-janou-plodkovou-a-ministrem-zivotniho-prostredi-petrem-hladikem-pomahali-obnove-lesa
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

FSC ČR: FSC ČR s Janou Plodkovou a ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem pomáhali obnově lesa

20. dubna 2023 | FSC ČR
Autor: Milan Trachta, tel: 777 263 510
Organizace FSC ČR zorganizovala v úterý 11.4. v Krčském lese v Praze akci, jejímž cílem bylo obnovit kalamitní holiny. Sázení stromků iniciovala také herečka Jana Plodková, která s FSC ČR spolupracuje od minulého roku. Akci podpořil svou účastí ministr životního prostředí Ing. Petr Hladík. FSC ČR celou událost dokumentovalo a během května a června budou zveřejněna videa, která mimo jiné představí přírodě blízké lesní hospodaření, které je zárukou, že tady lesy zůstanou i pro příští generace.

Akce proběhla v majetku Lesů hl. města Prahy, které na tomto území dlouhodobě odpovědně hospodaří podle pravidel FSC (Forest Stewardship Council) a do sázení se zapojil také jejich ředitel Ondřej Palička. Kalamitní holiny jsou na místech, které Praha vykoupila od soukromých vlastníků. Lesy hl. M. Prahy se je snaží obnovovat výsadbou vhodných původních druhů stromů tak, aby odolaly přírodním podmínkám i klimatické změně. V tomto případě se konkrétně jednalo o buk, dub a jedli a během dopoledne bylo vysazeno téměř 600 sazenic. "Bylo mi ctí se zúčastnit a na vlastní oči vidět, jak se vykácené plochy obnovují. Doufám, že se sazenicím bude dařit!", dodala Jana Plodková, která sázela po celou dobu i při špatném počasí či dešti.

Celou událost podpořilo také Ministerstvo životního prostředí a osobně účastí i Ing. Petr Hladík, ministr životního prostředí a vlastník lesa. Ten na místě diskutoval mimo jiné problematiku lesního hospodaření městských lesích, vč. fungování lesní certifikace FSC v České republice. V neposlední řadě se pak také zapojil do samotného sázení a při natáčení odpověděl i na otázky, jak bychom se mohli o lesy starat i v rámci jejich adaptace na změny klimatu a proč je důležité nejen sázet, ale také se o dále výsadbu dobře starat. "Lesy mají několik zásadních funkcí. Kromě ozeleňování krajiny a zachycování CO2 jde především o zázemí mnoha druhů hmyzu, ptáků, savců, rostlin a hub. Lesy jsou zcela zásadní pro udržování pestré biodiverzity. Zároveň mají lesy také rekreační funkci a většina lidí tu přijde na jiné myšlenky, což je v dnešní hektické době také hodně důležité,“ uvedl ministr Hladík s tím, že sám mám na Vysočině kousek lesa, který dává dohromady po kůrovcové kalamitě. „Je to celoroční práce. Souše je potřeba vykácet, trávu vyžínat, stavět oplocenky a kontrolovat, aby se malé stromečky nepoškodily. Sázíme několik druhů stromů nejčastěji jedle, břízy, buky a borovice,“ doplnil ministr Petr Hladík (KDU-ČSL). To ostatně doplnil i ředitel Lesů hl. m. Prahy Ondřej Palička, který dodal, že právě kvůli potřebné druhové pestrosti a udržitelnosti se na kalamitních holinách se sází hlavně buk, dub a jedle.

Držitelé certifikátu FSC tak ukazují, že je pro ně důležité hospodařit šetrně, udržitelně a lesy obnovovat v souladu s přírodou. To potvrzuje i ředitel FSC ČR Tomáš Duda - "Jsem rád, že se nám podařilo společně obnovit část lesa poničeného kalamitou. Přeji vysazeným stromkům dostatek vláhy a děkuji všem zúčastněným za jejich pomoc. Lesy jako celosvětově nejvíce ohrožený ekosystém jsou pro nás velice důležité, a proto „Mysleme na lesy!“"


O FSC ČR
Základní ideou organizace Forest Stewardship Council (FSC) je podporovat ekologicky šetrné, sociálně prospěšné a ekonomicky životaschopné obhospodařování lesů, a tím napomoci chránit ohrožené a devastované světové lesy. Proto FSC vytvořilo mezinárodní systém certifikace lesů a podniků, které dřevo z certifikovaných lesů zpracovávají ve výrobky. Logo FSC na výrobku tak znamená záruku, že svým nákupem podporujete lesní hospodaření šetrné k přírodě a místním lidem. Národní kancelář FSC ČR (Fairwood z.s.) prosazuje šetrné a přírodě blízké lesní hospodaření v České republice. FSC ČR se také věnuje informování o odpovědné spotřebě výrobků ze dřeva a environmentálnímu vzdělávání. Další informace na: www.czechfsc.cz a www.myslinalesy.cz.

Kontakt:
Ing. Tomáš Duda, ředitel FSC ČR, tel.: 737 406 093, e-mail: tomas.duda@czechfsc.cz
Milan Trachta, tel: 777 263 510
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist