info@jlmpraha.cz "> Geoinženýrství: Záchrana planety, nebo utopie? - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/geoinzenyrstvi-zachrana-planety-nebo-utopie
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Agentura J.L.M.: Geoinženýrství: Záchrana planety, nebo utopie?

4. dubna 2016 | Agentura J.L.M.
Autor: info@jlmpraha.cz
Geoinženýrství je obecný výraz pro záměrné rozsáhlé zásahy do planetárního prostředí, které mají čelit klimatickým změnám, zejména oteplování Země.
Podle přehledu některých nejpozoruhodnějších nápadů, který zveřejnil časopis National Geographic, se nejjednodušší cestou zdá být podpora přírodních procesů, protože přibližně polovina světových emisí CO2 se ročně odstraní z planetárního ovzduší přirozenou cestou, zejména díky fotosyntéze. Patří sem například plán na řízenou masovou obnovu lesů, nebo na rozptylování síranu železnatého do oceánů, což by povzbudilo růst planktonu.
Oblačnost nad oceány pokrývá asi pětinu zemského povrchu a ochlazuje planetu, protože odráží sluneční záření. Z toho vychází návrh na vybudování flotily lodí bez posádky řízených družicemi a poháněných větrem, které by brázdily oceány a rozstřikovaly vysoko do ovzduší mořskou vodu.
Hodně kontroverzní je nápad na vstřikování částeček sulfátů do horní atmosféry. Mělo by to simulovat situaci po výbuchu filipínské sopky Pinatubo, která v roce 1991 vyvrhla do atmosféry v obrovském množství oxid siřičitý, který odrážel zpět do vesmíru tolik slunečního světla, že se Země dočasně ochladila o půl stupně Celsia.
Nejvýstředněji vypadá nápad vypustit do vesmíru biliony extrémně tenkých, lehkých disků, které by měly být vystřeleny na oběžnou dráhu 1,5 miliónu kilometrů nad Zemí, aby odrážely sluneční záření. Rozmístění této globální sluneční clony by však bylo nesmírně nákladné a časově náročné: dvacet elektromagnetických odpalovacích zařízení by muselo deset let vysílat každých pět minut do vesmíru 800 tisíc disků.
Jak ale podotýká National Geographic, všechny tyto manipulace s sebou nesou dosud neprobádaná rizika a je otázka, zda by se lidstvo vůbec mělo o ochlazování Země pokoušet.

Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist