Martin Zahradník "> GLOBALIZACE – VÍTE, CO S NÍ? - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/globalizace-vite-co-s-ni
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Centrum pro otázky životního prostředí UK: GLOBALIZACE – VÍTE, CO S NÍ?

25. srpna 2006 | Centrum pro otázky životního prostředí UK
Autor: Martin Zahradník, tel: 251 080 355
Globalizace, proti jejímž negativním stránkám mnozí protestují, se nedá zastavit. Jediné, co se s ní dá dělat, je dovědět se co nejvíc o tomto spontánním a rychle postupujícím procesu, abychom uměli využít příležitostí, jež nabízí, a také se vyvarovat rizik, které s ním souvisejí. Dvě možnosti k tomu nabízí na začátku školního roku 2006/2007 Univerzita Karlova. Jsou to:
Konference Globalizace a globální problémy: univerzální kontext pro studium různých oborů 18. září 2006
Kurz Globalizace a globální problémy v akademickém roce 2006/2007

KONFERENCE: GLOBALIZACE A GLOBÁLNÍ PROBLÉMY: UNIVERZÁLNÍ KONTEXT PRO STUDIUM RŮZNÝCH OBORŮ
Konference určená především pro vysokoškolské učitele a je otevřená i široké odborné veřejnosti. Koná se 18. září 2006 od 10 do 17 hodin v areálu Univerzity Karlovy v Praze-Jinonicích.

Konference se bude zabývat globálními problémy a jejich důsledky pro změny oborových paradigmat; diskutovat proces globalizace z hlediska vlivu na praxi v různých oblastech; to vše s cílem otevřít nové pohledy na výuku založenou na sdílení oborových zkušeností.

„Zvaní přednášející z českých univerzit představí své programy či kurzy na téma globalizace 18. září 2006 na konferenci na Univerzitě Karlově, budou debatovat o perspektivách rozvoje této oblasti a možné spolupráci,“ říká Jana Dlouhá z Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy.

Z předběžného programu konference:
Václav Mezřický (Právnická fakulta UK Praha): Proces globalizace a jeho důsledky pro změny oborových a vzdělávacích paradigmat; mezinárodní srovnání.
Jana Hybášková (Evropský parlament): Vztah politiky ČR k procesu globalizace
Ivan Rynda (Fakulta humanitních studií UK Praha): Strategie řešení globálních problémů
Jana Dlouhá (Centrum pro otázky životního prostředí UK Praha): Globalizace jako celouniverzitní kurz, perspektivy spolupráce.
Naděžda Antošová (Katedra evropské integrace, Ekonomická fakulta VŠB – TU Ostrava): Výuka předmětů z oblasti globalizace a globálních problémů na Ekonomické fakultě VŠB
Dušan Pavlů, Petr Podlešák (Fakulta multimediálních komunikací, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně): Globální souvislosti marketingových komunikací
Pavel Herot (Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje, Přírodovědecká fakulta, Ostravská univerzita): Hlas obhájců přírodního zájmu v mediální agendě konfliktních situací
Martin Braniš (Ústav pro životní prostředí, Přírodovědecká fakulta UK Praha): Globální problémy v kontextu přírodních věd

Konference patří do cyklu pravidelně pořádaných setkání Fóra vysokoškolských učitelů. Je podpořena Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem České republiky a rozpočtem Hlavního města Prahy. Účast na konferenci je zdarma, nutná je předběžná registrace.

KURZ: GLOBALIZACE A GLOBÁLNÍ PROBLÉMY
Kurz určený (nejen) pro posluchače pražských vysokých škol pořádá Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy a Právnická fakulta UK v Praze.

„Cílem kurzu Globalizace a globální problémy, který se uskuteční v akademickém roce 2006/2007 na Univerzitě Karlově, je poskytnout studentům znalosti, které jim umožní globální výzvy přijímat aktivně a procesy globalizace transformovat v efektivní globální řízení,“ charakterizuje ho Jana Dlouhá z Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy.

Jednotlivá témata pokrývající celou šíři problematiky – od jejích ekonomických předpokladů, přes sociální, ekologické, bezpečnostní důsledky až po možná východiska. Přednášejí špičkoví experti včetně zahraničních hostů. Kurz představuje trendy s globalizací související, které významně ovlivňují další politické, kulturní, sociálně psychologické a jiné vztahy. Stabilita sociálních systémů, rovnováha ekologických, obranných aj. struktur je často narušována, v důsledku čehož čelí lidské společenství nejistotám, potenciálním krizím a katastrofám velkého (globálního) rozsahu.

Posluchači kurzu budou schopni kritického pohledu na rozvojové příležitosti v globalizovaném světě, budou umět začlenit znalosti z různých oblastí do širšího kontextu světových vývojových trendů. Z profesionálního hlediska budou schopni lépe nalézt vhodné osobní uplatnění, a to i ve smyslu prosazování eticky založených vizí budoucnosti.
V akademickém roce 2006/2007 bude kurz druhým rokem podporován Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem České republiky a rozpočtem Hlavního města Prahy.

Další informace: Mgr. Martin Zahradník, odborný pracovník COŽP UK, e-mail martin.zahradnik@czp.cuni.cz, tel. 251 080 355
Martin Zahradník, tel: 251 080 355
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist