Karel Dolejší "> Greenpeace: Vědecké testy odhalily nebezpečné látky v novém iPhonu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/greenpeace-vedecke-testy-odhalily-nebezpecne-latky-v-novem-iphonu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Greenpeace: Vědecké testy odhalily nebezpečné látky v novém iPhonu

16. října 2007 | Greenpeace
Autor: Karel Dolejší
Podle vědeckých testů, které si nechala vypracovat organizace Greenpeace, obsahuje nový iPhone firmy Apple nebezpečné materiály a chemické látky. Jde o první test výrobku Apple od květnového závazku Steva Jobse, ředitele společnosti, že Apple zezelená a bude na trh uvádět výrobky šetrnější k životnímu prostředí.

Nezávislá laboratoř otestovala 18 vnitřních i vnějších součástek iPhonu. Analýza potvrdila výskyt bromovaných látek (1) v polovině vzorků, včetně antény, kde představovaly až 10% celkové hmotnosti použitých obvodů. Plastový (PVC) potah sluchátkových kabelů obsahuje 1,5% toxických esterů kyseliny ftalové, obvykle nazývaných ftaláty.(2)

Pohled do útrob iPhonu přináší studie Greenpeace, „ Zmeškaný hovor: nebezpečné látky v iPhonu.“(3) Je to již potřetí od roku 2006, kdy Greenpeace otestovalo výrobek firmy Apple. Podobné analýzy iPodu Nano a MacBooku Pro taktéž odhalily přítomnost bromovaných zpomalovačů hoření a PVC. Apple uvedl iPhone poprvé na trh v červnu 2007 ve Spojených státech. Nález nebezpečných látek naznačuje, že Apple selhává při plnění závazku odstranit veškeré použití bromovaných sloučenin a PVC do konce roku 2008.

„Steve Jobs promeškal šanci, aby byl iPhone prvním krokem k ekologizaci všech produktů Apple“, řekla Zeina Alhajj z Greenpeace International. „Zdá se, že Apple je dalek naplnění své ambice být v čele úsilí za očistění elektronického průmyslu, když jeho konkurenti jako například Nokia již prodávají mobily bez PVC.“

Dr. David Santillo, vědec z výzkumné laboratoře Greenpeace, který koordinoval celý projekt a připravoval iPhone pro analýzu, k tomu poznamenal: “Dva ze ftalátových změkčovačů, nalezených ve vysokých koncentracích v kabelech sluchátek, jsou díky své schopnosti narušovat pohlavní vývoj savců klasifikovány jako látky 2. stupně toxicity pro reprodukční funkce. Jejich použití je zakázáno ve všech hračkách a dalších předmětech pro děti, prodávaných v Evropě, zatímco v mobilních telefonech se používat mohou. Apple by měl přestat tyto látky používat ve všech svých výrobcích.“

Při analýze iPhonu Greenpeace také zjistilo, že baterie byla neobvyklým způsobem přilepena a přiletována k tělu telefonu. To ztěžuje její výměnu a oddělení pro recyklaci a je jen další zátěží při likvidaci elektronického odpadu.

„Je třeba, aby Apple svůj telefon předělal … na zeleno. Aby bylo nalezeno skutečné řešení problému elektronického odpadu, musí firma odstranit všechny nebezpečné látky a materiály ze svých produktů,“ uzavřela Alhajj. „Steve Jobs by měl odpovědět na otázku, zda i model iPhonu, který bude uveden v listopadu na evropský trh, obsahuje nebezpečné látky,“ podotkl Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR.(4)

Poznámky pro editory:

(1) Bróm: Ať už je použit jako aditivum nebo aktivní forma, vysoká koncentrace brómu v elektronických komponentech je vzhledem k recyklaci či jiné vhodné likvidaci starých telefonů vždy velmi znepokojující. Během tepelné likvidace nebo zpracování může organicky vázaný bróm s příčnou vazbou dokonce přispívat ke vzniku toxických látek, včetně persistentních a bioakumulativních bromovaných dioxinů.

(2) Ftaláty: Evropská direktiva 2005/84/EC zakazuje použití di(2-ethylhexyl) ftalátu (DEHP), dibutyl ftalátu (DBP) a benzyl butyl ftalátu (BBP) ve všech hračkách a výrobcích pro děti prodávaných na evropském trhu (v koncentraci vyšší než 0.1%)

(3) Studie Greenpeace o iPhonu: http://www.greenpeace.org/iphonereport

(4) Video Greenpeace pro Steva Jobse: https://www.youtube.com/v/Ys5IKYUROF4


Pro více informací nebo pro poskytnutí rozhovoru prosím kontaktujte:

Webová stránka toxické kampaně Greenpeace:
http://www.greenpeace.org/international/campaigns/toxics/electronics

Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR, tel.: 608 72 90 71
Zeina Alhajj, Greenpeace International, tel: +31 (0) 6 53128904
Dr. David Santillo, výzkumná laboratoř Greenpeace, tel.: +44 (0)7813 874489
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist