https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/greenpeace-zahajilo-kampan-proti-nebezpecnym-hrackam-z-pvcprestanme-delat-pokusy-na-vlastnich-detech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Greenpeace zahájilo kampaň proti nebezpečným hračkám z PVCPřestaňme dělat pokusy na vlastních dětech!

24. října 2000 | Greenpeace
Organizace Greenpeace na dnešní tiskové konferenci v Praze varovala před nebezpečnými hračkami z měkčeného PVC, které se stále vyskytují na našem trhu, ačkoliv jsou v zemích Evropské unie již téměř rok zakázány. Greenpeace dnes zahájilo předvánoční kampaň, během níž bude na nebezpečné hračky upozorňovat rodiče. Zároveň chce organizace tlačit na obchodní domy a prodejce, aby tyto rizikové hračky stáhli z trhu.

„Apelujeme na rodiče malých dětí, aby se při předvánočních nákupech hračkám z PVC raději vyhýbali,“ prohlásil MUDr. Miroslav Šuta, vedoucí toxické kampaně Greenpeace. „Hračky z měkčeného PVC totiž obsahují nebezpečné látky zvané ftaláty, které se z hraček uvolňují, pokud je děti cucají nebo žvýkají. Tyto látky mohou poškozovat játra a ledviny, vyvolávat některé druhy rakoviny a narušovat hormonální systém.“ (1, 2)

Greenpeace upozorňuje na rizika spojená s hračkami z měkčeného PVC již od roku 1997. Od té doby celá řada zemí přijala vůči těmto hračkám přísné restrikce. Patří k nim například SRN, Rakousko, Švédsko, Dánsko, Francie, Kanada, Mexiko, Filipíny, USA, Řecko a Tunisko. Také významní výrobci hraček jako například Lego, Ravensberger, Playmobil, Chicco, Bandai či Mattel se již vzdali použití PVC nebo oznámili jeho postupné nahrazení alternativními materiály. Nejznámější obchodní domy přestaly hračky z PVC prodávat.

Dne 7. prosince 1999 vydala Evropská komise poprvé ve své historii tzv. naléhavý zákaz (Emergency ban), který se vztahuje na všechny hračky pro děti do 3. let z měkčeného PVC, jež obsahují ftaláty a jsou svou povahou určeny ke vkládání do úst. Členské státy Evropské unie měly vloni pouze 10 dnů na to, aby rozhodnutí Komise EU uvedly do praxe (3)

Situace v České republice je bohužel téměř stejná, jako v roce 1997, když Greenpeace na problém poprvé upozornilo. Podle posledních průzkumů Greenpeace se rizikové hračky z měkčeného PVC pro nejmenší děti stále prodávají ve většině velkých obchodních domů. V Praze jsou to například Tesco, Krone, Kotva, Bílá labuť, Prior či Dětský dům.

Ministerstvo zdravotnictví nyní sice připravuje vyhlášku, která by měla prodej rizikových hraček omezit, avšak v současné době je trh těmito hračkami doslova zaplaven. Většina rizikových hraček přitom pochází z asijských zemí, jako je například Čína nebo Tchaiwan. Je velmi pravděpodobné, že prodejci využijí předvánočních nákupů a budou se snažit nebezpečných hraček zbavit.

„Hračky z měkčeného PVC představují úplně zbytečné riziko, kterému se lze snadno vyhnout,“ upozornil Šuta: „Přestaňme dělat pokusy na vlastních dětech. Nekupujme jim k vánocům žádné hračky z PVC!“

Václav Vašků
tiskový mluvčí Greenpeace ČR


Další informace:
MUDr. Miroslav Šuta
mobil: 0603/443 140
tel.: 02/24 31 96 67
e-mail: miroslav.suta@cz.greenpeace.org

Poznámka pro redakce:

(1) Ftaláty jsou nebezpečné chemikálie které se z hraček z měkčeného PVC uvolňují, zejména pokud je děti žvýkají nebo cucají. Nedávné vědecké výzkumy prokázaly spojitost ftalátů s poškozením jater a ledvin, výskytem některých druhů rakoviny a rizikem narušení hormonálního systému.:

(2) EC´s Scientific Committee on Toxicity, Ecotoxicity and The Environment (CSTEE): Phtalate migration from soft PVC toys and child-care articles - Data made available since the 16th of June 1998, Brussels, 26-27 November 1998 http://europa.eu.int/comm/food/fs/sc/sct/out19_en.html

(3) Rozhodnutí Evropské komise 1999/815/EEC.

Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist