Tiskové zprávy
Greenpeace: Greenpeace zahájilo kampaň proti nebezpečným hračkám z PVCPřestaňme dělat pokusy na vlastních dětech!
„Apelujeme na rodiče malých dětí, aby se při předvánočních nákupech hračkám z PVC raději vyhýbali,“ prohlásil MUDr. Miroslav Šuta, vedoucí toxické kampaně Greenpeace. „Hračky z měkčeného PVC totiž obsahují nebezpečné látky zvané ftaláty, které se z hraček uvolňují, pokud je děti cucají nebo žvýkají. Tyto látky mohou poškozovat játra a ledviny, vyvolávat některé druhy rakoviny a narušovat hormonální systém.“ (1, 2)
Greenpeace upozorňuje na rizika spojená s hračkami z měkčeného PVC již od roku 1997. Od té doby celá řada zemí přijala vůči těmto hračkám přísné restrikce. Patří k nim například SRN, Rakousko, Švédsko, Dánsko, Francie, Kanada, Mexiko, Filipíny, USA, Řecko a Tunisko. Také významní výrobci hraček jako například Lego, Ravensberger, Playmobil, Chicco, Bandai či Mattel se již vzdali použití PVC nebo oznámili jeho postupné nahrazení alternativními materiály. Nejznámější obchodní domy přestaly hračky z PVC prodávat.
Dne 7. prosince 1999 vydala Evropská komise poprvé ve své historii tzv. naléhavý zákaz (Emergency ban), který se vztahuje na všechny hračky pro děti do 3. let z měkčeného PVC, jež obsahují ftaláty a jsou svou povahou určeny ke vkládání do úst. Členské státy Evropské unie měly vloni pouze 10 dnů na to, aby rozhodnutí Komise EU uvedly do praxe (3)
Situace v České republice je bohužel téměř stejná, jako v roce 1997, když Greenpeace na problém poprvé upozornilo. Podle posledních průzkumů Greenpeace se rizikové hračky z měkčeného PVC pro nejmenší děti stále prodávají ve většině velkých obchodních domů. V Praze jsou to například Tesco, Krone, Kotva, Bílá labuť, Prior či Dětský dům.
Ministerstvo zdravotnictví nyní sice připravuje vyhlášku, která by měla prodej rizikových hraček omezit, avšak v současné době je trh těmito hračkami doslova zaplaven. Většina rizikových hraček přitom pochází z asijských zemí, jako je například Čína nebo Tchaiwan. Je velmi pravděpodobné, že prodejci využijí předvánočních nákupů a budou se snažit nebezpečných hraček zbavit.
„Hračky z měkčeného PVC představují úplně zbytečné riziko, kterému se lze snadno vyhnout,“ upozornil Šuta: „Přestaňme dělat pokusy na vlastních dětech. Nekupujme jim k vánocům žádné hračky z PVC!“
Václav Vašků
tiskový mluvčí Greenpeace ČR
Další informace:
MUDr. Miroslav Šuta
mobil: 0603/443 140
tel.: 02/24 31 96 67
e-mail: miroslav.suta@cz.greenpeace.org
Poznámka pro redakce:
(1) Ftaláty jsou nebezpečné chemikálie které se z hraček z měkčeného PVC uvolňují, zejména pokud je děti žvýkají nebo cucají. Nedávné vědecké výzkumy prokázaly spojitost ftalátů s poškozením jater a ledvin, výskytem některých druhů rakoviny a rizikem narušení hormonálního systému.:
(2) EC´s Scientific Committee on Toxicity, Ecotoxicity and The Environment (CSTEE): Phtalate migration from soft PVC toys and child-care articles - Data made available since the 16th of June 1998, Brussels, 26-27 November 1998 http://europa.eu.int/comm/food/fs/sc/sct/out19_en.html
(3) Rozhodnutí Evropské komise 1999/815/EEC.