https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/gumoeko-vycisti-republiku-od-starych-pneumatik-na-obecni-skladky-vrakoviste-ci-do-skladu-dopravcu-zamiri-unikatni-mobilni
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Gumoeko: Gumoeko vyčistí republiku od starých pneumatik. Na obecní skládky, vrakoviště či do skladů dopravců zamíří unikátní mobilní drtičky

15. prosince 2011 | Gumoeko
Po republice začnou jezdit mobilní drtičky Gumoeko pro ekologickou likvidaci starých pneumatik. Z gum vznikne granulát pro odolné silnice.

Použité pneumatiky. Komodita, jejíž každoroční produkce v ČR podle MŽP atakuje hodnotu 70 tisíc tun a která, přestože ji západní svět již dávno zařadil mezi plně recyklovatelné položky, v České republice působí stále spíše problémy. Výhledově by se to však mohlo změnit. Na trh totiž míří ambiciózní plán ekologické likvidace společnosti Gumoeko, která chce do několika let zcela změnit systém, jakým se s použitými pneumatikami v ČR nakládá.

Nové asfaltové směsi, které zvládnou větší zatížení bez deformace a jsou odolnější vůči extrémním teplotám a cizorodým látkám. Navíc s nižší hlučností při průjezdech vozidel. Speciální pružné a netoxické povrchy pro dětská hřiště. Moderní mulčovací směsi pro kutily.

Podestýlka pro hospodářský zvířata. Prachové filtry. To jsou jen některé z možností, které granulát z použitých pneumatik nabízí. Hmota má totiž ideální vlastnosti – je pevná, pružná, dobře se váže k ostatním příměsím a hlavně je inertní – tedy absolutně neovlivňuje životní prostředí.

Přestože v současné době v České republice fungují tři linky na ekologickou likvidaci pneumatik, končí v nich pouze nepatrné procento ojetých gum. Důvodem jsou především vysoké náklady, související s převozem pneumatik do likvidačních center. Levnější je proto pneumatiky skladovat, případně spalovat. Naopak subjekty, jako například autodopravci, které mají nařízenou ekologickou likvidaci gum zákonem, mají situaci značně ztíženou.

To by se teď mohlo změnit. Společnost Gumoeko totiž oznámila spuštění nové služby mobilní ekologické likvidace vysloužilých pneumatik. Jejími zákazníky se mají stát především obce a subjekty, u kterých vysloužilé gumy nejčastěji končí – tedy vrakoviště, servisy, autodopravci či logistická centra. Tam, kde by byl převoz neskladných pneumatik na drticí linku příliš drahý, vyrazí mobilní drtička, která dokáže pneumatiky zpracovat přímo na místě. Na odstranění středně velké skládky bude potřebovat čas v řádu hodin. Výsledná drť se pak převeze k dalšímu zpracování na středočeskou linku, která z ní vytvoří ceněný granulát.

„Naše vozy budou působit po celé republice. Zaměříme se jak na malé, tak velké skládky,“ upřesňuje Petr Kozel, jednatel společnosti Gumoeko. „Každému, kdo nás osloví, vytvoříme individuální plán likvidace, podle kterého zvolíme likvidaci na místě anebo svoz do našeho centra. Všem se budeme snažit vycházet maximálně vstříc, aby se náklady co nejvíce minimalizovaly a subjekty tak byly motivovány ke zvolení našeho recyklačního programu. Každému posléze vystavíme certifikát, potvrzující, že pneumatiky byly zlikvidovány ekologicky.“
Rozdrcené i celé pneumatiky pak přemění na granulát speciální linka, kterou Gumoeko buduje nedaleko Prahy. Ta dokáže zpracovat až 32 tun pneumatik denně, čímž se stává nejkapacitnější v republice. Pokud se provoz linky osvědčí, hodlá Gumoeko expandovat i do sousedních států.

„Zajímá nás především Slovensko nebo Polsko,“ zmiňuje Kozel. „To je však vzdálenější budoucnost. V současné době nás spíše čeká optimalizace portfolia služeb tak, aby si je mohl dovolit každý. Vyčištění České republiky od pneumatik totiž není jen náš business, ale zároveň to bereme jako náš takřka osobní vklad k ochraně životního prostředí,“ zakončuje Kozel.

---

Opotřebovaná pneumatika jako odpad
Podle katalogu odpadů se opotřebovaná pneumatika řadí mezi tzv. ostatní odpad s označením „O“ s vysokým environmentálním rizikem. To plyne především ze špatných možností skládkování - pneumatiky narušují stabilitu skládky, zvyšují riziko požáru se vznikem toxických plynů, riziko průsaku toxických látek a jsou těžko biodegradovatelné.V letoším roce vyprodukovala Česká republika podle MŽP asi 70 tisíc tun ojetých pneumatik. Celá EU pak musí řešit problém, co se zhruba 3 miliony tun každoroční produkce.

O Gumoeko
Společnost byla založena v roce 2011 v reakci na zpřísňování legislativy regulující likvidaci odpadu včetně opotřebovaných pneumatik. Její filosofií je vycházet maximálně vstříc subjektům, které v současné době nedokáží pneumatiky efektivně likvidovat – tedy zejména samosprávám a společnostem podnikajícím v autodopravě, servisům či vrakovištím. Gumoeko se snaží vracet pneumatiky do výrobního koloběhu v podobě mnohostranně využitelného granulátu. Její mise nekončí ekologickou likvidací pneumatiky, ale pokračuje až ke zpracování do finálního produktu – bezhlučného asfaltu, bezpečnostního povrchu a mnohých dalších.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist