https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/harrach-se-dockal-oceneni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Harrach se dočkal ocenění

24. dubna 2019 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
Kniha Jan Nepomuk hrabě Harrach, kterou Správa KRNAP vydala v loňském roce, získala ocenění Kniha roku Libereckého kraje v kategorii Monografie. Více než tří set stránková kniha autora Jana Luštince odhaluje tohoto českého šlechtice v dosud nevídané šíři.

Hrabě Jan Nepomuk František Karel Harrach se narodil roku 1828 ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta hraběte Harracha (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie, rozené princezny z Lobkowicz (1809–1881). Jistě i to se stalo příčinou, proč hrabě Jan záhy začal zvýšenou měrou pociťovat své české kořeny. Doba, do níž vstoupil, se vyznačovala řadou pronikavých proměn a k řadě přispěl i on sám. Harrachové vždy patřili k vysoce postaveným rodům a disponovali navíc značným majetkem. Již od 17. století vynikali jako zdatní hospodáři, kteří dokázali se svým majetkem rozumně, ohleduplně nakládat a zároveň si dokázali udržet dobré a v případě hraběte Jana i mimořádné sociální cítění.

S odstupem více než stovky let můžeme na první místo Janových zásluh postavit boj o českou menšinu ve Vídni. Také přínos v oblasti hospodářské byl mimořádný, Harrach byl mimo pochybnost úspěšný a vzdělaný podnikatel a vynikající hospodář. Podpora kultury, turistiky i dalších činností, hmotná a morální, se dá pro velký rozsah jen obtížně zmapovat, a to tím spíše, že Jan ji nezřídka prováděl skrytě.

Oceněná kniha přibližuje čtenářům tohoto velikána naší minulosti a odhaluje čtenářům nejedno tajemství z jeho života.

Kniha je stále ke koupi u dobrých knihkupců nebo na pultech informačních center Správy KRNAP v Harrachově, Vrchlabí, Špindlerově Mlýně nebo Peci pod Sněžkou a stejně tak i v Krkonošském muzeu Správy KRNAP v Jilemnici.


Další informace o aktuálním dění v Krkonošském muzeu Správy KRNAP najdete na facebookovém profilu www.facebook.com/krkonosskemuzeum

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist