Jiří Šafránek "> Hejna havranů opět přilétají - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/hejna-havranu-opet-priletaji
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Moravský ornitologický spolek: Hejna havranů opět přilétají

21. října 2004 | Moravský ornitologický spolek
Autor: Jiří Šafránek, tel: 606 324 763, 581 203 150
Podzim je dobou migrace pro mnoho druhů ptáků. Řada z nich nás opouští a vrátí se až na jaře, jiní u nás naopak prožívají zimu. Nejznámějšími představiteli této skupiny jsou havrani polní. Ti u nás běžně hnízdí v lesích a mnoha parcích. Odhaduje se, že jich je přes tři tisíce párů. Na zimu nás však opouštějí a tráví ji v jihozápadní Evropě. Ohromná hejna, která na zimu zaplavují naše pole a města, pocházejí z východní Evropy, především z Ukrajiny. Spolehlivě to dokázalo kroužkování. Jejich zimní počty v České republice dosáhly v některých letech až čtyř milionů exemplářů. V posledních letech se však jejich počet dramaticky snížil. Příčiny nejsou zcela jasné. Optimistické vysvětlení počítá s možností nalezení jiných, bližších zimovišť s dostatkem potravy, pesimistické pak s tím, že jejich stavy z různých příčin skutečně tolik poklesly.

Mezi havrany je i spousta kavek obecných. Jejich přítomnost v letícím hejnu poznáme velmi snadno. Ozývají se typickým „kav kav“, které jim dalo i jejich české jméno. Kavky u nás pravidelně hnízdí v počtu až 20 tisíc párů, zimuje jich zde však až 400 tisíc. Kavky jsou šedočerné, o něco menší než havrani. Většinu hlavy mají zbarvenu šedě a mají výrazně bílé oči.

Dalším druhem z této skupiny zimujících krkavcovitých ptáků je vrána obecná. U nás se vyskytuje ve dvou poddruzích – jako vrána obecná černá a vrána obecná šedá („šedivka“). Ta je asi třikrát hojnější. Odhaduje se, že u nás zimuje asi 40 tisíc vran obecných, což je asi dvojnásobek vran, které u nás hnízdí. Přes veškerou mnohaletou osvětu mnoho laiků považuje havrany za vrány a někteří se dokonce domnívají, že havrani jsou samečky vran. Rozlišení havrana polního a vrány obecné černé je přitom velmi jednoduché. Havrani mají u nohou typické „rozcuchané kalhotky“ z peří a dospělí ptáci i výraznou lysinu u kořene zobáku. Černý poddruh vrány je navíc rozšířen především západně od Labe a setkat se s ním například na Moravě není zas tak úplně běžné.

Text: Adolf Goebel (mobil: 776 064 743)
Jiří Šafránek, tel: 606 324 763, 581 203 150
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist