Petra Andrékovics Milerová "> Hmyzí domky se po zimě vrací na Hády - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/hmyzi-domky-se-po-zime-vraci-na-hady
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Český svaz ochránců přírody: Hmyzí domky se po zimě vrací na Hády

22. března 2024 | Český svaz ochránců přírody
Autor: Petra Andrékovics Milerová, tel: 734 215 253
Na přírodně cennou lokalitu Hády u Brna jsou po zimním čištění navraceny speciální hmyzí domky. Pozemkový spolek Hády zde dlouhodobě pečuje o xerotermní společenstva, umístěním hmyzích domků podporuje nejen ohroženou samotářskou včelu zednici rohatou, ale i řadu dalších druhů hmyzu.

Hmyzí domky byly vytvořeny zástupci místního pozemkového spolku a instalovány na Hády v roce 2022. Každý domeček tvoří několik destiček s pečlivě vyfrézovanými drážkami. Destičky jsou vsazeny do boxu odolného povětrnostním vlivům. Domeček je možné podle potřeby rozebrat, žlábky vyčistit od množících se parazitů a vydezinfikovat plamenem, což se děje každoročně během zimy.

Snaha o zachování a podpoření populace zednice rohaté je jen střípkem v rozsáhlé mozaice činností, které na Hádech probíhají a jejichž výsledkem je druhově velmi bohaté území.Pravidelně zde dochází například k sečení vybraných ploch s následným úklidem posečené hmoty, jsou káceny náletové a invazní dřeviny. Přínosná je také orba bývalých polí, díky které zde můžeme spatřit dříve zcela běžné, dnes ale velmi vzácné plevele.

O lokalitu je nyní pečováno mimo jiné i díky podpoře Norských fondů v rámci realizace projektu Podpora biodiverzity stepních lokalit prostřednictvím pozemkových spolků. Projekt vede Český svaz ochránců přírody ve spolupráci s partnery a jeho cílem je na 12 „stepních“ lokalitách v péči pozemkových spolků zajistit optimální podmínky pro přežití vzácných druhů rostlin a živočichů.

Poznámky:
Pozemkové spolky jsou neziskové organizace, pečující o přírodní a kulturní dědictví na základě vlastnického či užívacího práva nebo v úzké spolupráci s vlastníky pozemků. Toto zaručuje zachování hodnot takovýchto míst i v budoucnosti. Hnutí pozemkových spolků, zahrnující dnes v České republice více jak šest desítek organizací, zastřešuje Český svaz ochránců přírody. Bližší informace na https://pozemkovespolky.cza na facebooku Pozemkové spolky.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist