https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/hodina-zeme-zve-k-ochrane-klimatu.neni-uz-na-co-cekat-2
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Klimatická koalice a Ekologický institut Veronica: Hodina Země zve k ochraně klimatu. Není už na co čekat

V sobotu 26. března 2022 se koná Hodina Země, největší celosvětový happening na záchranu klimatu. Během akce na hodinu zhasnou veřejná osvětlení v obcích, řada památek a dominant, připojí se i domácnosti. Hodina Země připomíná, že změna klimatu se týká nás všech a je nutné ji řešit i v současné tíživé době. Kampaň v České republice koordinuje Ekologický institut Veronica.

Do kampaně se zapojují města a obce, instituce i jednotlivci. Přihlašování probíhá přes webové stránky Hodiny Země (www.hodinazeme.cz). Na stejných stránkách je vidět i mapa a seznam aktuálně přihlášených.

„I přes hluboký soucit s účastníky válečného konfliktu je potřeba si připomenout, že pro naši udržitelnou budoucnost je zcela zásadní řešit souběžně i změnu klimatu, která bohužel na vyřešení situace nepočká. Klimatický rozvrat, způsobený zejména používáním fosilních paliv, nezadržitelně pokračuje. Symbolickým propojením světa v Hodině Země dáváme najevo, že o velkém problému, kterým je změna klimatu, nejen víme, ale že se na jeho řešení chceme aktivně podílet”, vysvětluje důvody pořádání Hodiny Země organizátorka Hana Machů.

Východiskem z klimatické krize, na němž se shoduje svět i Evropa, je cesta k uhlíkové neutralitě, opuštění fosilních paliv, dekarbonizace. V tomto procesu je velmi významná role obcí. Spočívá v přípravě strategických plánů na dosažení uhlíkové neutrality, v pozornosti věnované využívání obnovitelných zdrojů energie, v důrazu na úspory energie v budovách - při výstavbě, rekonstrukcích i provozu.

„Nejde ale jen o klima. Cenu, kterou platíme za svou závislost na fosilních palivech, dokládá i současný ukrajinský konflikt. Platby za ropu a fosilní plyn totiž nezřídka končí právě v rukou diktátorů či autoritářských režimů. Snadno se tak mohou stát zdrojem financování útlaku či války, jak v těchto dnech vidíme doslova ‘za humny’ právě na případu ruské agrese vůči Ukrajině. Řešení? Energetické úspory a lokální, obnovitelné a decentralizované zdroje energie. Odměnou za rychlou transformaci nám bude nejen stabilnější a přívětivější klima, ale i bezpečnější svět,” říká Jitka Martínková z Klimatické koalice.



Do Hodiny Země 2021 se loni, i v době pandemie, zapojilo 145 obcí, včetně 17 statutárních měst, dále 110 firem a organizací a 6 památek. Přihlásilo se rekordních skoro 3000 jednotlivců, z nichž si 1230 stanovilo svůj klimatický závazek, celková roční úspora ze všech závazků je skoro 3300 tun CO2.

Tento projekt byl podpořen grantem z Norských fondů.


Kontakty
Hana Machů, Ekologický institut Veronica, hana.machu@veronica.cz, 739 569 264
Jitka Martínková, Klimatická koalice, jitka.martinkova@klimatickakoalice.cz


Co je hodina Země?

Hodina Země je každoroční mezinárodní akce zavedená WWF. První ročník se konal v roce 2007 v Sydney v Austrálii, kdy cílem organizátorů bylo atraktivním způsobem upozornit na změnu klimatu. Na hodinu tehdy zhasla světla na slavné budově australské opery, do kampaně se zapojily více než 2 miliony lidí. Během let se tato úspěšná akce rozšířila do celého světa a koná se vždy poslední sobotu v měsíci březnu. Akci každoročně v České republice koordinuje Ekologický institut Veronica.

www.hodinazeme.cz
www.earthhour.org
https://www.facebook.com/events/623592728718472
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist