Miroslav Šuta "> Horolezci Greenpeace na komínu Spolany: "Odškodněte oběti toxického zamoření!" - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/horolezci-greenpeace-na-kominu-spolany-odskodnete-obeti-toxickeho-zamoreni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace ČR: Horolezci Greenpeace na komínu Spolany: "Odškodněte oběti toxického zamoření!"

11. srpna 2003 | Greenpeace ČR
Autor: Miroslav Šuta, tel: 603 443 140,
Neratovice, 10. srpna 2003 – Horolezci Greenpeace ze sedmi zemí dnes v časných ranních hodinách obsadili 200 metrů vysoký komín chemičky Spolana Neratovice a spustili z něj obří transparent s nápisem »STOP DIOXIN-RTUŤ-PCB-HCB«. Greenpeace zároveň vyzvalo vedení Spolany k převzetí odpovědnosti za toxické zamoření okolí a žádá, aby chemička odškodnila všechny postižené (1).

“Naši horolezci jsou odhodláni setrvat na místě tak dlouho, dokud vedení chemičky neslíbí nápravu. Greenpeace usiluje, aby se Spolana zavázala, že odškodní nejen své bývalé zaměstnance otrávené dioxiny (2), ale také všechny další subjekty poškozené úniky chloru a dalších toxických chemikálií v posledních letech. K nim patří například majitelé kontaminovaných pozemků, chovatelé a pěstitelé v okolí chemičky,” prohlásil ředitel české pobočky Greenpeace Jiří Tutter (3).

Spolana po dlouhá léta zamořovala své okolí rtutí, dioxiny, hexachlorbenzenem a dalšími vysoce toxickými chemikáliemi. Měření provedená v minulosti prokázala zamoření areálu podniku vysokými koncentracemi nejrůznějších jedů. Tytéž jedy se dnes nacházejí v půdě a byly nalezeny v tkáních živočichů žijících v okolí Spolany (4).

“Tvrzení Spolany, že chovatelé zvířat, zemědělci a majitelé zamořených pozemků si kontaminaci způsobili sami, považujeme za neobyčejně hloupé a arogantní,” prohlásil toxický expert Greenpeace MUDr. Miroslav Šuta.

Zamořování okolí Spolany však nepochází pouze z již uzavřených výrob, ale také ze stávajících provozů. Spolana přiznává, že výroba chlóru a PVC dodnes zamořuje okolí tak nebezpečnými jedy, jako jsou rtuť, dioxiny nebo vinylchlorid monomer (VCM). (5)

“Namísto odškodnění postižených a hledání čistých technologií a ekologičtější výroby Spolana odmítá převzít za způsobené škody jakoukoliv odpovědnost a s některými se dokonce soudí,” uvedl Šuta (6).

Greenpeace dlouhodobě usiluje o zabezpečení toxického zamoření Spolany před úniky jedovatých látek a o bezpečné vyčištění kontaminovaných pozemků a budov. Při velké povodni v srpnu 2002 byl areál Spolany zaplaven a podnik přiznal únik tisíců tun chemických látek do Labe. Organizace Greenpeace celou situaci pečlivě monitorovala a později nechala provést vlastní analýzy, jež prokázaly vysoké koncentrace dioxinů v tkáních kachny a slepičího vejce z blízkosti Spolany. Zamoření živočichů v okolí Spolany později potvrdila také Státní veterinární správa ČR (7)

Akcí ve Spolaně Greenpeace zahájilo informační turné “LABE TOUR 2003”. Během něj bude organizace upozorňovat na rizika spojená s koncentrací mnoha nebezpečných výrob a chemikálií na břehu Labe (8).

Další informace:
MUDr. Miroslav Šuta, expert Greenpeace pro toxické látky, mobil: 603 443 140,
e-mail: miroslav.suta@cz.greenpeace.org

Václav Vašků, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, tel: 224 329 667, mobil: 603 414 797, e-mail: Chyba! Nenalezen zdroj odkazů.

Frank Petersen, vedoucí toxické kampaně (anglicky, holandsky, německy), mobil: +31 625 031 005, e-mail: fpetersen@greenpeace.nl

Internet: http://www.greenpeace.cz/labetour03

Poznámky pro editory:
(1) Skupina více než 30 aktivistů z České republiky, Holandska, Německa, Finska, Slovenska, Rakouska a Velké Británie dnes ráno přeplula na motorových člunech přes Labe do areálu Spolany. Horolezci pak vyvěsili transparent o rozměrech 10x 40 metrů na komín podnikové teplárny.

(2) Dioxinové zamoření ve Spolaně Neratovice vzniklo v letech 1965 až 1968, kdy zde firma vyráběla chlorovaný herbicid 2,4,5-T. Smícháním této látky s herbicidem 2,4-D vznikal neblaze proslulý Agent Orange, který používala americká armáda během války ve Vietnamu. Výroba herbicidu 2,4,5-T musela být ve Spolaně v roce 1968 zastavena, protože přibližně 80 zaměstnanců začalo trpět vážnými zdravotními problémy. Jako příčina onemocnění byly identifikovány dioxiny, jež při výrobě chlorovaných herbicidů vznikaly jako nechtěný vedlejší produkt.

(3) Vedení Spolany odmítlo odškodnit poškozené v souvislosti s úniku chlóru během povodní 2003 a nabízí jim pouze symbolický dar s odůvodněním, že úniku nebylo možné v důsledku povodní zabránit. Předseda představenstva Spolany ing. Švarc však přiznal, že při přečerpávání chlóru ze zaplaveného skladu Spolany byly porušeny předpisy. Zdroj: Hospodářské noviny, 26. srpna 2003: “Únik chlóru vyšetřuje policie”, http://vyhledavani.ihned.cz/index.php?s1=M&s2=0&s3=0&s4=0&s5=0&s6=0&m=d&article[id]=11404500


(4) V půdách a sedimentech ze starých Neratovic a z obce Libiš, které sousedí se Spolanou, byly po povodních naměřeny koncentrace dioxinů mnohonásobně převyšující hodnoty zjišťované v jiných lokalitách ČR, včetně významných průmyslových aglomerací. Více TZ Greenpeace z 28. března 2003, http:/www.greenpeace.cz/releases/03/030328.htm

(5) Podle výroční zprávy za rok 2002 vypouštěla Spolana v uplynulých letech stovky kilogramů rtuti, tuny rakovinotvorného vinylchlorid monomeru či ethylen dichloridu dalších jedovatých látek.

(6) Místo reálného odškodného nabízí Spolana poškozeným pouze symbolické almužny. Lidem otráveným v 60. letech dioxiny, kteří byli postiženi na celý život, nabídla Spolana například jednorázovou rekreaci v lázních.

(7) Ve vzorcích kachního masa, slepičích vajec a ryb byly Greenpeace a Státní veterinární správou ČR prokázány koncentrace dioxinů, PCB, DDT, hexachlorbenzenu a rtuti mnohonásobně překračující platné limity a všechny vzorky byly veterináři označeny za nepoživatelné. Více TZ Greenpeace z 30. června 2003, http:/www.greenpeace.cz/releases/03/030630.htm

(8) Turné “Labe Tour 2003” začíná 12. srpna v Pardubicích a končí 20. srpna v Ústí nad Labem. Bližší informace na http://www.greenpeace.cz/labetour03
Miroslav Šuta, tel: 603 443 140,
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist