https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/hostetin-si-vybral-i-princ-charles
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Ekologický institut Veronica: Hostětín si vybral i princ Charles

Hostětín je malá obec v Bílých Karpatech. Svým významem pro udržitelný rozvoj je však natolik jedinečná, že ji při své návštěvě České republiky zahrne do svého programu i britský následník trůnu, princ Charles. Prohlédne si místní ekologické projekty, přehlídku tradičních bělokarpatských výrobků, setká se s obyvateli Hostětína a bude diskutovat se zástupci obce, Ekologického institutu Veronica a dalších neziskových organizací, které se na hostětínských projektech podílejí.

Od poloviny devadesátých let se v obci Hostětín soustřeďují projekty zabývající se využitím místních zdrojů, úsporami a obnovitelnými zdroji energie (především sluncem a biomasou) i technologiemi šetrnými k životnímu prostředí. Obec je centrálně vytápěna biomasou, odpadní vodu čistí rostliny v kořenové čistírně, elektřinu vyrábí dvě fotovoltaické elektrárny, nechybí ani energeticky úsporné veřejné osvětlení. Kromě toho v obci stojí pasivní dům Centra Veronica, moštárna s BIO-produkcí, historická sušírna ovoce a občané využívají solárního ohřevu vody. Za svůj přínos k ochraně životního prostředí obdržel Hostětín národní cenu v prestižní mezinárodní soutěži Energy Globe 2007, Českou sluneční cenu 2009 a řadu dalších ocenění. Více na http://hostetin.veronica.cz/549/

„Princ Charles se osobně zajímá o udržitelný rozvoj, proto se na jeho návštěvu velmi těšíme. Jsme rádi, že mu můžeme představit naše úspěchy a získat jeho názor,“ říká starosta obce Robert Janota. „Ojedinělost Hostětína v rámci České republiky spočívá v jeho komplexnosti – v žádné jiné obci nenajdete na tak malém prostoru tolik fungujících prvků ekologické obecní a podnikatelské infrastruktury, doplňuje ředitelka Ekologického institutu, Yvonna Gaillyová.

„Hostětín má za sebou 15 let unikátní spolupráce zastupitelstva s Ekologickým institutem Veronica a dalšími neziskovkami, které do obce pomohly přinést inspiraci, zdroje a nakonec i pracovní příležitosti. Mám radost, že se do ekologických projektů i do společenského života obce zapojuje čím dál víc občanů. Návštěva prince je i oceněním jejich práce,“ uvádí Miroslav Kundrata, ředitel Nadace Partnerství a předseda správní rady Nadace Veronica. Britská velvyslankyně v Praze Sian MacLeod k návštěvě říká: „Hostětín je skvělým příkladem udržitelného rozvoje v praxi. Jsem ráda, že se o projektech, které fungují v Hostětíně, dozvědí další města a vesnice.“

Kontakty
Jana Tesařová, Ekologický institut Veronica, ředitelka Centra Veronica Hostětín, tel. 572 630 670
Yvonna Gaillyová, Ekologický institut Veronica, ředitelka, tel. 777 323 792
Karolína Rezková, tisková mluvčí, Britské velvyslanectví v Praze, tel. 257 40 2295

Kam Hostětín směřuje?
„Hostětín se vydal cestou k energetické soběstačnosti a 100% nefosilní obci. Maximálně využívá úspor energie a obnovitelných zdrojů. To zároveň znamená i ochranu klimatu: v obci se ročně ušetří více než 1 600 tun emisí oxidu uhličitého, plynu, který je hlavní příčinou globálního oteplování,“ říká RNDr. Yvonna Gaillyová, CSc. ředitelka Ekologického institutu Veronica.

Co přináší energetická soběstačnost a využívání obnovitelných zdrojů?
„Kromě ekologických výhod (snížení znečištění ovzduší z lokálních topenišť, snížení emisí CO2, síry a prachu, využití místních a obnovitelných zdrojů energie) má energetická soběstačnost i bezprostřední přínosy ekonomické (peníze za energii zůstanou v regionu, vyrobenou energii lze prodávat, zvýší se spolehlivost a bezpečnost dodávek energie) a řeší otázky sociální, především zaměstná místní občany,“ podotýká starosta obce Ing. Robert Janota.

Hostětín jako praktická učebna udržitelného rozvoje
Hostětín je zajímavý i tím, že je inspirací a učebnou pro řadu zájemců z řad odborníků, zástupců veřejné správy i samosprávy, pedagogů vysokých i jiných škol, studentů i veřejnosti. Ekologický institut Veronica provozuje v modelovém pasivním domě vzdělávací středisko Centrum Veronica Hostětín, jehož programů se účastní více než 5 000 lidí ročně.

Kdo stojí za děním v obci?
Modelové projekty jsou dílem unikátní spolupráce obce Hostětín a neziskových organizací, především Ekologického institutu Veronica, Nadace Veronica a Občanského sdružení Tradice Bílých Karpat.
Obec Hostětín - s pouhými 240 obyvateli - leží na úpatí Bílých Karpat ve Zlínském kraji. Území patří do Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, která byla v roce 1996 zařazena i mezi Biosferické rezervace UNESCO. V roce 1996 zahájila obec cestu k ekologii výstavbou první kořenové čistírny v regionu. Nejvýznamnějším projektem je centrální výtopna na biomasu, která Hostětín úspěšně zásobuje obec teplem od roku 2000. www.hostetin.cz
Ekologický institut Veronica je součástí Českého svazu ochránců přírody. Působí od roku 1986 se sídlem v Brně, kde založila a rozvíjí ekologické poradenství v České republice. Vydává environměntálně kulturní časopis a věnuje se pěti odborným programům: Ochrana přírody a krajiny, Ochrana klimatu, Regionální rozvoj, Zelené úřadování, Aktivní občan. Ekologický institut Veronica provozuje Centrum Veronica Hostětín, kde na modelových projektech udržitelného rozvoje ověřuje teoretické poznatky v praxi. www.veronica.cz, www.hostetin.veronica.cz
Tradice Bílých Karpat
Ochranná známka Tradice Bílých Karpat® si klade za cíl zviditelnit regionální produkty. Známkou jsou označovány kvalitní místní řemeslné a zemědělské výrobky, které jsou vyrobeny tradiční technologií z místních surovin, s podílem ruční práce. Sídlo Občanského sdružení Tradice Bílých Karpat se nachází v Hostětíně. V obci každoročně probíhá oslava místních řemesel a ovocnářství – Jablečná slavnost. www.tradicebk.cz
Nadace Partnerství je nejvýznamnější českou nadací podporující projekty udržitelného rozvoje.
Po celé České republice poskytuje nadační příspěvky neziskovým organizacím, školám, obecním úřadům i jednotlivcům. Nadace Partnerství podporuje šetrné formy turistiky, výsadbu stromů a ochranu přírody, využívání obnovitelných zdrojů energie a energetických úspor, šetrnou dopravu a kvalitní a funkční veřejná prostranství v obcích a městech. Během 19 let své existence podpořila formou nadačních příspěvků ve výši přes 228 miliónů korun už na 2 568 projektů. Společně s pěti sesterskými nadacemi v Bulharsku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a na Slovensku je součástí asociace Environmental Partnership for Sustainable Development. www.nadacepartnerstvi.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist