Radek Drahný "> Hřebačka: Do Krkonoš se vrací velké šelmy - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/hrebacka-do-krkonos-se-vraci-velke-selmy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Hřebačka: Do Krkonoš se vrací velké šelmy

4. března 2010 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
Zdá se, že se do Krkonoš vrací velké šelmy, jako jsou rysi. Po prvním nálezu zabité srny v říjnu loňského roku následovaly další nálezy pobytových stop této kočkovité šelmy. Minulý týden byl dokonce rys ostrovid ve východních Krkonoších přímo spatřen.

V reakci na množství nálezů stop a dokonce očitá pozorování rysa v poslední době monitorovali dnes pracovníci Správy KRNAP v západních Krkonoších a pracovníci Správy CHKO Jizerské hory v Jizerských horách pobytové znaky velkých šelem. Mapování se provádí liniovou metodou, pochůzkou po stanovené trase. Při ní mapovatel vyhledává a zaznamenává stopní dráhy a pobytové značky zájmových druhů. „V našem případě nám šlo zejména o sledování stop rysa ostrovida. Vyrazili jsme pěšky či na sněžnicích po různých cestách. Zaměřili jsme se na sledování stop, ale také na hledání trusu či značkovacích a drbacích míst,“ říká ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. „Při identifikaci je třeba být velice pečlivý. Každý nález musí být co nejpečlivěji popsán, změřen a zdokumentován. A to jak samotná stopa, tak i celá stopní dráha. Právě podle stopní dráhy lze určit, od kterého zvířete stopy pocházejí. Důležitá je šířka i délka stopy, délka kroku stejně jako šířka rozkroku. Stopy je ideální vyfotografovat a pomocí GPS zaměřit polohu,“ dodal Hřebačka.

Monitoring probíhal v oblastech, kde se dá předpokládat, že by rys mohl najít vhodné podmínky k životu. „Přestože jsou Krkonoše hodně hustě osídleny, tak zde jsou stále ještě klidná údolí, kde by rys mohl mít klid,“ říká Hřebačka. „Zatím stále nemáme jistotu, zda rysi, jejichž stopy jsme v poslední době v Krkonoších našli, pouze migrují nebo se zde už usazují. Tyto pochybnosti rozptýlí až pár rysů, který zde vyvede mladé. Obyvatelé hor ani turisté se ale v žádném případě nemusí bát, že by výskyt rysa v Krkonoších pro ně byl nějakou hrozbou. Rys není pro člověka nebezpečný. Navíc je tak plachý, že jej málokdo uvidí,“ dodal Hřebačka.

Při dnešním monitoringu bylo nalezeno množství stop, většinou od zvěře jelení a srnčí, ale žádná z nich nemohla být jednoznačně prohlášena za nález stop rysa ostrovida. Přestože včerejší sněžení vytvořilo pro stopování zvířat téměř ideální podmínky, staré stopy byly, bohužel, většinou zasypány.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist