Hynek Trojánek "> I když v prostředí internetu a sociálních sítí platí stejná lidská práva jako mimo něj, nejsou vymahatelná, domnívá se většina novinářů v ČR - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/i-kdyz-v-prostredi-internetu-a-socialnich-siti-plati-stejna-lidska-prava-jako-mimo-nej-nejsou-vymahatelna-domniva-se
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Iuridicum Remedium, z. s.: I když v prostředí internetu a sociálních sítí platí stejná lidská práva jako mimo něj, nejsou vymahatelná, domnívá se většina novinářů v ČR

19. září 2022 | Iuridicum Remedium, z. s.
Autor: Hynek Trojánek, tel: 607249856
Vyplývá to z unikátního výzkumu mezi tuzemskými zaměstnanci zpravodajských médií, jehož detailní výsledky budou zveřejněny koncem října.

Výzkum realizovalo v letních měsících tohoto roku konsorcium organizací v čele s Fakultou sociálních věd Univerzity Karlovy. Šetření je součástí mezinárodního projektu o technologiích, lidských právech a médiích Digitální doba s lidskou tváří, jehož cílem je zvýšit informovanost a povědomí o dopadu technologií na lidská práva nejen v novinářském světě a ve vzdělávacích institucích, ale i mezi širokou veřejností.

Kvantitativní sociologické šetření, jehož se zúčastnilo 626 novinářů a lidí pracujících v technických, obchodních či marketingových odděleních zpravodajských médií, ukázalo, že 58 procent dotázaných nepovažuje lidská práva na internetu a sociálních sítích za vymahatelná. Podle více než čtvrtiny dotázaných (26 %) potřebuje internet zvláštní úpravu. O tom, že práva, která platí mimo internet a sociální sítě, jsou vymáhána v on-line prostředí, je přesvědčeno pouhých 6 % dotázaných.

Průzkum byl rozdělený do tří částí: respondenti odpovídali na otázky týkající se samotné práce ve zpravodajských médiích, na to, jak jsou v nich používány technologie, ale i na to, jak tato média zohledňují témata digitálního vyloučení či potřeb lidí se zvláštními potřebami.

“Z výzkumu se například dozvíme, jakým způsobem ovlivňují výběr článků data sbíraná o čtenářích. Zajímavé jsou odpovědi respondentů k fenoménům, jakým je třeba digitální vyloučení nebo možnost přizpůsobení formy a obsahu lidem se speciálními potřebami. Z výzkumu jsme ale také zjistili, jak se pracovníci ve zpravodajských médiích vůbec cítí a co si myslí o jejich budoucnosti v současném čím dál více digitalizovaném světě,” přibližuje pedagog FSV UK a novinář Václav Moravec, který výzkum připravoval a garantoval.

Jako podklad pro výzkum mezi novináři posloužilo dotazování mezi lidmi, kteří některé digitální technologie vůbec nepoužívají a mezi lidmi se speciálními potřebami, pro které jsou často digitální technologie pomůckou. S oběma skupinami autoři výzkumu hovořili na jaře letošního roku.

Přesná data se tvůrci i konzumenti médií dozví 24. října 2022 na odborném kolokviu Média a lidská práva v digitální době, které se uskuteční pod záštitou českého předsednictví v Radě EU na půdě Fakulty sociálních věd v Praze. Po ranní tiskové konferenci se o zkušenosti s digitalizací v Norsku podělí zástupce norské organizace Electronic Frontier Norway, následovat budou čtyři diskuzní panely. Ke vztahu médií, lidských práv a technologií se vyjádří právnička Jana Pattynová, předseda Syndikátu novinářů ČR Adam Černý, specialista na přístupnost Radek Pavlíček či odbornice na umělou inteligenci a etiku Alžběta Solarczyk Krausová.

Dění na pódiu bude po celý den tlumočeno do českého znakového jazyka. Kolokvium je určené zejména pro osoby s postižením a zaměstnance a budoucí profesionály médií, vstup na něj je po registraci zdarma.

Projekt Podpora lidských práv v digitální době (LP-HRMGSA-017) běží od ledna 2022 do ledna 2024 díky podpoře v rámci Programu Lidská práva financovaného z Norských fondů 2014-2021.
Hynek Trojánek, tel: 607249856
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist