Radek Drahný "> I Krkonoše budou žít Rokem Harrachů - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/i-krkonose-budou-zit-rokem-harrachu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: I Krkonoše budou žít Rokem Harrachů

27. ledna 2023 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
Šlechtické rody v minulosti významným způsobem formovaly naši krajinu. V případě Krkonoš, zejména západních, to byl rod Harrachů. Letos uplyne 400 let od nástupu Arnošta Vojtěcha z Harrachu na pražský arcibiskupský stolec a zároveň 400 let od sňatku Albrechta z Valdštejna s Isabelou Kateřinou z Harrachu. I mimo jiné proto Národní památkový ústav rok 2023 vyhlásil Rokem Harrachů. Při této příležitosti celá řada partnerů připravuje sérii událostí, které připomenou působení Harrachů v Krkonoších.

Oficiální krkonošské zahájení Roku Harrachů proběhlo včera ve čtvrtek 26. ledna ve Sklárně a minipivovaru Novosad & syn v Harrachově. Setkala se tam řada partnerů Roku Harrachů v našem regionu – z harrachovské sklárny a minipivovaru Správy KRNAP a Krkonošského muzea Správy KRNAP v Jilemnici, Města Harrachov, Města Jilemnice i Národního památkového ústavu. Nechyběl ani emeritní ředitel jilemnického Krkonošského muzea a přední znalec harrachovského tématu Jan Luštinec.

„Rod Harrachů dal naší společnosti řadu vynikajících politiků, hospodářů i mecenášů a nepochybně ovlivnil život nejen v českých zemích,“ říká Jan Luštinec. „Přitom se na ně jako na mnoho dalších mělo v minulosti zapomenout. Až po roce 1989 se nejprve podařilo přiblížit osobnost Jana Nepomuka, neboť jeho dějinné zásluhy jsou mimořádné, a později i dalších příslušníků rodu. Stopa Harrachů v české kultuře zůstává stále zřetelná a živá,“ doplnil Luštinec.

„Krkonoše jsou posledních více než 300 let spojeny s rodem Harrachů. Některé jejich kroky se zcela zásadně zapsaly do dějin zdejšího regionu. Z hlediska ochrany přírody nelze opomenout Janem Nepomukem v roce 1904 vyhlášenou rezervaci na Strmé stráni v Labském dole, která byla pomyslným předchůdcem budoucího národního parku. Proto je přirozené, že i Správa KRNAP intenzivně pečuje o odkaz rodu Harrachů a aktivně se letos zapojí i do oslav, které se organicky prolnou s akcemi k 60. výročí založení KRNAP,“ říká ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

„Krkonošské muzeum v Jilemnici sídlí v někdejším zámku rodu Harrachů, centru jilemnického panství, přičemž využívá i přilehlých hospodářských budov. Působení významného rodu přirozeně patří k hlavním tématům, které prezentuje v rámci zámecké expozice a doprovodných akcí. Zapojení se do Roku Harrachů tak bude letos důležitou událostí,“ říká vedoucí Krkonošského muzea Správy KRNAP v Jilemnici David Ulrych.

„Společně s Jilemnicí zveme žijící zástupce rodu Harrachů na návštěvu po bývalém panství. V průběhu února bude jasné, kdo z Harrachů do Krkonoš dorazí. Na návštěvu se velice těšíme. Jasnými zastávkami bude harrachovská sklárna, kaplička, skokanské můstky i výlet na hřebeny Krkonoš,“ prozrazuje starosta Tomáš Vašíček.

Do oslav Roku Harrachů se zapojí i harrachovská Sklárna a minipivovar Novosad a syn. „První písemná zmínka o sklárně na Novém Světě je podle dostupných pramenů datována k roku 1712. Především díky tomu, že sklárna a její zaměstnanci byly vždy v uctivé péči hrabat Harrachů, se jí podařilo přežít až do současnosti. Výročí, které připadá na tento rok, tudíž u nás ve sklárně vnímáme o to silněji, jelikož je to vzpomínka živá. Odkaz na slavnou tradici je u nás cítit doslova na každém kroku. Sklo se u nás ve sklárně díky hraběcímu rodu vyrábí už celých 311 let. Je naším smyslem a úkolem tuto tradici udržet a předat dál dalším generacím, tak aby historie zůstala zachována,“ říká Petr Novosad z harrachovské sklárny.

Už nyní se můžete na sociálních sítích Správy KRNAP a Krkonošských muzeí (Facebook, Twitter a Instagram) potkávat s hashtagem #RokHarrachu, který nás bude po celý rok 2023 provázet a uvozovat příspěvky, které s krkonošským působením tohoto významného českého šlechtického rodu souvisejí.

V rámci oslav Roku Harrachů připravilo Krkonošské muzeum Správy KRNAP v Jilemnici (vždy v Erbovním sále) dva cykly tematických přednášek o osobnostech rodu spojených s Krkonošemi a jejich sídlech mimo region, dnes přístupných veřejnosti. Můžeme se těšit na:

Akce v Krkonošském muzeu v Jilemnici
28. března - Pod císařským praporem: Kariéra Otty Bedřicha hraběte Harracha v době třicetileté války
9. května - Navzdory osudu: Vzsetupy a pády rodu Harrachů v 17. století
23. května - Poslední Harrachové u nás
12. září - Zámek Hrádek u Nechanic a Harrachové
26. září - Zámek Janovice u Rýmařova a Harrachové
17. října - Zámek Velké Meziříčí a Harrachové
31. října - Zámek Kunín a Harrachové
9. listopadu - Hospodářské dvory Harrachů

V pátek 14. dubna se můžeme těšit na krkonošský křest nové knihy Harrachové z per trojice autorů Jana Luštince, Petra Noska a Adama Rejhy ve stejných prostorách.

Zámeckou expozici v Krkonošském muzeu v Jilemnici, připomínající rod Harrachů pak na letní sezónu doplní i tematická výstava.

V sobotu 17. června pak spojí síly Spolek železniční historie Martinice v Krkonoších, Město Jilemnice a Krkonošské muzeum v Jilemnici a těšit se můžeme na harrachovskou celodenní akci a následující muzejní noc.

Třetí víkend v červenci (15. – 16. 7.) se pak ve znamení rodu Harrachů ponesou také Pivní slavnosti v Harrachově.


Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist