Lucie Jakešová "> Imisní zátěž z Prunéřova se v řadě míst zhorší - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/imisni-zatez-z-prunerova-se-v-rade-mist-zhorsi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Imisní zátěž z Prunéřova se v řadě míst zhorší

2. listopadu 2010 | Greenpeace
Autor: Lucie Jakešová, tel: 608 60 18 11
Řada epidemiologických studií prokázala vztah mezi koncentrací oxidu siřičitého v ovzduší a úmrtností. Za velice významný faktor zvyšující zachytávání SO2 a zhoršující jeho zdravotní dopady jsou považovaný prachové částice (PM). [4] Právě znečištění oxidem siřičitým a prachovými částicemi je pro postiženou oblast typické. Znečištění prachovými částicemi je v Ústeckém kraji natolik významné, že Česká republika požádala Evropskou komisi o zproštění povinnosti uplatňovat denní mezní hodnotu pro prachové částice PM10. [5]

„Podle podkladů ČEZu by samotný příspěvek elektrárny Prunéřov mohl v případě oxidu siřičitého překračovat doporučené 24-hodinové koncentrace pro více než 100 tisíc obyvatel severních Čech. Kromě Chomutova a Jirkova by šlo zejména o Klášterec nad Ohří a Kadaň, kde by samotný provoz Prunéřova mohl vést k dvou- až trojnásobnému překračování doporučení WHO“, uvedl MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant pro ekologická a zdravotní rizika, a dodal: „V případě Kadaně by míra znečištění SO2 mohla ještě po několik desítek let dokonce překračovat cíl, který WHO v roce 2005 označila za dosažitelný během několika let pro rozvojové země.“

Prunéřov je jedním z největších zdrojů znečištění nejen v severočeském regionu, ale i v celé ČR. [6] Podle výpočtů obsažených v dokumentaci EIA by se po rekonstrukci elektrárny na některých místech 24-hodinové koncentrace SO2 dokonce zvýšily. „Je naprosto neslýchané, že by se znečištění z Prunéřova dokonce ještě zhoršilo. Ti, kteří žijí u elektrárny blíž, včetně Chomutova, by si tedy oproti stávajícímu stavu pohoršili. ČEZ totiž místo vysokým komínem bude vypouštět spaliny z elektrárny chladicími věžemi, které nemají tak velký rozptyl,“ vysvětlila Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR.

Členka chomutovského sdružení „Chomutov – pod pokličkou ČEZ“ Jana Pravdová k tomu dnes řekla: „ČEZ nám jaksi zapomněl říct, že příspěvek Prunéřova k denním maximům SO2 by se po rekonstrukci v řadě měst dokonce zvýšil! Naše sdružení vzniklo proto, že považujeme za nehorázné, aby ČEZ vydělával na našem zdraví a Prunéřov nám po další čtvrtstoletí otravoval vzduch. To se netýká jen nás Chomutovanů, ale např. i obyvatel Jirkova či Žatce.“

Poznámky pro editory:
[1] Podklady poskytnuté firmou ČEZ ukazují, že parametry elektrárny Prunéřov II, které navrhla do procesu EIA by vedly k nepřípustnému znečištění ovzduší v okolí elektrárny a docházelo by k překračování hodnot doporučených Světovou zdravotnickou organizací pro ochranu zdraví lidí. Vítáme sice, že MŽP od firmy ČEZ žádá splnění přísnějších emisní limitů, ale MŽP (ani firma ČEZ) neposkytlo veřejnosti podklady, na základě kterých bylo možné říci, zda by alespoň tyto limity vedly ke splnění požadavků WHO na ochranu zdraví místních obyvatel.
[2] Wantochová M.: Hodnocení vlivů na veřejné zdraví podle zákona č. 100/2001 Sb., ve znění pozdějších právních předpisů, záměru „Komplexní obnova elektrárny Prunéřov II 3 × 250 Mwe, Kladno, prosinec 2008
[3] WHO: Air Quality Guidelines - Global Update 2005, Particulate matter, ozone, nitrogen dioxide and sulfur dioxide, WHO 2006, ISBN 92 890 2192 6
[4] Účinky oxidu siřičitého (SO2) na zdraví jsou vážné, neboť je silně dráždivý. Zhoršuje rozedmu plic, astma a bronchitidu, způsobuje kašel a má vliv na funkci plic. Silně dráždí oči a sliznice, ve vysokých koncentracích je příčinou kardiovaskulárních problémů. Pokud se vyskytuje zároveň s prachovými částicemi, může se dostat až do plic. Oxid siřičitý se v dýchacích cestách snadno vstřebává, neboť je rozpustný ve vodě, s kterou vytváří kyselinu sírovou. Z tohoto důvodu se WHO rozhodla stanovit doporučené hodnoty pro 24-hodinový (20 mikrogramů/m3) a 10-minutový průměr (500 mikrogramů/m3).
[5] Evropská komise: ROZHODNUTÍ KOMISE ze dne 28.9.2009 o oznámení České republiky o prodloužení lhůty pro dosažení mezních hodnot pro NO2 a zproštění povinnosti tyto mezní hodnoty uplatňovat pro PM10.
[6] Kromě zdroje konvenčního znečištění (SO2, NOX, O3) je Prunéřov také největším českým zdrojem skleníkového plynu oxidu uhličitého (CO2).


Kontakty:
MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant v oblasti ekologických a zdravotních rizik
e-mail: miroslav.suta@centrum.cz, tel. 608 775 754
Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR
e-mail: lucie.jakesova@greenpeace.org, 608 60 18 11
Jana Pravdová, členka o. s. Chomutov – pod pokličkou ČEZ
e-mail: cvppc@centrum.cz
Lucie Jakešová, tel: 608 60 18 11
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist