David Matulay "> Investice v Norsku? Na výběr není jen těžba ropy a zemního plynu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/investice-v-norsku-na-vyber-neni-jen-tezba-ropy-a-zemniho-plynu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Investing Fox: Investice v Norsku? Na výběr není jen těžba ropy a zemního plynu

10. dubna 2024 | Investing Fox
Autor: David Matulay, tel: +420601505860
Norsko je bohatá a rozvinutá země, která je zajímavá nejen pro milovníky severské panenské přírody nebo lovu ryb. Stává se zajímavou i pro stále rozmanitější skupinu investorů. Přestože by se podle makroekonomických čísel mohlo zdát, že investice v Norsku rovnají se investicím do těžebního sektoru, není to pravda. Investovat lze do poměrně široké škály odvětví, a to jak prostřednictvím akcií, tak prostřednictvím fondů.

Norská koruna prošla obratem
Pojďme se ale nejprve podívat na vývoj směnného kursu norské koruny vůči euru a americkému dolaru. Kurs norské koruny se v posledních pěti letech pohybuje nejčastěji v rozmezí 10 až 12 korun za euro, respektive 9 až 11 korun za dolar. V posledních měsících se kurs stabilizoval, předtím byl poměrně značně ovlivněn covidovou krizí a následnou inflační epizodou.

Po propuknutí covidové pandemie norská koruna k oběma zmíněným měnám zpevňovala. A to přesto, že norská centrální banka Norges Bank na pandemii reagovala rapidním snižováním své základní úrokové sazby. Norská koruna tak do značné míry připomínala švýcarský frank, který v Evropě platí za jakýsi bezpečný měnový přístav v krizových dobách.

Zpevňování norské koruny však s odezněním covidové pandemie skončilo a její kurs se začal navracet k předchozím úrovním. Během inflační krize pak norská koruna svůj „covidový příběh“ nezopakovala. Tentokrát navzdory tomu, že Norges Bank začala jako jedna z prvních centrálních bank na světě úrokové sazby zvyšovat. A zdá se, že cyklus zvyšování sazeb ještě není zcela u konce.

Současná tendence norské koruny spíše k oslabování je však vhodnou konstelací pro investice do norských aktiv. Jednoduše proto, že za jeden dolar či euro investor získá více norských korun než v dobách, kdy norská koruna byla vůči těmto měnám poměrně silná.

Akciový index se solidním růstem
Jeden z nejvíce doporučovaných postupů je investovat do akciového indexu. Nejde o žádné norské specifikum, jedná se o poměrně běžnou strategii individuálních investorů, kteří v pravidelných intervalech investují do některého z ETF fondů, jenž složením svého akciového portfolia kopíruje některý z akciových indexů. Pokud tedy máte zájem o norské akcie a nemáte jasnou titulovou nebo sektorovou preferenci, pak zvolte některý z ETF fondů, jenž se zaměřuje právě na hlavní index norské akciové burzy. Tím je index OBX, který zahrnuje 25 nejatraktivnějších akciových titulů akciové burzy v Oslu.
Výkonnost OBX dosáhla za posledních pět let více než 53 procent.

V porovnání s jinými indexy, zejména s těmi na významných akciových burzách, jde o poměrně solidní výsledek. Podobné výkonnosti za sledované období dosáhl index frankfurtské burzy DAX, newyorský index S&P vzrostl markantněji (skoro 85 procent), naproti tomu londýnský index FTSE 100 si za posledních pět let připsal jen kolem 8,5 procenta.

Norské blue chips v čele s těžbou
Pokud se chcete pustit do investování přímo do jednotlivých akcií obchodovaných na burze v Oslu, pak i v takovém případě lze doporučit výběr z takzvaných blue chips. Index OBX jich obsahuje celkem 25, z nichž nejvýznamnější jsou akcie těžařské společnosti Equinor (v indexu mají více než 15procentní váhu.
Další možností je zaměřit se na jednotlivé akciové tituly na norské burze obchodované. I zde se ale vyplatí vybírat spíše z takzvaných blue chips, tedy z top 20 akcií na burze obchodovaných. Mezi norskými blue chips nalezneme také akcie bankovních domů, telekomunikačních společností, strojírenských firem, v neposlední řadě také ale výrobce polovodičů, zpracovatelů potravin či dopravních (zejména námořních) společností.
Pokud se pro tuto variantu rozhodnete, je příhodné mít přehled o výkonnosti jednotlivých titulů. Za posledních pět let největší zhodnocení vykázaly akcie společnosti Kongsberg Gruppen, která podniká ve strojírenství. Její akcie zpevnily o více než 500 procent.* Další tři tituly pak vzrostly o více než 300 procent (Frontline, Höegh Autoliners ASA a BW LPG).* Největší norská veřejně obchodovaná společnost Equinor pak vykázala růst za posledních pět let o přibližně 56 procent.* Celkový přehled pětileté výkonnosti norských blue chips podává přiložená tabulka.

Závěrem je třeba připomenout, že v případě investic do norských aktiv je nutné počítat s kursovým rizikem. Norsko není součástí eurozóny, a tak si svou monetární politiku řídí samo skrze svou centrální banku. Tím pádem se změny v nastavení úrokových sazeb mohou odrážet na změně směnného kursu norské koruny vůči jiným měnám. Je proto vhodné sledovat také vývoj úrokového diferenciálu zejména v porovnání s eurozónou a Spojenými státy (případně dalšími zeměmi, které mají autonomní monetární politiku).
David Matulay, tel: 420601505860
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist