https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/jaderne-odzbrojeni-je-o-kousek-blize-ale-stale-v-nedohlednu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace ČR: Jaderné odzbrojení je o kousek blíže, ale stále v nedohlednu

8. dubna 2010 | Greenpeace ČR
Dnešní podpis smlouvy START mezi Barackem Obamou a Dmitrijem Medveděvem je důležitý milník, díky kterému má dlouholetý sen o celkovém jaderném odzbrojení opět o něco konkrétnější obrysy. Smlouva přichází v klíčové době pro globální odzbrojovací snahy
a může přispět k vyřešení problémů šíření jaderných zbraní a dalších bezpečnostních otázek. Je to však pouze první, do jisté míry symbolický krok, který musí následovat další a více razantní dohody.

Nová smlouva START sice sníží počty jaderných hlavic o 74% oproti limitům smlouvy START z roku 1991, přesto dovoluje udržovat každé straně 1550 jaderných hlavic, což je kapacita schopná několikanásobně zničit lidskou civilizaci a rozhodně neznamená pro náš svět více bezpečí.

Navíc chování obou velmocí je stále v rozporu s jejich odzbrojovacími závazky stvrzenými smlouvou o Nešíření jaderných zbraní (NPT) (1). V tomto ohledu je podpis nové smlouvy START spíše symbolickým aktem a pravděpodobně nijak výrazně neovlivní snahy o posílení režimu NPT, které je nevyhnutelné pro vyřešení aktuálních bezpečnostních hrozeb.

„Vzájemná spolupráce a společný tlak na země, které vlastní nebo mohou v dohledné době vlastnit jaderné zbraně a stojí mimo smlouvu o Nešíření jaderných zbraní(2), je nevyhnutelným krokem pro splnění cíle, který Barack Obama vyhlásil loni v Praze- světa bez jaderných zbraní,“ /vysvětluje Jan Freidinger z Greenpeace.

Svět bez jaderných zbraní je cíl, který organizace Greenpeace prosazuje již od svého vzniku v roce 1971, kdy skupina aktivistů vyplula na staré rybářské lodi, aby zabránila jaderným testům americké armády u Amchatky na Aljašce. Přestože byl tento čin mnohými označován za bláznivý a naivní a posádka byla zatčena americkou pobřežní stráží, svědectví které aktivisté uveřejnili v amerických médiích vyvolalo takovou nevoli k jaderným testům u veřejnosti, že o čtyři měsíce později byly zrušeny.

I v České republice jsme byli nedávno svědkem toho, že tlak veřejnosti a nevládních organizací včetně Greenpeace může přispět k
naplnění cíle světa bez jaderných zbraní. „Pokud by totiž český parlament ratifikoval smlouvu o americké radarové základně v Brdech před zvolením B. Obamy prezidentem, dnes bychom místo podpisu smlouvy o vzájemné odzbrojení mezi USA a Ruskem spíše přihlíželi, jak Rusko rozmisťuje své rakety v Kaliningradské oblasti a roztáčí se nové kolo závodů ve zbrojení,“ dodal Jan Freidinger, Greenpeace ČR.

Svět čelí kromě jaderných zbraní i dalším hrozbám, které mohou vážně ohrozit život na Zemi. Tou nejzávažnější jsou klimatické změny a s nimi spojené hrozby, včetně bojů o zdroje surovin a pitné vody(3). Pro zabezpečení světového míru je nezbytné nejen eliminovat zbraně, které mohou náš svět zničit, ale odstranit i příčiny a důvody pro jejich použití.


Kontakty:
Mgr. Jan Freidinger, 608 729 071
Mgr. Lucie Jakešová, tisková mluvčí, 603443140


Poznámky pro editory:

1. Smlouva o nešíření jaderných zbraní (anglicky: Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons-NPT) je smlouva, která má omezit šíření jaderných zbraní. Podepsána byla 1. července 1968 a vstoupila v platnost v roce 1970. V současnosti je smlouva podepsána 189 zeměmi, z nichž 5 (Spojené státy americké, Spojené království, Francie, Rusko a Čína) vlastní jaderné zbraně. Myšlenkou této smlouvy je, že se státy, které vlastní jaderné zbraně,se zaváží k jadernému odzbrojení, zatímco státy, které nevlastní jaderné zbraně se vzdají práva je vyrábět nebo je jinak získávat. Na oplátku, že se státy, které nedisponují jadernými zbraněmi vzdají jejich výroby, jim byl přislíben rovnoprávný přístup k jaderným technologiím.

2. Izrael, Indi a Pákistán jsou jediné státy, které smlouvu nepodepsaly, Severní Korea smlouvu přijala, a později vypověděla.
Všechny tyto státy také jaderné zbraně vlastní.

3. http://www.guardian.co.uk/environment/2009/feb/13/resource-wars-david-king
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist