https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/jak-byt-energeticky-sobestacni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

SOCDEM: Jak být energeticky soběstační?

3. dubna 2024 | SOCDEM
O lidi musí být postaráno. Platí to pro domácnosti připojené na dálkově dodávané teplo i pro zaměstnance v uhelném průmyslu a energetice.

Pokud hovoříme o možných problémech s dodávkami „energií“ kvůli ukončení těžby uhlí, jde v první řadě o teplo pro domácnosti. Na ně jsme mysleli, když jsme v naší sociálně demokratické vládě prodloužili těžbu na dole Bílina do roku 2035. Vytvořili jsme dostatečný prostor na přípravu.

Na tu přípravu jsou určené peníze ze Sociálně-klimatického fondu Evropské unie. Jde o padesát miliard korun. Sociální demokracie má jako základní požadavek, aby vláda Petra Fialy a jeho ODS tyto peníze lidem skutečně dala k disposici. Nejde o to, aby tyto evropské miliardy spolkly banky na nových úvěrech. Za ty peníze mají mít lidé modernější domy připravené na další desetiletí. Může to být velký impuls pro naše stavebnictví.

Pokud jde o lidi pracující v energetice a těžebním průmyslu, jde o sedmdesát tisíc konkrétních lidí a jejich rodin. Ukončením těžby v budoucnu zaniknou pracovní místa menšiny z nich. Bude třeba se o ně postarat, jako stát podpořil třeba lidi odcházející z OKD. Často ale půjde o zručné techniky a řemeslníky. Budou mít dobré předpoklady s podporou státu nové uplatnění najít.

Konec těžby uhlí je fakt. Lomy se dotěžují. O zavírání uhelných elektráren hovoří sami jejich majitelé. Odpovědí státu má být veřejná podpora moderních technologií, zajištění jejich dostupnosti lidem a podpora těm, kdo ji budou potřebovat.

Lubomír Zaorálek

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist