https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/jakou-cenu-ma-cisty-vzduch-pitna-voda-ci-urodna-puda-dnes-je-svetovy-den-zivotniho-prostredi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

František Elfmark, poslanec za Piráty: Jakou cenu má čistý vzduch, pitná voda či úrodná půda? Dnes je Světový den životního prostředí

Žít tak, abychom žili v souladu s přírodou, a tedy i životním prostředím, by mělo být samozřejmostí 365 dní v roce. Abychom na to však nezapomínali, je tu den D, kdy si připomínáme význam ochrany a obnovy životního prostředí nejen pro spokojený život, ale také pro budoucnost celého lidstva. Dá se říct, že 5. červen je celosvětově uznávaným svátkem boje za lepší a trvale udržitelnou budoucnost.

Každý rok, letos již po čtyřicáté šesté, se tak snažíme přijít na to, jak to naše zemské žití nastavit ještě lépe. Lidstvo totiž za sebou nechává na Zemi pořádné otisky. Ale co s tím můžeme dělat my sami? Miliony lidé po celém světě, stejně jako každý jednotlivec v České republice, se může zapojit do Světového dne životního prostředí, ať už prostřednictvím zamyšlení se nad ekologickými otázkami, či ulpěním pozornosti nad zásadními ekologickými výzvami současnosti, nebo ještě lépe – rovnou ekologicky vyznívajícím činem, například v podobě úklidu svého okolí.

Každý rok je věnován určitému tématu, které volí Organizace spojených národů (OSN). Tím letošním je “biologická rozmanitost” neboli “biodiverzita”.

Biodiverzita se týká samotné podstaty života na Zemi. “Biologická rozmanitost je tradičně definována jako rozmanitost života na Zemi ve všech jeho formách. Zahrnuje počet druhů, jejich genetické variace a vzájemné interakce živých organismů v rámci komplexních ekosystémů.”
zdroj: Ztráta biodiverzity: Jaké jsou její důsledky a příčiny? (https://www.europarl.europa.eu/news/cs/headlines/society/20200109STO69929/ztrata-biodiverzity-jake-jsou-jeji-dusledky-a-priciny)

Stručně řečeno, biologická rozmanitost nám poskytuje čistý vzduch, pitnou vodu, kvalitní půdu a opylování plodin. Pomáhá nám v boji proti změně klimatu a přizpůsobování se jim a snižuje dopad přírodních rizik.

Proč dochází k úbytku biologické rozmanitosti?
* Změny ve využívání půdy (např. odlesňování, intenzivní monokultury, urbanizace)
* Přímé vybíjení nadměrným lovem nebo rybolovem
* Změna klimatu
* Znečištění
* Invazní nepůvodní druhy

Země je jen jedna, je domovem každého živého stvoření a zničení životního prostředí by mělo na vše živé katastrofální dopad. Proto je nezbytné dbát na jeho ochranu. Dejte si při příležitosti mezinárodního dne životního prostředí nějaké předsevzetí. Ale neomezujte se jen na něj a na dnešek. Snažte se všechny tyto věci začlenit do svého každodenního života, aby se staly návykem, každodenní rutinou. Abyste šli svým příkladem ostatním.


* Pokusíte se, stejně jako já a můj tým asistentů, zamyslet se v tento den nad tím, jak se chováme k přírodě a životnímu prostředí?

Iva: Snažím se chodit pěšky, pokud to jde. Třídím odpad, a já ani můj malý synek nechápeme, proč odpadky, které se válejí po zemi, nejsou vyhozené v patřičných kontejnerech. Rovněž se snažím šetřit vodou a zásadně nakupuji do látkových tašek. Určitě ale vím, že pro životní prostředí, s nímž v souladu chci aby žily nejen mé děti, ale také děti mých dětí a tak dále, toho společnými silami zmůžeme daleko více.

Jana: Ve stravě se vyhýbám živočišným produktům, snažím se jíst sezónní a lokální produkty. Vybírám si potraviny bez obalu, pokud jsou k dispozici, nakupuji do vlastních sáčků a tašek… Certifikace jako je “Fair trade”, “GOTS”, nebo “Ecocert” pro mě nejsou záhadné pojmy :). Snažím se nepodléhat tzv. “fast fashion”, proto nakupuji jen to, co unosím a před nákupem preferuji swap (výměnu oblečení mezi lidmi). Snažím se řídit heslem “Nekupuj zbytečnosti”, vytvářet co nejméně odpadu (to je někdy težké!) a myslet na přírodu v každodenním životě.

Jakub: Mezinárodní den životního prostředí si může připomenout každý a kdekoliv. Vliv jednoho člověka na životní prostředí se nemusí zdát být tak velký. Vliv celé lidské populace, která se skládá z těchto jedinců, je však nedozírný. Každý z nás by se měl zamyslet a zatěžovat životní prostředí co nejméně. Mám rád návštěvy přírody, i to co příroda dává, proto ji nepoškozujme a neznečišťujme, neodhazujme v ní odpadky, neplýtvejme vodou, neplýtvejme energiemi, prostě chovejme se k ní s láskou, protože ona nám to pak několikanásobně víc vrátí.

František: Jde dělat i velmi jednoduché věci. Doma pijeme vodu z kohoutku s domácím sirupem. Balenou vodu (PET) nekupujeme. Důkladně třídíme odpad (papír, sklo, plech, plast, bio, kov). Na chalupě kompostujeme v Komposteru. Pokud to jde, chodím pěšky do práce a snažím se i hýbat. Co je důležité, tak kupovat jen věci, které potřebuji a spotřebuji či sním. Miluji renovace, takže recykluji křesla, staré obrazy, budíky apod. Není třeba kupovat nové věci, když můžu s trochou umu, zrenovovat věc kvalitní a starou.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist