Marta Nováková "> Jaro pro Zemi 2007: Vernisáž výstavy Bílé/Biele Karpaty - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/jaro-pro-zemi-2007-vernisaz-vystavy-bilebiele-karpaty
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Jaro pro Zemi 2007: Vernisáž výstavy Bílé/Biele Karpaty

21. března 2007 | MŽP ČR
Autor: Marta Nováková, tel: 267 122 294
Modrý sál Slovenského institutu v Praze včera odpoledne téměř nestačil zájemcům o zahajovací akci kampaně Jaro pro Zemi 2007 - vernisáž česko-slovenské fotografické výstavy Bílé/Biele Karpaty. V sále s kapacitou osmdesáti židlí musela řada lidí vzít zavděk místem k stání. Svá díla na výstavě, která ve Slovenském institutu (Jilská 16, Praha 1) potrvá až do 11. dubna, prezentuje pětice českých a slovenských fotografů.

Vernisáž obohatila také projekce českého filmu z prostředí Bílých Karpat režiséra Steva Lichtaga Prapodivný svět a slovenský film ze slovenské části Karpatského pohoří režiséra Zdeno Vlacha V pralesoch Karpát, který tu zažil svoji českou premiéru. Se zájmem a mnoha úsměvy na tvářích přítomných se setkala i krátká debata o Bílých Karpatech a jejich bohatství, v níž se s kurátorem výstavy, ředitelem odboru vnějších vztahů MŽP Jakubem Kašparem setkali režiséři Steve Lichtag a Josef Císařovský, fotograf Alexandr Pospěch a náměstek ministra životního prostředí František Pojer.

Výstava se po skončení svého pražského angažmá přesune do Banské Bystrice, kde se stane součástí doprovodného programu mezinárodního filmového festivalu Envirofilm 2007, který se tu bude konat v květnu.

Autoři fotografií výstavy Bílé Karpaty/Biele Karpaty
Lubomír Pospěch – vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, kde také začal fotografovat. Dříve se zabýval hlavně zoologickou a botanickou tématikou, přes kterou se dostal až k čisté kráse přírody a krajiny. Nejosobitější materiály pořídil v moravských horách, zejména v Bílých Karpatech, které mu, jak sám říká přinášejí mimořádný zdroj energie a námětů pro tvůrčí činnost. Má za sebou desítku autorských výstav, bohatou publikační činnost a z kolektivních výstav a fotosoutěží v ČR získal i mnohá ocenění.
Alexandr Pospěch – pochází z Uherského Brodu a vyrůstal v prostředí Bílých Karpat. V současné době studuje Biologickou fakultu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Je členem a fotografem skupiny Sungai Wain, která organizuje projekt ochrany pralesů a porostů v Borneu. Získal mnohá ocenění na fotografických soutěžích a výstavách např.: Bayer Foto, TSTTT, Fotouniverziáda, Noc s vědci. Publikuje na webových stránkách Biolip, či biologické fakulty a v periodikách Živa, Deník a Bílé/Biele Karpaty.
Jozef Májský – je profesí zoolog a ve státní ochraně přírody pracuje již čtvrt století. Na Správě CHKO Biele Karpaty se věnuje hlavně výzkumu obratlovců. Jeho fotografie slovenské přírody i exotických krajů se staly nezbytnou součástí vědecko-populárních článků, které publikuje nejen na Slovensku, ale i v Čechách.
Marián Filípek – je zaměstnancem Správy CHKO Biele Karpaty, kde pracuje jako profesionální strážce ochrany přírody. V současné době studuje biologickou fakultu a jeho velkou láskou je ornitologie. Fotografuje především přírodní motivy, část své práce však věnuje i mizejícímu světu bělokarpatských kopanic.
Miroslav Dužík – ačkoli je již na zaslouženém odpočinku, stále se věnuje lidové architektuře, zejména venkovským stavbám, které mu doslova učarovaly. Jako pracovník CHKO Biele Karpaty měl příležitost odborně zdokumentovat i ty, které dnes již bohužel neexistují a dalším generacím je budou připomínat už jen jeho fotografie.

Režiséři a filmy:
Steve Lichtag - režisér a producent známý především svými filmy z podmořského světa, za které získal četná ocenění na festivalech po celém světě. Prapodivný svět je o životě obyvatel tůně malého karpatského potůčku. Filmový příběh odhaluje život v malých slovenských a českých vodách a tragédii malé rybky – vranky pruhoploutvé, která se stává vedlejší obětí brutálního, byť legálního rybolovu. Film, který vznikl za podpory MŽP měl premiéru v loňském roce na festivalu Ekofilm, kde získal Cenu za scénář, si odnesl také další ceny z českých i zahraničních festivalů. Nejvyšší ocenění získal mj. na mezinárodním filmovém festivalu Golden Dolphin v Moskvě.
Zdeno Vlach – bratislavský rodák, fotograf, kameraman a producent dokumentárních filmů. Mnohé z nich byly oceněny na filmových festivalech. Naši diváci znají například dokument V říši kamzíka tatranského, který získal na festivalu Ekofilm Cenu za kameru. Nejnovější autorům dokument má název V pralesoch Karpát byl dokončen nedávno. V rámci zahájení Jara pro Zemi ve Slovenském institutu v Praze bude mít českou premiéru.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist