Mgr. Věra Soukupová "> Je libo bavlnku či umělou hmotu? - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/je-libo-bavlnku-ci-umelou-hmotu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Rosa o.p.s.: Je libo bavlnku či umělou hmotu?

24. ledna 2007 | Rosa o.p.s.
Autor: Mgr. Věra Soukupová, tel: 387 432 030
Vrcholí přípravy na mezinárodní osvětovou kampaň – Šetrné pleny k dítěti i k životnímu prostředí. Letos poprvé v České republice. Přípravy na mezinárodní kampaň Real Nappy Weak vrcholí v Anglii, Rakousku, na Novém Zélandu, ale též v Číně, Turecku či Jihoafrické republice a také poprvé v České republice!

„Je to dřina, hodně práce, ale nakonec jsme rádi, že jsem Českou republiku přihlásili mezi více jak 30 zemí světa, které se ke kampani připojují. A některé z nich již 15let.“ říká Věra Soukupová z ekoporadny Rosa – koordinátorka celé akce.

Zdánlivě nezajímavé téma, často opomíjené. Jedno z mnoha, které má široké souvislosti zdravotní, sociální, ekologické, ba i politické: dětské pleny. Že by nebyl zájem se nebojí. Množství rodičů, jež se rozhodují pro návrat k opravdovým plenám se stále zvyšuje. Každý týden přichází do poradny několik maminek, aby se mohly na plenky podívat, zeptat se na zkušenosti, poradit se, zjisti jejich výhody i nevýhody. Podporu nacházejí nejen u ekologicky orientovaných organizací a rodičů, ale i u zdravotníků, dul i představitelů obcí.

Týden opravdových plen (TOP) se bude v naší republice konat úplně poprvé. Vypukne ve stejném termínu, jako po celém světě a bude trvat od 11-18.března. Prozatím je zřejmé, že akce se budou konat po celé republice na více jak 20 místech. Přípravy vrcholí, ale stále je možné se připojit! (více viz v příloze o TOPu).

„Našimi osvětovými akcemi, právě tak i TOPem, se snažíme vyvrátit mýty a podložit informace fakty. Stále se traduje velká časová náročnost, nutnost pleny vyvářet, žehlit. Dnes se však moderní pleny vzhledově připomínající kalhoty, ani nežehlí, ani nevyváří. A finančně vycházejí nesrovnatelně lépe než klasické jednotrázovky“ dodává Soukupová. Za hlavní však považuji zdravotní hledisko. „Je toho spousty v čem hrají opravdové pleny prim: prevence správného vývoje kyčlí, snížení rizika opruzenin a různých vyrážek, přehřívání pohlavních orgánů, gynekologické problémy srůstů u dívek atd. Z přírodních materiálů též nemůže dojít k přestupu chemických látek (reziduí) do kůže dítěte“vypočítává dále.

A jakou souvislost mají šetrné pratelné pleny s obecní politikou? Je to poměrně jednoduché – obce mají povinnost snižovat množství komunálního směsného odpadu a zároveň mají zájem o každého nového človíčka ve své obci. Radost z nového života povětšinou s sebou však přináší i 2tuny odpadu – jednorázových plen za přebalovací období. A to je dvojnásobek toho, co vyprodukuje dospělý člověk.
Takže i obcím se vyplatí podpořit rodiče k šetrnějšímu a udržitelnějšímu způsobu života. „Že to funguje v Anglii, Rakousku a ve Francii se asi a v Rakousku se asi nikdo divit nebude. Dobrá zpráva je, že dotované balíčky těchto plen mohou dostat matky už i u nás. Např. v obci Ledenice či v Nových Hradech se do pilotního projektu již zapojili. Nyní čekáme, zda se k těmto zeleným obcím přidá i město Písek“.

Není to návrat na stromy – v Anglii po 15 letech zaznamenávají každoročně zvyšující se podíl rodičů, kteří si, pro své dítě, vybírají právě moderní pratelné pleny. Je to možnost, cesta, a osobní přispění k udržitelnému životu na naší planetě. Je to ukázka toho, že nám není lhostejné, v čem budou jednou naše ratolesti vyrůstat. Pro dítě, pro přírodu i pro naše peněženky.
Z pohledu ekologického představují jednorázovky opravdové zlo – množství odpadu, které nelze jinak než spálit (a potom tento vzduch dýchat) či sládkovat a čekat, zda unikne na skládance nějaký ten methan a zda bude 200let stačit jednorázovkám k rozkladu.... Vysoká je i spotřeba surovin – neobnovitelných zdrojů – určená k jejich výrobě, množství dodané energie k jejich výrobě i vody a její znečištění např. při bělení buničiny ...atd. – zvyšuje ekologickou stopu každého z nás, ale i naší civilizace celkově.

„Buďme vděční za své děti a hýčkejme si je v bavlnce,“ radí na závěr Věra Soukupová.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist