https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/jednani-o-mezinarodni-umluve-k-omezeni-rtuti
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika: Jednání o mezinárodní úmluvě k omezení rtuti

1. listopadu 2011 | Arnika
Otázkou "Jaká je skutečná cena zlata? začalo v keňském Nairobi jednání o mezinárodní úmluvě k omezení rtuti. Zástupci nevládních organizací zde delegátům z více než 120 zemí rozdali pohlednice se "zlatými" mincemi z čokolády. Podle Mezinárodní organizace práce (ILO)
tvoří 30-50% pracovních sil při malotěžbě zlata v Africe děti mladší 18 let. ILO nedávno vydala zprávu, v níž identifikovala cca 115 milionů
dětí pracujících v nebezpečných podmínkách, mj. právě při těžbě zlata. Více než polovina pracujících dětí byla klinicky diagnostikována s
těžkou otravou rtutí.

Třetího vyjednávání nové mezinárodní úmluvy o omezení používání rtuti, které potrvá v Nairobi do 4. listopadu, se účastní zástupci vlád zemí z celého světa, mezinárodní instituce a nevládní organizace. Arnika bude mít na tomto jednání své zástupce z pozice koordinačního centra Pracovní skupiny sítě IPEN pro těžké kovy: Jindřicha Petrlíka a Jana Šamánka.

"V přípravách úmluvy došlo k významnému pokroku a na rozdíl od prvních dvou schůzek, které byly spíše obecné a vymezovaly rozsah úmluvy, se již jedná o jejím konkrétním znění. Tento týden se tedy pravděpodobně rozhodne například o tom, zda a jak bude nová úmluva regulovat úniky rtuti nejen do ovzduší, ale také do vody anebo odpady, které ji obsahují. Jak ukázaly analýzy ryb z českých řek a jak ukazují hlášení ze systému rychlého varování Evropské unie, rtuť představuje velký problém právě v rybách. Proto by nová úmluva měla regulovat i úniky tohoto těžkého kovu do vod. V celosvětovém kontextu představují právě malé doly na zlato v rozvojových zemích hlavní zdroj úniků rtuti do povrchových vod a posléze i do světových moří. Z nich se může rtuť v rybách dostat i na náš stůl," komentoval právě zahájené jednání RNDr. Jindřich Petrlík, který v Arnice vede program Toxické látky a odpady.

Více informací:
Tisková zpráva IPEN - Indigenous Environmental Network a California
Indian Environmental Alliance – International Indian Treaty Council
http://www.prnewswire.com/news-releases/un-delegates-tackle-the-true-cost-of-gold-132899303.html


Stránky Arniky o mezinárodní úmluvě o rtuti:
http://arnika.org/mezinarodni-umluvy-o-rtuti

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist