Jana Poláková "> Jednička LES v eurovolbách Milena Vicenová podporuje farmáře - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/jednicka-les-v-eurovolbach-milena-vicenova-podporuje-farmare
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberálně ekologická strana: Jednička LES v eurovolbách Milena Vicenová podporuje farmáře

29. dubna 2014 | Liberálně ekologická strana
Autor: Jana Poláková, tel: 725 985 006
Milena Vicenová se v rámci své předvolební kampaně k volbám do Evropského parlamentu účastní řady akcí v regionech. Dlouhodobě podporuje ekologické zemědělství, rodinné farmy a místní akční skupiny, se kterými vždy ráda diskutuje o budoucnosti České republiky v rámci Evropské unie.

Milena Vicenová, dlouhodobá podporovatelka evropského modelu založeného na rodinných farmách a příznivkyně ASZ ČR, se účastní řady akcí v regionech. Její další zastávkou byly Farmářské slavnosti, tradiční akce pořádaná v sobotu 26. dubna Asociací soukromého zemědělství České republiky.

Tentokrát byla akce věnována Roku rodinných farem, vyhlášených OSN. Na farmě Galloway rodiny Vacíkových v Roupově bylo možné se na vlastní oči přesvědčit, proč zůstávají rodinné farmy v celém světě pilířem zemědělství. Na zajímavém odborném semináři upozornil Ing. Marek Batysta z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy na nebezpečný proces eroze a význam sledování nesprávné praxe u některých zemědělců, která při přívalových deštích vede k splachování nejcennější části ornice na silnice, do rybníků a řek. Předseda Asociace soukromého zemědělství Ing. Josef Stehlík se mimo jiné zamyslel nad přínosem pozemkových úprav pro vytváření venkovského prostředí.

Milena Vicenová shrnula historii rodinných farem v Československu a v České republice a připomenula, že rodinné farmy jsou už od roku 1959 základem Společné zemědělské politiky EU. Ve svém vystoupení mimo v rozhovoru mimo jiné řekla: „Na světě je více než 500 milionů rodinných farem, které hospodaří na 56 % zemědělské půdy a tvoří nejméně 56 % zemědělské produkce. V Asii či Střední Americe dokonce více než 80 %, v rámci Evropské unie 68 % a jsou základem Společné zemědělské politiky EU. Výrazně odlišná situace je v České republice, kde bylo během akce Kulak v listopadu 1951 vystěhováno ze svých statků 4 000 rodin a celkově v průběhu let 1949 – 1957 vlivem násilné kolektivizace zlikvidováno 33 908 soukromých hospodářství. V současné době fyzické osoby hospodaří na 45 % z celkové výměry zemědělské půdy, přičemž většina je vlastní, na rozdíl od subjektů právnických osob, které si půdu z 87,4 % pronajímají. Život ve venkovských oblastech, pracovní příležitosti pro mladé lidi, potravinová bezpečnost a vysoce kvalitní potraviny, schopnost reagovat rychle na změny vnějšího prostředí, posílení statutu a pozice zemědělců, uchování kulturních hodnot, zachování rozmanitosti druhů a konkurenceschopnost na světových trzích – to jsou zásadní přínosy rodinných farem. Jasnou informovanost o významu rodinných farem směrem k veřejnosti a jejich maximální podporu už více než 15 let v České republice zajišťuje Asociace soukromého zemědělství ČR.“

Farmu rodiny Vacíkových si prohlédly stovky rodin s dětmi, nadšených pohledem na krávy s telaty, králíky, jízdou na traktoru a ukázkou rodea. Dospělí návštěvníci ocenili vysokou úroveň farmy, kolektory na střechách stodoly, prodej domácích výrobků ze dvora a vynikající domácí restauraci. Není divu, že rodina Vacíkových získala v roce 2013 ocenění jako nejlepší v soutěži Farma roku.

V neděli se Milena Vicenová z Farmářských slavností na Plzeňsku přesunula na sever Moravy podpořit Ekologické dny Olomouc a vyslechnout si úvahu profesora Václava Bělohradského o tom, proč jsou náměstí plná protestujících, ale společnosti jsou stále více neschopné změn. Další zastávkou nabitého programu byla beseda Místní akční skupiny „Kyjovské Slovácko v pohybu“ v Kyjově. V besedě přišel na řadu i evropský program LEADER, byly zmíněny největší úspěchy této skupiny – v oblasti Kyjovské Slovácko se za uplynulých deset let uskutečnilo na 250 projektů v hodnotě 100 miliónů korun. Právě dnes, 29. dubna 2014, slaví MAS „Kyjovské Slovácko v pohybu“ deset let své existence. Jak zdůrazňuje Anna Čarková, respektovaná manažerka skupiny a kandidátka za stranu LES do voleb do Evropského parlamentu, evropský program LEADER rozhodně není penězovod, ale způsob, jak propojit nápady a energii obyvatel Kyjovského Slovácka s finančními zdroji. Výsledkem jsou nápadité projekty připomínající minulost regionu, učící děti ze školky třídit bioodpad, pomáhající drobnému podnikání, mapující církevní památky, pomníky z druhé světové války, projekty zaměřené na boj proti extremismu a nacionalismu.

V diskusi se probírala témata jako přínosy a rizika zavedení eura, o programu LEADER, váznoucí spolupráci europoslanců s členy národních parlamentů, předsednictví České republiky, o Entropě, o nebezpečí růstu extremismu v Evropě i v Rusku, o dění na Ukrajině a o tom, jak může vypadat Evropské unie za deset let.


O Mileně Vicenové
MVDr. Milena Vicenová, bývalá velvyslankyně ČR při EU, ministryně zemědělství, členka vládního
týmu pro vyjednání evropských fondů na období 2007-2013 a hrdá přerovská rodačka, kandiduje ve
volbách do Evropského parlamentu jako jednička kandidátky Liberálně ekologické strany (LES).
Hlavní témata, kterými se v předvolební kampani zaobírá, jsou bezpečný stát, v bezpečné a
demokratické Evropě, důstojné podmínky občanům a zdravý, ne dravý životní styl.
www.milenavicenova.eu
mail: milena@vicenova.eu
twitter: @MVicenova

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist