Karolína Šůlová "> Jesenická bilance: 350 sokolích mláďat za 22 let - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/jesenicka-bilance-350-sokolich-mladat-za-22-let
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK ČR: Jesenická bilance: 350 sokolích mláďat za 22 let

5. října 2022 | AOPK ČR
Autor: Karolína Šůlová, tel: 724 102 406
Sokoli letos zahnízdili v Jeseníkách již po dvaadvacáté. První hnízdění v novodobé historii se datuje do roku 2001, od té doby opustilo hnízda v Jeseníkách na 350 mláďat. Letos tu sokoli vyvedli 28 mláďat, což je méně než v rekordní loňské sezóně, kdy jich bylo 41.

„Navzdory nižšímu počtu mláďat hodnotíme i letošní rok jako úspěšný. Počet vyvedených ptáků sice meziročně kolísá, ale z pohledu stability populace je důležitější výrazně neklesající počet hnízdících párů. Těch je již pátým rokem v Jeseníkách kolem dvaceti,“ vypočítává Petr Šaj z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

„Při monitoringu a ostraze sokolích hnízd nám pomáhají nejen dobrovolní spolupracovníci, ale i fotopasti s okamžitým přenosem. Díky nim máme obrovské množství jedinečných informací ze života sokolích rodin. Pro představu – na jedno hnízdění je to zhruba 100 tisíc snímků. Díky nim jsme zaznamenali na jedné čtvrtině hnízd predaci kunou. Ta je nejobvyklejším přirozeným predátorem sokolích hnízd v Jeseníkách,“ vysvětluje ornitolog Tomáš Pospíšil, spolupracovník AOPK ČR.

„Získané údaje se snažíme využít k ochraně těchto stále ohrožených ptáků. Vedle přirozených faktorů snižujících pravděpodobnost zdárného vyvedení mláďat, jako jsou predace, povětrnostní vlivy či vnitrodruhová konkurence, je velmi důležitým až limitním faktorem zabezpečení klidného průběhu hnízdění ze strany člověka, hospodáře i tolerantního návštěvníka hor,“ zdůraznil Petr Šaj.

Jeseníky s okolím jsou dnes jednou z nejvýznamnějších sokolích oblastí v naší republice. Sokoli tu většinou nehnízdí na výrazně turisticky či lezecky frekventovaných místech. Na rozdíl od chráněné krajinné oblasti Broumovsko či národního parku České Švýcarsko tak státní ochrana přírody nemusí přistupovat k zásadnímu omezování vstupu návštěvníků. Místa, kde je větší riziko rušení sokolů návštěvníky hor, jsou označena tabulemi s vysvětlením a hlídána členy dobrovolné stráže přírody. V Jeseníkách a nejbližším okolí (Rychlebské hory) již opakovaně obsazují sokoli přibližně dvacet skalních lokalit, kde hnízdí přímo na římsách či ve starých krkavčích hnízdech.

Ve druhé polovině minulého století počty sokolů drasticky poklesly, především kvůli nadměrnému používání pesticidů a dalších chemikálií v zemědělství. Postupně se do naší krajiny díky důsledné ochraně vracejí.

Kontakt:
Petr Šaj, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, RP Olomoucko, vedoucí Správy CHKO Jeseníky, tel: 724 800 937, petr.saj@nature.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist