Ing. Pavel Schneider "> Jizersko-ještědský horský spolek vybudoval tůně pro obojživelníky - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/jizersko-jestedsky-horsky-spolek-vybudoval-tune-pro-obojzivelniky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Jizersko-ještědský horský spolek: Jizersko-ještědský horský spolek vybudoval tůně pro obojživelníky

31. října 2009 | Jizersko-ještědský horský spolek
Autor: Ing. Pavel Schneider, tel: 485109717
Jizersko-ještědský horský spolek (JJHS) vybudoval v průběhu října na pozemku v katastrálním území Záskalí dvě tůně pro obojživelníky a další vodní živočichy. Pozemek ve vlastnictví města Hodkovice nad Mohelkou tvořený svahem s prameništěm byl velmi zarostlý náletovými dřevinami (vrba, javor, jasan) a stávající vodní nádrž na pozemku byla zanesená sedimenty, zarostlá a neplnila již tak svůj původní účel. Pro mokřadní živočichy byla tato plocha neatraktivní a druhová diverzita zde byla velice nízká.

Na místě této bývalé nádrže byla vyhloubena tůň přibližně kruhového půdorysu o průměru cca 10 m. Druhá tůň, přibližně elipsového tvaru, byla vybudována několik metrů vedle této původní nádrže. Na pozemku byly vyřezány náletové dřeviny a pokáceno několik stromů.
V nejbližším okolí lokality se vyskytuje skokan hnědý, ropucha obecná a čolek horský. Kromě skokana hnědého patří oba zbývající druhy ke zvláště chráněným. Vytvořením tůní budou těmto živočichům nabídnuta vhodná místa k rozmnožování. Tyto vodní plochy poslouží zároveň jako biotop mnohým bezobratlým živočichům, vázaným na vodní či mokřadní prostředí. Jde zejména o vážky, potápníkovité a vodomilovité brouky, hygrofilní druhy střevlíkovitých a drabčíkovitých brouků, vodních ploštic a další skupiny. Přítomnost nové vodní hladiny přiláká ke hnízdění i ptačí druhy a dále bude sloužit i jako napajedlo pro zvěř.

Akce byla financována ze zdrojů Ministerstva životního prostředí z Programu péče o krajinu – podprogramu pro zlepšení dochovaného přírodního a krajinného prostředí administrovaného Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR.

Tůň je prostá zemní nádrž vytvořená hloubením do země a je naplňována samovolně podzemní či povrchovou vodou podle konkrétních hydrologických a hydrogeologických podmínek. Oproti klasickým vodním nádržím jsou tůně podstatně jednoduší a levnější.

JJHS vybudoval obdobné tůně už v loňském roce v Černousích na Frýdlantsku a v příštích letech plánuje s vytvářením tůní na vhodných místech pokračovat.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist