Jan Mikulička "> Kam za zapadlými vlastenci? Do památníku v Krkonoších - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kam-za-zapadlymi-vlastenci-do-pamatniku-v-krkonosich
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Kam za zapadlými vlastenci? Do památníku v Krkonoších

18. září 2019 | Liberecký kraj
Autor: Jan Mikulička, tel: 485 226 324
Býval to český ostrůvek uprostřed německého obyvatelstva; dnes jsou Paseky nad Jizerou, horská obec na pomezí Jizerských Hor a západních Krkonoš, vyhlášeným letoviskem a zimním střediskem. Za návštěvu zde stojí bezesporu Památník zapadlých vlastenců v budově bývalé místní fary v sousedství kostela sv. Václava z konce 18. století s působivým výhledem na západní Krkonoše.

„Památník se v nedávné době dočkal kompletní rekonstrukce, a to nejen budovy samotné, ale i expozic. Určitě stojí za to do Pasek se vydat,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje. Budova, respektive její rekonstrukce, se uchází o cenu v letošní celokrajské architektonické Soutěži Karla Hubáčka; hlasovat pro ni lze na webu https://stavbaroku.lk.

Muzeum vzniklo v roce 1958 díky nadšencům a ochotným dárcům rodinných památek původně jako literární památník věnovaný památce písmáka, houslaře a učitelského pomocníka Věnceslava Metelky, jehož osobností se inspiroval Karel Václav Rais ve svém románu Zapadlí vlastenci.

Roku 1979 došlo k rozšíření expozice o výstavu krkonošské houslařské školy, jejímž zakladatelem byl právě Věnceslav Metelka. Bohatá sbírka hudebních nástrojů vede od zakladatele školy až po žijící houslaře slavných rodů Pilařů a Špidlenů. Novou praktickou součástí je expozice Jak se rodí housle, která prezentuje za pomoci trojrozměrných předmětů, textů a fotografií postup stavby nástroje od hrubého klínu po hotové dílo.

Sbírky muzea současně připomínají historii, řemesla a průmysl obce od 19. do poloviny 20. století. Nechybějí odkazy na divadelní a hudební tradici obce. V muzeu je možno vidět dva tkalcovské stavy v činnosti nebo můžeme nahlédnout do tajů soustružnického řemesla. Dokladem lidového umění je pohyblivý betlém bratří Škrabálků z počátku 20. století. Od roku 1980 muzeum zřizuje Správa Krkonošského národního parku.

Kam ještě vyrazit na výlet nebo za zajímavou událostí? Tipy, přehledy akcí, možnosti ubytování a další zajímavosti se nalézají na webu www.liberecky-kraj.cz, na YouTube prostřednictvím kanálu Region Liberec nebo na facebookové stránce Liberecký kraj — cestou necestou. Zážitky pak lze sdílet na Instagramu pod hashtagem #regionliberec.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist