Věra Sychrová "> Káni zabil zakázaný karbofuran. Psí jednotka ČSO vyjela k případu mrtvých dravců i do Rakouska - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kani-zabil-zakazany-karbofuran.psi-jednotka-cso-vyjela-k-pripadu-mrtvych-dravcu-i-do-rakouska
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost ornitologická: Káni zabil zakázaný karbofuran. Psí jednotka ČSO vyjela k případu mrtvých dravců i do Rakouska

Ve třech případech, ke kterým psovodka Klára Hlubocká a speciálně vycvičení psi vyjížděli v uplynulých týdnech, prokazatelně zabíjel nervový jed karbofuran. Traviči jej stále používají, a to i přesto, že jeho držení zákon už víc než 10 let zakazuje v celé Evropské unii.

Hejno devíti vran šedých usmrtil travič na začátku ledna na Vysočině u obce Sněžné v CHKO Ždárské vrchy. Mrtvé ptáky našli místní obyvatelé, kteří informovali policii. Následná laboratorní analýza ukázala, že vrány otrávil karbofuran. Správa chráněné oblasti proto požádala Hlubockou, aby se psy lokalitu prohledala. „Poblíž místa, kde se našly vrány, jsme dohledali zbytek zřejmě ryby a o 200 metrů dál v potoce mrtvou vydru. I u nich analýza prokázala karbofuran,“ komentuje nález Hlubocká.
Pátrání po otrávených návnadách ve sněhu. Foto: ČSO

Pátrání bylo komplikované kvůli velkému množství sněhu. „Pracovali jsme v hlubokých závějích. Já jsem se bořila nad kolena, psi až po břicho. I přesto, že v těchto podmínkách nejsou příliš zvyklí pracovat, jsme byli při hledání úspěšní, a toho si velmi vážím,“ oceňuje Hlubocká nasazení svých dvou svěřenců. Psi Sam a Victory jsou speciálně cvičení, aby nález psovodce pouze oznámili a nijak se ho nedotýkali a nehrozilo jim otrávení. Nervový jed karbofuran, který traviči nejčastěji používají, je extrémně silný a nebezpečný i pro člověka, a to i v malém množství. Oběť po jeho požití umírá v křečích za plného vědomí udušením. Jeho používání i skladování je v celé Evropské unii zakázáno od roku 2008.

Obětmi travičů se stávají často vzácní a kriticky ohrožení dravci. Kvůli umisťování nástrah ve volné přírodě ale patří k potenciálním obětem i mnoho dalších zvířat včetně psů, kteří jsou na vycházce s majitelem. Právě nástrahy položené v lese u obce Zruč-Senec nedaleko Plzně usmrtily na přelomu roku psa a lišku, přičemž liška byla prokazatelně otrávena karbofuranem. „V polovině ledna mě policie požádala o kontrolu lokality. Žádnou další otrávenou návnadu ani oběť jsme již na místě nenašli,“ říká Hlubocká.
Karbofuran zabil káni ve východních Čechách

Psí jednotka ČSO navštěvuje preventivně důležitá místa výskytu dravců, případně místa dřívějšího trávení. Kromě toho vyjíždí k případům na žádost policie či České inspekce životního prostředí, nejčastěji ale na ohlášení občanů. „Mrtvou káni a vedle ležící zbytek slepice mi oznámil nálezce na lokalitě ve východních Čechách. Po prohledání místa jsme našli poblíž v křoví ještě mrtvého jestřába,“ komentuje Hlubocká, která případ předala policii. Analýza prokázala, že káně a slepice byly otráveny karbofuranem. U jestřába, který byl na analýzu příliš starý, rentgenové vyšetření vyloučilo usmrcení zástřelem či nárazem například od jedoucího vozidla.
Mezi nejčastější oběti travičů patří dravci, na fotografii je káně lesní nalezená ve východních Čechách. Foto: Klára Hlubocká, ČSO

Na vyšetřování těchto případů nyní pracuje policie. Loni se počet zabitých dravců vyšplhal na číslo 54. Káně z lokality ve východních Čechách je prvním známým otráveným dravcem roku 2019.

V uplynulých dnech vyjížděla Hlubocká se psy výjimečně také do zahraničí, konkrétně k případům otráveného luňáka červeného a káně v Rakousku. Na ČSO se s žádostí o spolupráci obrátila rakouská ornitologická společnost BirdLife Österreich. Psi Sam a Victory při hledání nezklamali. „Na místě jsme našli dvě mrtvé kuny a zbytek návnady s mrtvým hmyzem, který je známkou otravy,“ popisuje Hlubocká. Je to poprvé, kdy rakouská policie v případu otrav dravců souhlasila s asistencí psí jednotky.
Ptačí kriminalita

Ptačí kriminalitu má Česká společnost ornitologická v hledáčku již od roku 2000 a bojuje proti ní v rámci programu Volná křídla a webu karbofuran.cz. Za tu dobu už ornitologové zaregistrovali vedle nejrůznějších způsobů likvidace ptáků i stovky otrav. Náhodně zjištěné případy jsou ale pouze kapkou v moři otřesných činů, které jsou někteří lidé schopni páchat na ptácích. Proto se Česká společnost ornitologická rozhodla zintenzivnit pátrání po otrávených nástrahách a jejich obětech, zřízením specializované terénní jednotky – psovodky Kláry Hlubocké a Chesapeake bay retrívrů Sama a Victoryho. Inspirovala se přitom maďarskými kolegy, kterým se při hledání otrávených návnad speciálně vycvičení psi osvědčili.

Samotné držení jedu karbofuranu nebo jeho použití k zabíjení dravců je trestný čin, za který hrozí až 8 let vězení a v případě obecného ohrožení (extrémně silný jed karbofuran je smrtelně nebezpečný i lidem) si travič může ve vězení pobýt ještě déle. Použití zakázaného, ale přesto hojně používaného jedu představuje navíc velmi krutý způsob, jak se zbavit nepohodlných živočichů. „U ptáků se otrava karbofuranem projeví rychle – po několika minutách dostane pták velké křeče a za plného vědomí umírá na udušení. Proto je také možné usuzovat na otravu již při prvotním ohledání zvířete, na kterém je vidět, že před smrtí trpělo,“ vysvětluje Zdeněk Vermouzek.

Ornitologové věří, že zapojení do mezinárodního projektu PannonEagle Life, kdy mohou sdílet zkušenosti a učit se nové postupy od zahraničních kolegů, přispěje k brzkému dopadení a exemplárnímu potrestání pachatelů ptačí kriminality.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist