Václav Gavlovský "> Karviná už vyčerpala roční příděl dní pro zamoření prachem - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/karvina-uz-vycerpala-rocni-pridel-dni-pro-zamoreni-prachem
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

FRYGATO - EKO: Karviná už vyčerpala roční příděl dní pro zamoření prachem

11. března 2011 | FRYGATO - EKO
Autor: Václav Gavlovský, tel: 605 720 726
Obří spalovna odpadů může přinést další zamoření ovzduší

Karviná už počátkem března vyčerpala počet 35 dní, po které smí být legálně překročen limit pro znečištění ovzduší prachem. I letos tak potvrzuje pověst města, jehož občané jsou nuceni dýchat jedno z nejšpinavějších ovzduší v České republice. Kromě znečištění ovzduší prachem ohrožuje zdraví obyvatel Karviné také rakovinotvorný benzo-a-pyren. Situaci v Karviné by mohlo zhoršit svážení desetitisíců tun odpadků do plánované spalovny.

„Denní limit pro znečištění prachem je povoleno překročit po 35 dnů během roku. Podle údajů ČHMÚ ale monitorovací stanice v Karviné překročila limit 36-krát už 4. března. Hrozí tak, že se bude opakovat situace z minulých let, kdy byl limit v Karviné překračován v průměru každý třetí den,“ uvedl MUDr. Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví (1, 2) a dodal: „Obyvatelé Karviné dýchají ovzduší zamořené škodlivinami natolik, že překračuje nejen doporučení Světové zdravotni cké organizace, ale i platné limity stanovené evropskou směrnicí. Politici proto požádali Evropskou komisi o výjimku pro překračování hodnoty pro znečištění prachem. Platnost výjimky vyprší v červnu 2011 a město i kraj mají za povinnost podniknout kroky ke zlepšení kvality ovzduší“.

„Ovzduší v Karviné patří mezi nejhorší v České republice a nejspíš i mezi nejhorší v Evropě. Je proto krajně nezodpovědné zhoršovat současnou katastrofální situací budováním dalších zdrojů znečistění. Plánovaná obří spalovna odpadů by znamenala nejen exhalace z komína spalovny, ale taky spoustu výfukových plynů z tisíců náklaďáků svážejících odpadky a vyvážejících tisíce tun popela a toxického popílku, které budou ve spalovně vznikat. Další znečištění ovzduší bude způsobovat manipulace s ukládáním toxických popelovin na sousedící skládce Depos, a. s. Podle dokumentace EIA ke spalovně byla produkce těžkých kovů vznikajících spalováním komunálního odpadu stanovena odborným odhadem a v souhrnu může chyba výpočtu dosáhnout až několika desítek procent! Přesto vydalo MŽP v procesu EIA souhlasné stanovisko!,“ konstatoval Václav Gavlovský z karvinského občanského sdružení FRYGATO - EKO (4) a dodal: „ Nechceme být obětními beránky, kteří budou na nezodpovědnost a bezohlednost protagonistů spalovny doplácet svým zdravím i v příštích generacích! Donekonečna je nám opakováno, že spalovna odpadů stojí i uprostřed Vídně. Ale Karviná rozhodně není Vídeň. Znečištění ovzduší má Karviná mnohonásobně vyšší a míra recyklace a kompostování odpadů je v kraji naopak několikrát nižší než ve Vídní. Dokud tedy nebude ovzduší v Karviné alespoň splňovat zákonné limity, nesmí zde být povolen žádný nový zdroj znečištění!“

Jako polétavý prach se obvykle označují částice s průměrem menším než 10 μm (PM 10). Krátkodobé vdechování prachu zvyšuje počet zánětlivých onemocnění plic, působí negativně na srdečně-cévní systém, vede ke zvýšení počtu hospitalizací a k vyšší úmrtnosti. Dlouhodobé působení prachu zhoršuje plicní funkce u dětí i dospělých, zvyšuje počet chronických obstrukčních onemocnění plic a snižuje délky dožití hlavně v důsledku úmrtí na srdečně-cévní a plicní onemocnění.

V Karviné je dlouhodobě překračován i limit pro znečištění benzo-a-pyrenem. „Jde o rakovinotvorný polyaromatický uhlovodík, který se do ovzduší uvolňuje při nedokonalém spalování. Roční limitní hodnota činí 1 ng /m 3 , ale v Karviné byly naměřeny hodnoty 6 až 7-krát vyšší . Horší situace panuje v pouze v některých částech Ostravy,“ konstatoval Šuta.

Poznámky:

(1) Doba 35 dní s překročeným limitem vychází ze Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2008/50/ES ze dne 21. května 2008 o kvalitě vnějšího ovzduší a čistším ovzduší pro Evropu a je závazná i pro ČR.

(2) Centrum pro životní prostředí a zdraví (CpŽPZ) je občanské sdružení založené koncem roku 2009 s cílem expertní, poradenskou a informační činností přispívat k ochraně životního prostředí a veřejného zdraví. V současnosti se věnuje zejména tématu nebezpečných chemických látek a znečištění ovzduší.

(3) Rozhodnutí Komise ze dne 28.9.2009 o oznámení České republiky o prodloužení lhůty pro dosažení mezních hodnot pro NO 2 a zproštění povinnosti tyto mezní hodnoty uplatňovat pro PM 1

(4) FRYGATO - EKO je občanské sdružení občanů v Karviné – Ráji, které má 1200 registrovaných členů.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist