Jakub Kašpar "> Klášterní zahradu ve Vrchlabí čeká zásadní změna - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/klasterni-zahradu-ve-vrchlabi-ceka-zasadni-zmena
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Klášterní zahradu ve Vrchlabí čeká zásadní změna

5. dubna 2011 | Správa KRNAP
Autor: Jakub Kašpar, tel: 499 456 314, 724 175 927
Vrchlabskou klášterní zahradu čekají velké změny. V projektu „Rozvoj turistické infrastruktury KRNAP a KPN – Klášterní zahrada a geologická expozice“ dojde k revitalizaci klášterní zahrady s přilehlými plochami, kde přibudou záhony s typickými rostlinami, rozšíří se sad starých odrůd ovocných stromů, nášlapná stezka s různými povrchy pro ekologickou výchovu a vznikne altán a venkovní geologická expozice. Projekt je spolufinancován z fondů EU (OP přeshraniční spolupráce ČR – Polsko 2007-13).

„Cílem tohoto projektu je přispět k poznání Krkonoš, především bohatství jejich flóry, ale také pomoci rozvoji šetrného cestovního ruchu. Vrchlabí a střední Krkonoše budou mít pro své obyvatele i návštěvníky nové zajímavosti, které jinde nenajdou,“ říká ředitel Správy Krkonošského národního parku Jan Hřebačka.

Všechny úpravy jsou zaměřeny na zvelebení klášterní zahrady ve Vrchlabí, tedy prostoru mezi bývalým augustiniánským klášterem, zahradnictvím a budovou Správy Krkonošského národního parku. Ideový záměr autora projektu vychází z historické podoby klášterní zahrady z 18. století, kdy zahradě dominoval rozlehlý rastrový záhon velikosti půdorysu samotného kláštera (což bývalo v dobách baroka obvyklé) a štěpnice s ovocnými stromy. „Rastrový záhon ale nebude sloužit k pěstování zeleniny, ale na devíti částech bude veřejnosti představovat zvláštní typy krkonošské vegetace od štěrkového břehu řeky Labe přes horské louky po bylinkový záhonek. Jednotlivé části rastrového záhonu budou ohrazeny nízkou zídkou z kamenných kvádříků a zpřístupněny štěrkovými cestičkami,“ přiblížil Hřebačka.

Součástí projektu bude i výstavba zahradního altánku velmi netradičního mnohoúhelníkového tvaru, který bude součástí tzv. nášlapné stezky. Ti, kdo měli možnost absolvovat náš program Tma přede mnou aneb Dotkněme se Krkonoš, jistě zažívali zvláštní pocity, když bosi a poslepu našlapovali na různé povrchy jako například písek, kůra, šišky atd. Taková stezka včetně proutěného průchozího tunelu je součástí popisovaného projektu.

Na břehu přísně geometrické betonové vodní nádrže v těsné blízkosti klášterní zahrady vznikne malá petrologická expozice. Bude umístěna na půdorysně zvlněném dřevěném molu, které rozčlení nepřirozený tvar jedné strany nádrže. Na skleněných tabulích budou představeny hlavní krkonošské horniny textem a makrofotografiemi. Samostatnými exponáty budou balvany konkrétních krkonošských hornin. Na expozici již pracuje známý krkonošský geolog a speleolog a současně autor Hornické naučné stezky a expozice Muzea podzemí Krkonoš v Černém Dole Radko Tásler ze Svobody nad Úpou.

Cesta, která zahradu protíná od jedné brány (u kláštera) k druhé (u útulku pro hendikepovaná zvířata) je nyní blátivá. V příštím roce bude v jedné přímce protažena až do zámeckého parku a vydlážděna kamenem. Stezka pro pěší s travnatým povrchem se bude vinout sadem starých ovocných odrůd. Opraveny budou i ostatní komunikace včetně mostku přes vodní strouhu.

Rekonstrukce klášterní zahrady začne v nejbližších dnech. Obnovená zahrada s novým osvětlením bude znovu zpřístupněna ke konci letní sezony v příštím roce. Otevřena bude nepřetržitě.

Projekt Rozvoj turistické infrastruktury KRNAP a KPN – Klášterní zahrada a geologická expozice je projektem přeshraničním. V Karpaczi zároveň vzniká rekonstrukcí objektu z 19. století, jenž představuje typickou regionální architekturu, informační centrum KPN. V jeho útrobách bude kromě informačního centra také expozice geologie a geomorfologie, pracovní sál, kde si turisté budou moci vytvořit vlastní směs bylin, konferenční místnost v patře, kanceláře a zázemí objektu. Ve volně stojícím domku vznikne Domek laboranta přibližující dávný cech bylinkářů. V okolí bude stezka léčivých bylin a keřů. U objektu bude dále začínat nová geologická stezka ukazující přírodní bohatství přímo v terénu.

Bližší informace o projektu, včetně vizualizací, najdete na http://www.krnap.cz/rozvoj-turisticke-infrastruktury/

Další informace:
Michal Skalka, gestor projektu, Správa KRNAP, tel.: 499 456 321, 737 331 912, e-mail: mskalka@krnap.cz, www.krnap.cz

Projekt byl podpořen v Operačním programu přeshraniční spolupráce Česká republika–Polská republika 2007–13. Měl by být ukončen do května 2012. Jeho celkový rozpočet je 1 763 247 € (44 081 175 Kč).
Jakub Kašpar, tel: 499 456 314, 724 175 927
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist