Ing. Zdeňka Nezmeškalová "> Kočky "nikoho" doplácí na lidskou zlobu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kocky-nikoho-doplaci-na-lidskou-zlobu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Nadace na ochranu zvířat: Kočky "nikoho" doplácí na lidskou zlobu

16. prosince 2021 | Nadace na ochranu zvířat
Autor: Ing. Zdeňka Nezmeškalová, tel: 736 751 354
KOČKY „NIKOHO“ DOPLÁCÍ NA LIDSKOU ZLOBU
Zima, mráz, hlad, žízeň, ale také lhostejnost, opovržení, zloba a nenávist mají za následek stovky zmařených životů koček „nikoho“, které svůj život započaly většinou jako nechtěné a odložené, nebo již jako potomci těchto nechtěných a odložených. Podle serveru Lidovky.cz živoří na ulicích v České republice více než 28,5 tisíce koček.

Život těchto koček je neustálým bojem o přežití. Zatímco od jara do podzimu dokáží více méně přežívat díky lovu volně žijících zvířat, zejména ptáků (k nelibosti ochránců přírody), zimní období je pro ně tvrdou zkouškou. Vezmeme-li v potaz, že jich má spousta i nějaký zdravotní problém, případně je mezi nimi i mnoho starých koček nebo naopak malých koťat, není s podivem, že zimu bez pomoci přežijí jen ti nejsilnější.

Andělé z masa a kostí vs. škarohlídi
Zamezit nekontrolovanému množení, léčba nemocí, a hlavně péče v zimním období je posláním lidí, kterým osudy kočičích bezdomovců nejsou lhostejné. Oni monitorují zdravotní stav koček v dané lokalitě, zajišťují jejich odchyt, kastrace, adopce či návrat na danou lokalitu (spousta koček je neadoptovatelných), obsluhují tzv. krmící místa a zajišťují kočkám zimní příbytky.

Péče o kočky „nikoho“ představuje nemalé finanční a časové výdaje. Tato snaha však bývá marná, pokud se najdou lidé, kteří tyto aktivity nechápou a péči o polodivoké kočky odsuzují. Argumentují tím, že kočky se díky péči dobrovolníků pouze nekontrolovaně množí a svým výskytem obtěžují okolí. Jsou dokonce schopni krmící místa i přístřešky pro zimování ničit! „Někteří zájemci o boudičky na zimování se na nás obrací opakovaně, neboť je pravděpodobně neumístili dostatečně skrytě a někdo je buď odnese nebo zničí,“ uvádí Hana Janišová z klecanského útulku Kocour Felix Pražského spolku ochránců zvířat, kteří zajišťují prodej boudiček. Dále doplňuje: „Nejdůležitější je ale příprava těchto polodivokých kočiček na zimu – musí být zdravé s dostatečnými tukovými zásobami a hustou srstí, což zajistí pouze pravidelné kvalitní přikrmování ještě před samotným zimním obdobím“. Na závěr dodává, že pro koťata je zima opravdovou hrozbou a vybízí veřejnost, aby se jich alespoň po dobu mrazů ujala a vzala je do tepla. Z jara je pak možné kočičky za pomoci některého z kočičích spolků či nadací, často i měst a obcí, nechat vykastrovat.

Kočky „nikoho“ si svůj osud nevybraly. Neměly by proto na kruté zacházení doplácet. Řešením je osvěta mezi chovateli, zodpovědný přístup a pomoc těm, které neměly to štěstí, aby našly místo v domově i srdci některého z lidí. Více podrobností k problematice koček „nikoho“ najdete na stránkách Nadace na ochranu zvířat https://www.ochranazvirat.cz/2021/12/15/kocky-nikoho-v-zime/

Nadace na ochranu zvířat každoročně podporuje organizace zajišťující pomoc kočkám bez domova. Chcete-li finančně přispět na naši činnost, zašlete jakoukoli částku na bankovní účet ČSOB, 208077066/0300, konst. symbol 558.

DĚKUJEME, ŽE SPOLU S NÁMI POMÁHÁTE ZVÍŘATŮM.
Kontakt: Ing. Zdeňka Nezmeškalová, odborný úsek NOZ, tel. 736 751 354
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist