https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/komentar-dany-balcarove-obce-prichazeji-o-miliony-za-skladkovani-novy-zakon-jejich-problem-zatim-neresi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Komentář Dany Balcarové: Obce přicházejí o miliony za skládkování, nový zákon jejich problém zatím neřeší

4. února 2020 | Česká pirátská strana
Na Výboru životního prostředí Poslanecké sněmovny se dnes pod mou záštitou konal kulatý stůl s názvem „Přichází stát i obce o miliony za ukládání odpadu na skládky?“. Tématem odpadů a potažmo skládkováním se Piráti dlouhodobě zabývají. Podnětem k uspořádání kulatého stolu byla především dlouhodobá nečinnost Ministerstva životního prostředí, ušlý zisk obcí z provozování skládek a újma na životním prostředí. Debata se věnovala též odpadové legislativě navržené vládou, která se však zatím jeví jako nedostatečná, a navíc zásadně zpožďuje provedení nutných změn.

Dle zákona o odpadech má původce za uložení odpadu na skládku zaplatit poplatek, který vybírá provozovatel skládky. Ten je následně povinen odvést poplatek obcím a Státnímu fondu životního prostředí. Z dostupných dokumentů Národního kontrolního úřadu a České inspekce životního prostředí je však zřejmé, že někteří provozovatelé poplatky ani nevyměřují a neodvádějí příjemcům. Vznikají tak škody, které mohou dosahovat řádů stovek milionů korun. Cílem kulatého stolu bylo zjistit, jestli jde o ojedinělé porušování zákona nebo o závažnou systémovou chybu a jak ji má napravit předkládaná vládní novela odpadového zákona, kterou v současné době Sněmovna projednává.

Je absurdní, že stát před tímto problémem dlouhodobě zavírá oči je třeba, aby nová odpadová legislativa nabídla funkční řešení. Piráti analyzují balíček novely odpadového hospodářství a budou k němu podávat pozměňovací návrhy, které zajistí efektivní nakládání s odpady v České republice. Mým cílem je skoncovat se skládkováním do roku 2024 a nastavit takové nakládání s odpady, které bude upřednostňovat jejich další využití jako surovin.

Mám radost, že o kulatý stůl na téma skládkování byl tak velký zájem. Podařilo se nám zajistit účast zástupců obcí, Ministerstva životního prostředí i provozovatelů skládek a několika dotčených poslanců. Vytvořili jsme tak platformu pro veřejnou debatu o této problematice. Odpadovou legislativu budeme na Výboru pro životní prostředí i nadále sledovat a projednávat.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist