https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/komentar-dany-balcarove-pirati-podporuji-smlouvu-o-antarktide-ktera-zaruci-vetsi-ochranu-unikatniho-uzemi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Komentář Dany Balcarové: Piráti podporují Smlouvu o Antarktidě, která zaručí větší ochranu unikátního území

21. září 2020 | Česká pirátská strana
Vláda dnes projedná novelu zákona o Antarktidě. Návrh aktualizuje a zpřesňuje povinnosti vyplývající z mezinárodních závazků a smluv České republiky vůči Antarktidě. Tento kontinent je unikátní vědeckou laboratoří, která poskytuje svědectví o vývoji klimatu na Zemi. Například díky vrtným jádrům z antarktického ledovcového štítu známe klimatické cykly posledních několika set tisíc let. Zachování unikátního prostředí je pro účely vědeckého zkoumání klíčové a dnes projednávaný návrh má ochranu Antarktidy posílit. Novela mimo jiné stanovuje povinnost přijetí nápravných opatření při ekologické havárii na straně provozovatele.

Výsledky a analytická data jsou pro vědecké poznání nezbytné. K pochopení současnosti musíme dobře rozumět minulosti, což platí i v oblasti změny klimatu. Česká republika k tomu díky špičkové práci českých vědců na jižním kontinentu přispívá a dobré renomé stálo nedávno za získáním konzultativního statutu pro Českou republiku ke Smlouvě o Antarktidě. To nám dává možnost spoluutvářet budoucnost posledního neobydleného kontinentu na Zemi. Podpora vědy, přísně regulovaný turismus a vyloučení jiných hospodářských aktivit by měly být klíčovým mottem budoucího směřování Antarktidy.

Tímto směrem jde i návrh na změnu českého zákona o Antarktidě upravující mimo jiné odpovědnost za ekologické havárie, které vzniknou v důsledku vědeckých výzkumných programů, cestovního ruchu a všech ostatních vládních i nevládních činností. Povinnost přijetí nápravných opatření má při ekologické havárii provozovatel. Je správné, že princip „znečišťovatel platí“ bude platit i kolem jižního pólu.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist