https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/komisar-fischler-promluvil-k-zemedelcum-z-kandidatskych-zemi-jasnou-reci
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Delegace Evropské komise v ČR: Komisař Fischler promluvil k zemědělcům z kandidátských zemí jasnou řečí

S odhodláním zabránit zdržení časového postupu rozšíření EU kvůli jednáním o zemědělství se komisař pro zemědělství, rozvoj venkova a rybolov Franz Fischler vydal na cestu po několika kandidátských zemí.

"Nedovolíme, aby se zemědělství stalo v procesu vyjednávání kamenem úrazu. Jsme plně odhodláni harmonogram dodržet. Zvládneme to včas do kodaňského zasedání Rady dne 12. prosince 2002," slíbil komisař.
<p>
Svou cestu zahájil v Polsku dne 12. září a na shromáždění různých sdružení zemědělců, zástupců zemědělských podniků a nevládních organizací prohlásil: "Bohužel stále ještě není soulad mezi tím, co je možné, a tím, co Polsko požaduje" v oblasti zemědělství. Polské požadavky zejména zacházejí příliš daleko v otázce přímých plateb zemědělcům, uvedl komisař. "I přes to, že se původně žádné přímé platby nepředpokládaly, Evropská komise již učinila vůči polským požadavkům ústupky" v tom smyslu, že se tyto platby budou postupně zavádět počínaje úrovní 25 %, o níž komisař prohlásil, že "vytvoří pro polské zemědělce takový příjem, jehož hodnota ve srovnání s průměrným příjmem v zemi dosahuje 100 % příjmu francouzského zemědělce s 30 hektary půdy".
<p>
Zdůraznil však, že tento ústupek je sám o sobě kompromisním stanoviskem. "Nevidím smysl neustálých požadavků na stoprocentní přímé platby od prvního dne po vstupu, je-li jasné, že zde není manévrovací prostor. Tato rétorika nemůže být úspěšná a povede jen k frustraci mezi Poláky právě v době, kdy mají o přistoupení k EU hlasovat."
<p>
Když téhož dne vystoupil před polským parlamentem, prohlásil, že tendence klást přímé platby do těžiště vstupních jednání "má škodlivý účinek a způsobuje křečovitost jednání". Existují přesvědčivé důvody pro postupné zavádění přímých plateb, zejména proto, že "polské zemědělství nejvíce potřebuje finance na modernizaci a restrukturalizaci a nikoliv navýšení příjmů, jímž by se stávající struktury zachovaly v dnešní podobě".
<p>
Fischler zdůraznil výhody, jichž Polsko již nyní požívá jako kandidátská země (zejména program předvstupní zemědělské pomoci Sapard, na jehož základě již byla převedena první záloha ve výši asi 40 mil. eur z celkové částky 171,6 mil. eur vyčleněných pro Polsko do roku 2006). Komisař pak uvedl seznam ještě rozsáhlejších výhod, jež může Polsko očekávat jako členský stát.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist