https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/konec-ptaci-chripky-v-zoo-liberec
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ZOO Liberec: Konec ptačí chřipky v ZOO Liberec

21. března 2017 | ZOO Liberec
Autor: Barbara Tesařová, tel: 778 717 788
S obrovskou radostí a úlevou oznamujeme, že v pátek 17. 3. 2017 byla dle rozhodnutí Krajské veterinární správy ukončena veškerá mimořádná veterinární opatření spojená s výskytem viru ptačí chřipky v izolačním zařízení liberecké zoologické zahrady.

Ještě tentýž den byla provedena závěrečná dezinfekce celého objektu a ohnisko nebezpečného a vysoce patogenního viru H5N5 bylo prohlášeno za zlikvidované.

Vlivem nákazy uhynul v nejstarší zoo v Čechách jedinec vzácného druhu pelikána skvnozobého a labuť velká. Z toho důvodu byla následně Krajskou veterinární správou nařízena euthanasie dalších 4 jedinců labutí velkých, dvou jedinců hus císařských a dvou jedinců hus labutích. Jednalo se o největší ohrožení ptáků chovaných v ZOO Liberec za celou její historii. V chovných programech zahrady je totiž zařazeno mnoho vzácných a často kriticky ohrožených druhů ptáků. Zároveň se liberecká zoo může chlubit jednou z největších kolekcí dravých ptáků v Evropě.

I přes veškeré obavy se následné šíření viru na naše ostatní pelikány naštěstí již neprokázalo. „Velké poděkování patří především všem pracovníkům celého ptačího úseku, díky jejichž důsledné a obětavé práci nedopadla celá kauza fatálněji“, dodává ředitel, David Nejedlo.

Oba druhy chovaných pelikánů zatím stále zůstávají na svém zimovišti a chovatelé čekají na příznivější klimatické podmínky. K jejich vypuštění zpět na jezírko dojde s největší pravděpodobností začátkem dubna.

Ostatní druhy ptáků, kterých se opatření KVS dotklo, jsou již zpátky ve svých výbězích.
Barbara Tesařová, tel: 778 717 788 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist