Daniela Smetanová "> Konference CESTA VODY - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/konference-cesta-vody-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Národní Ústav pro Integrovanou Krajinu: Konference CESTA VODY

9. října 2024 | Národní Ústav pro Integrovanou Krajinu
Autor: Daniela Smetanová, tel: 721783250
První ročník konference „CESTA VODY“, která se koná pod záštitou Ministerstva životního prostředí a Ministerstva zemědělství, se zaměřuje na vodozádržná opatření vedoucí ke zmírnění dopadů klimatické změny v lesích, na zemědělské půdě i v sídlech. Úvodního slova se za pořadatele zhostí Alena Nekovářová z Národního Ústavu pro Integrovanou Krajinu (NÚIK) a Mgr. Miroslav Kubín z odborné platformy AQUAINOVA. Poté už budou následovat příslušné tematické bloky.
„Základní podstatou programu naší konference je různorodost přednášejících. Například v úvodní části pohovoří Radim Tolasz z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), který se ve svém povídání bude soustředit na změnu klimatu v Česku. Zajímavý vstup zde bude mít také Václav Cílek - uznávaný geolog a klimatolog, ale zároveň jeden z nejvýznamnějších popularizátorů vědy v Česku. V rámci ‚CESTY VODY' bude mít přednášku pojednávající o zadržování vody v krajině od pravěku do současnosti. Máme tu tedy skvělou skladbu odborníků vědeckých i těch z praxe, a také popularizátorů vědy.,“ prozrazuje za organizátory odborná garantka konference Eva Procházková z NÚIK.
Za zmínku ale samozřejmě stojí také řečníci z dalších sekcí, kteří přislíbili svou účast. V souvislosti s problematikou lesní krajiny z pohledu lesního hospodáře vystoupí například Václav Langer, specialista na lesní ekosystémy. O inovativních způsobech zadržování vod v lesích promluví Miroslav Kubín z AQUAINOVA. Představí se ale třeba i RNDr. Timotej Brenkus z Košického samosprávného kraje, který představí jeden z největších vodozádržných projektů zaměřený na poškozené lesy ve střední Evropě.
V bloku věnovaném zemědělské krajině si bude možné poslechnout přednášku Jana Vopravila z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy. Ten návštěvníky konference seznámí s vlivem půdy a jejího stavu na vodní režim krajiny. Lubomír Marhavý z Biopratex, s.r.o. bude sdílet své zkušenosti s přechodem na půdoochranné zemědělství. Krajinářka Eva Procházková z NÚIK se pak pokusí odpovědět na otázku jak zadržet vodu v zemědělské krajině.
Konference nezapomíná ani na městskou krajinu. Jitka Vagnerová z ATELIER V8 se podělí o svůj pohled krajinářské architektky. Další vstupy pak bude mít i urbanista a architekt Peter Bednár působící v kanceláři Jakub Cigler Architekti, který bude řešit problematiku zadržování vody na městských pozemcích i strukturu měst v konfrontaci s uhlíkovou stopou, ekologickými funkcemi krajiny, a také kvalitou života obyvatel. V neposlední řadě pak vodohospodář Jiří Vítek z JV PROJEKT VH poukáže na důležitost vnímání světa v širších souvislostech, a to nejen v případě adaptace na změnu klimatu.
Kromě pojmenování konkrétních problémů v krajině je cílem konference ukázat i možná řešení urychlení procesu revitalizace a zadržení vody v české krajině, a to na několika rovinách. „Stěžejní částí ‚CESTY VODY' budou ukázky revitalizačních opatření v terénu - bude se jednat o vsakovací opatření v lesích, která prošla během nedávných povodní těžkou zkouškou. Všechna dosud zrealizovaná opatření vydržela obrovský nápor vody a převedla přívalové srážky do půdy. Nedošlo k erozi ani odtoku vody z krajiny. Účastníci se dále dozví přímo od zástupců ministerstva, krajů nebo Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky, jak získat dotace na realizace zmíněných opatření,“ přibližuje jeden z hlavních pořadatelů Miroslav Kubín.

Více informací na www.cestavody.eu

Kontakty pro média:
Daniela Smetanová | NÚIK, ADAPTO.space
M 721 783 250
E daniela.smetanova@nuik.org

Miroslav Kubín |AQUAINOVA
M 736 500 927
E miroslav.kubin@aqua-inova.com





NÚIK

Národní Ústav pro Integrovanou Krajinu (NÚIK) pomáhá hledat koncepční cesty, jak urychlit proces realizace opatření v krajině, aby byla odolnější vůči klimatické změně. Využívá k tomu klima-adaptační diagnostiku – nástroj, který identifikuje na řešeném území zranitelná místa právě z pohledu probíhající klimatické změny. NÚIK hledá společně se zemědělci a místní komunitou vhodná řešení a opatření, jak zabránit erozi půdy a zrychlenému odtoku vody z krajiny, jak podpořit biodiverzitu a další důležité fenomény, které pomohou předejít následkům extrémním projevům počasí, jako jsou např. dlouhá období sucha, přívalové deště apod.





AQUAINOVA

AQUAINOVA je platforma sdružující odborníky v oblasti zadržování vody v krajině a v oblasti obnovy říčních ekosystémů. Aktuálně se věnuje vodozádržným opatřením v lesích a na holinách, vzniklých po kůrovcové kalamitě. Proces toho, jak zadržet vodu v krajině, zahrnuje postupné kroky od terénních průzkumů, přes zpracování studií a návrhů opatření až po nezbytnou komunikaci s vlastníky. Důraz je kladen na realizace infiltračních opatření v krajině. Druhým pilířem činnosti platformy AQUA INOVA je výzkum a obnova říčních ekosystémů, sledování migrační prostupnosti vodních toků pro živočichy a testování rybích přechodů. AQUA INOVA prosazuje systémový přístup k říční krajině od hor do údolí.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist