Hana Němcová "> Konference soutěže „Zlínská CO2 liga“ v Hostětíně - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/konference-souteze-zlinska-co2-liga-v-hostetine
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Centrum Veronica Hostětín: Konference soutěže „Zlínská CO2 liga“ v Hostětíně

30. května 2007 | Centrum Veronica Hostětín
Autor: Hana Němcová, tel: 737788617, 572 630 670
30. května proběhla v pasivní budově Centra Veronica [1] v Hostětíně [2] konference soutěže „Zlínská CO2 liga“. Konference byla završením soutěže, ve které soutěžící zpracovávali problematiku klimatických změn, úspor a obnovitelných zdrojů energie.

Na konferenci prezentovalo své projekty 7 soutěžních skupin v kategorii základních škol a 4 skupiny v kategorii středních škol. „Bylo velmi těžké vybrat tři nejlepší projekty, protože všechny skupiny prokázaly ohromnou snahu a tvořivost. Hodnotili jsme především odbornou stránku, ale zásadní byl i způsob provedení a nápaditost“, říká předsedkyně poroty Ing. Miroslava Knotková z Energetické agentury Zlínského kraje o.p.s. pod jejíž záštitou se soutěž „Zlínská CO2 liga“ i konference konaly.
Kategorie základních škol:
1. místo ZŠ Luhačovice
2. místo ekoškola ZŠ Zlín - Štípa
3. místo ZŠ Zlín Želechovice

Kategorie středních škol:
1. místo: SZŠ Uherské Hradiště
2. místo: Střední škola informatiky, elektrotechniky a řemesel z Rožnova pod Radhoštěm
3. místo: Arcibiskupské Gymnázium v Kroměříži.

„Vítěz v kategorii základních škol myslím nikoho nemohl překvapit, protože soutěžní skupina ze ZŠ Luhačovice měla projekt připravený opravdu skvěle. Překvapením bylo snad i pro samotné výherce umístění Střední zdravotnické školy z Uherského Hradiště na prvním místě. I když není zaměření studentů technické, projekt se jim opravdu vydařil“, říká člen poroty Ing. Jaroslav Jakubes z firmy Enviros s.r.o. [3], která nyní podporuje rozvoj obnovitelných zdrojů energie ve Zlínském kraji v rámci projektu Energy4Cohesion [4].

Vítězové získali věcné ceny a celodenní výlet na koupaliště v obci Rusava, jehož voda je ohřívaná energií slunce.

„Jsme moc rádi, že problematika klimatických změn žáky a studenty zaujala natolik, že se jich do soutěže zapojilo více než 160. Rozhodně budeme pokračovat ve snaze přiblížit dětem problematiku klimatických změn a obnovitelných zdrojů energie i v budoucnosti“, říká organizátorka soutěže Hana Němcová z Centra Veronica Hostětín.

Soutěž organizovalo Centrum Veronica Hostětín / ZO ČSOP Veronica. Byla financována z programu Toyota Environmental Activities Grant Program společnosti Toyota Motor Corporation.

K rozhovoru a k doplnění informací kontaktujte prosím Hanu Němcovou, tel. 572630670, 737788617, hostetin@veronica.cz


[1] Centrum Veronica Hostětín se věnuje environmentální výchově a vzdělávání především dospělých – během roku organizuje semináře, exkurze, workshopy a školení pro zástupce veřejné správy, nevládních organizací a odborné či laické veřejnosti z oblasti ochrany životního prostředí. Centrum sídlí v nově postavené nízkoenergetické budově vzdělávacího střediska, které bylo předáno k užívání veřejnosti v listopadu 2006.
Již léta ale Hostětín funguje jako faktické centrum modelových ekologických projektů pro venkov - rok od roku roste počet návštěvníků, kteří sem zamíří za ekologickými projekty. Hostětínskými lákadly jsou první kořenová čistírna odpadních vod v regionu, restaurovaná sušírna ovoce, solární kolektory, výtopna spalující dřevní štěpku, na níž jsou napojeny téměř všechny domácnosti ve vsi, moštárna zajišťující využití úrody jablek ze širokého okolí, užití slámy coby tepelné izolace, začlenění dřevěných soch do krajiny a nově též úsporné a minimálně rušící veřejné osvětlení. Tyto projekty jsou vždy dílem několika partnerů, jejich nositelem je většinou obec Hostětín nebo Základní organizace Českého svazu ochránců přírody (ZO ČSOP) Veronica. Co chybělo, bylo školící zázemí, kde by se o výše jmenovaných projektech dalo hovořit bez ohledu na počasí, pořádat semináře, zkoumat a monitorovat výsledky projektů, sdílet zkušenosti nebo si prohlížet dokumenty.
Centrum Veronica v Hostětíně provozuje a jeho program zajišťuje Základní organizace Českého svazu ochránců přírody (ZO ČSOP) Veronica se sídlem v Brně.
Více informací na www.veronica.cz/hostetin či na výše uvedených kontaktech.

[2] Obec Hostětín (230 obyvatel) leží na úpatí Bílých Karpat mezi Bojkovicemi a Slavičínem ve Zlínském kraji. Území patří do Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, která byla v roce 1996 zařazena i mezi Biosferické rezervace UNESCO.

[3] ENVIROS s.r.o. je jednou z nejvýznamnějších konzultačních společností v oblasti poskytování energetických a environmentálních služeb, a to nejen v České republice, ale i v zemích střední a východní Evropy a v dalších evropských a asijských zemích.

[4] O projektu Energy4Cohesion
Projekt “Energy 4 Cohesion” se zaměřuje na „venkovské“ regiony v zemích EU a jeho cílem je poskytnout těmto regionům podporu a vytvořit vhodné podmínky pro realizaci projektů využití obnovitelných zdrojů energie (OZE) a udržitelných energetických systémů, které budou schopny využít podporu z Evropských Kohezních a Strukturálních programů v letech 2007 - 2013.
Projekt “Energy 4 Cohesion” bude realizován v letech 2006 – 2008 v 8 zemích EU (Česká republika, Slovensko, Polsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Itálie a Řecko). Za Českou republiku je cílovým regionem projektu Zlínský kraj.
Projekt zahrnuje realizaci řady cílených aktivit v následujících oblastech:
• Rozšíření povědomí o rozsáhlém potenciálu kohezní politiky EU a jejích finančních
mechanismech v oblastech využívání OZE a realizace inovativních energetických
systémů.
• Poskytnutí zpětné vazby politikům a tvůrcům programů pro transparentnost programů
Kohezního fondu a Strukturálních fondů, vhodné nastavení kritérií přijatelnosti
projektů, rychlejší a transparentnější administrativní a rozhodovací proces.
• Identifikace a příprava vhodných projektů – příprava nástrojů a metodických postupů
pro identifikaci, přípravu návrhů projektů a tvorbu „balíků“ projektů OZE a
energetických úspor malého rozsahu tak, aby bylo možno je předkládat úspěšně pro
financování z fondů EU.
• Tvorba „Standardů kvality“ pro žádosti o spolufinancování projektů z fondů EU.
• Příprava inovativních schémat financování pro spolufinancování projektů
financovaných souběžně z fondů EU.
• Osvěta v oblasti ekonomických, sociálních a environmentálních přínosů inovativních
energetických systémů a podpora dostupných a vhodných technologií využití OZE a
úspor energie.
Hana Němcová, tel: 737788617, 572 630 670
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist